Nacionalni mesec skupnega branja: Poznate vse koristi branja?

Retired man seated on armchair wearing glasses reading book in garden outdoor of cottage house.
Letošnja tematika Nacionalnega meseca skupnega branja se osredotoča na promocijo branja v javnem prostoru. Foto: Yaraslau Saulevich iz iStock
Med 8. septembrom, ko beležimo mednarodni dan pismenosti, in 7. oktobrom 2024 poteka Nacionalni mesec skupnega branja. Gre za vseslovenski projekt, ki nastaja tudi s podporo Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, je letos posvečen tematiki branja v javnem prostoru.

Pobudniki Nacionalnega meseca skupnega branja bodo skupaj s partnerji in podporniki v mesecu dni pripravili številne dogodke in dejavnosti, ki prispevajo k boljšemu prepoznavanju pomena bralne pismenosti in bralne kulture v slovenskem kulturnem prostoru. Več informacij o vseh aktivnostih najdete na spletni strani Nacionalnega meseca skupnega branja. Z vsemi dejavnostmi Nacionalnega meseca skupnega branja 2024 sicer uresničujemo strateške cilje Nacionalne strategije za razvoj bralne pismenosti 2019- 2030, ki jo je vlada sprejela decembra 2019.

Letošnja tematika se osredotoča na branje v javnem prostoru, pri čemer je želja, da se branje izza zidov domov in knjižnic prenese tudi v prostore, kjer je branje sicer manj prisotno. To so denimo galerije, muzeji, čakalnice zdravstvenih domov, nakupovalni centri, parki ali trgi.

Zakaj je branje koristno?

Branje knjig prinaša številne koristi za starejše posameznike, saj podpira tako duševno kot čustveno dobro počutje. Tukaj so glavne prednosti:

1. Kognitivna stimulacija in ohranjanje mentalne ostrine

  • Ohranja um aktiven: Ukvarjanje z miselnimi aktivnostmi, kot je branje, lahko pomaga upočasniti kognitivni upad. Branje spodbuja možgane in jih ohranja bistre in pozorne.
  • Izboljšuje spomin: Branje vključuje pomnjenje likov, zapletov in podrobnosti, kar izboljša spomin in krepi nevronske povezave.
  • Zmanjšuje tveganje za demenco: Raziskave kažejo, da lahko miselne vaje, kot je branje, zmanjšajo tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni ali demence.

2. Zmanjšanje stresa in sprostitev

  • Olajšanje stresa: Branje pomaga odvrniti misli od skrbi in ponuja miselni pobeg, kar zmanjša tesnobo in stres. Potopitev v zgodbo lahko deluje pomirjujoče in spodbuja sprostitev.
  • Boljše spanje: Uveljavitev bralne rutine pred spanjem lahko telesu pomaga, da prepozna čas za počitek, kar izboljša kakovost spanca.

3. Čustvene koristi in duševno zdravje

  • Preprečuje osamljenost: Branje je lahko vir tolažbe, zlasti za vse, ki se počutijo osamljene. Knjige ponujajo družbo in čustveno vključenost.
  • Spodbuja empatijo in razumevanje: Branje o različnih življenjih, kulturah in izkušnjah spodbuja empatijo in pomaga ljudem, da se počutijo bolj povezane z drugimi.
  • Izboljšuje razpoloženje: Branje navdihujočih ali motivacijskih knjig lahko ponudi upanje in smisel, kar izboljša splošno razpoloženje.

4. Izboljšana osredotočenost in koncentracija

Branje zahteva stalno osredotočenost in koncentracijo, kar lahko pomaga ohraniti in izboljšati te veščine pri starejših, kar lahko prepreči upad pozornosti.

5. Znanje in vseživljenjsko učenje

  • Ohranja radovednost: Branje pomaga starejšim ljudem spoznavati nove stvari, kar spodbuja radovednost in jih ohranja povezane z dogajanjem v svetu.
  • Pomoč pri prilagajanju na spremembe: S poznavanjem sodobnih trendov, kulturnih premikov in napredkov skozi knjige ostajajo starejši posamezniki povezani z dogajanjem v družbi.

6. Izboljšanje socialnih povezav

Sodelovanje v skupinskih dejavnostih, kot so bralne skupine, pomaga graditi socialne vezi ter ponuja občutek skupnosti in pripadnosti. Pogovor o knjigah s prijatelji in družino lahko spodbuja smiselne pogovore ter poglablja odnose.

7. Povečanje samozavesti in neodvisnosti

Branje omogoča tako mladim kot starejšim, da se še naprej učijo in raziskujejo samostojno, kar spodbuja samozavest in občutek avtonomije.

8. Terapevtska vrednost

Knjige se lahko uporabljajo kot terapevtsko orodje (biblioterapija), ki pomaga starejšim posameznikom pri soočanju z žalovanjem, izgubo ali življenjskimi prehodi, ter nudijo vodstvo in tolažbo.

Skratka, branje je močna dejavnost, ki prinaša kognitivne, čustvene in socialne koristi ter prispeva k bogatejšemu in bolj izpolnjenemu življenju starejših posameznikov. Zakaj torej ne bi prijeli v roke dobr eknjige in se podali na (še ne) edinstveno popotovanje?

Urednica portala MojPrihranek.si

Prejšnji članekRak prostate: Simptomi, dejavniki tveganja in pomen zgodnjega odkrivanja
Naslednji članekNega las v starejšem življenjskem obdobju

Urednica portala MojPrihranek.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.