Pivčani pravijo, da je zgodbo o Martinu Krpanu Levstik zasnoval na gradu Kalec, ko je pri Miroslavu Vilharju delal kot domači učitelj. Grad Kalec pa, kakšno naključje, stoji ravno pod Sveto Trojico. Prav po tej dolini so Pivčani tovorili sol in ker je blizu kraj, ki mu pravijo Pri cesarski lipi, so domačini prepričani, da je Krpan živel pri pivški Sveti Trojici. Problem te teorije je preprost: povest o Krpanu je izšla še preden je Levstik prišel na Kalec. A Pivčani bodo odmahnili, češ, z Vilharjem sta bila prijatelja, zato ni izključeno, da je bil Levstik na Kalcu že prej.
Kaj je tovoril Krpan?
Osnovni bloški argument se pa opira na dejstvo, da je v bližini Velikih Lašč rojeni Fran Levstik zgodbo o silnem Krpanu slišal na Zavrhu, nedaleč od bloške Svete Trojice. Ustno izročilo priča, da je na Blokah res živel izjemno močan mož, ki mu je bilo ime Martin Krpan. Danes na Blokah ni več priimka Krpan, še do leta 1909 pa je bil kar dobro udomačen. Žal sem na pokopališču to pozabil preveriti.
Na Blokah je vas Sveta Trojica. Nekaj kilometrov stran je na sosednjem hribu cerkvica sv. Urha, tista, ki stoji na mestu nekdanjega gradu Nadlišek. Pod sv. Urhom pa je nekoč stala Fajdigova domačija, ki se do danes ni ohranila. V tej hiši, tako piše tudi v listinah, je nekoč živel mežnar. Ne ve se sicer, kako mu je bilo ime, a po ustnem izročilu je bil Martin Krpan oskrbnik dvorca Pajkovo in hkrati tudi mežnar v cerkvi sv. Urha. Mesto stare domačije danes označuje lesena oznaka ob pohodniški Krpanovi poti.
Tesne vezi z Auerspergom nam pomagajo razložiti, zakaj je možakar brezskrbno tovoril sol, kot da se mu ne more nič zgoditi. V povesti izvemo, da je tovoril angleško sol, nekateri pa pravijo, da je imel v vrečah pravzaprav soliter, ki da ga je tihotapil za Auersperge. Ne glede na vse pa je mogoče verjeti, tako Bločani, da je Krpan tihotapil z gospodarjevim dovoljenjem.
Argumenti za
Slikar Božidar Miša Strman, ki živi na Gradiškem, ve povedati, da se je v starem hlevu pri njegovi hiši rodila Krpanova kobilica. Tako včasih pokaže njeno staro podkev, ki je pa brez žebljev, ki so bili menda tedaj še leseni. Tega mu seveda ne gre verjeti, a kamnita bajta brez strehe vseeno vznemirja popotnike, ki se klatijo mimo. Zato pa gredo v prid teoriji, da je živel na Blokah ostali argumenti: Krpan je pravil, da gre k prijatelju na Golo pri Kureščku, kar je blizu Blok v smeri Turjaka. Le zakaj bi šel tja, če bi bil iz Pivškega? Poleg tega je prav tod potekala kontrabantarska pot, ki je bila le nadaljevanje pivške poti. Če vemo, da so na Blokah zares živeli Krpani, je to še en argument več. Pa še zadnji!
Kakšna je torej resnica? Poiščite jo sami! Morda pa je resnic več … Slišal sem, da so Auerspergi oskrbnike svojih grajskih izpostav menjali na pet let. Tako se prav lahko zgodi, da je močan robatež Krpan živel na več mestih in da so prepiri jalovi.
Poglejte si Martina Krpana v izvedbi učencev I. OŠ Rogaška Slatina.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1DEyDZkc8Yc[/youtube]
NIKOLI ga ni bilo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NIKOLI ga ni bilo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!