Organiziranost upokojencev: ZDUS in društva upokojencev

ZDUS združuje skoraj 500 društev in več deset klubov in aktivov upokojencev, v katerih je včlanjenih nad 250.000 upokojencev in upokojenk iz vse Slovenije.

Pri svojem delu skuša zadovoljevati čim širše interese upokojenk in upokojencev, ohranja in izboljšuje kakovost življenja na vseh področjih, aktivno deluje za razvoj celotne družbe ter spodbuja druženje in s tem premagovanje osamljenosti.

zd

Kakšne so naloge Zveze društev upokojencev Slovenije:
– sodeluje pri oblikovanju zakonodaje in proučuje uresničevanje pravic iz pokojninskega, zdravstvenega, socialnega in stanovanjskega področja,
– spremlja in ocenjuje socialni položaj upokojencev in sproža pobude za izboljšanje,
– usmerja in usklajuje aktivnosti društev upokojencev na kulturnem, izobraževalnem, socialno-
-zdravstvenem in športno-rekreativnem področju,
– usposablja mentorje, svetovalce in prostovoljce za izvajanje programov prostovoljnega dela,
– zagotavlja pravico do informiranosti članov preko informativnega biltena Obveščevalec ter preko različnih publikacij in revije Vzajemnost, katere soizdajatelj je zveza,
– sodeluje s sorodnimi humanitarnimi organizacijami ter širše z mednarodnimi organizacijami za starejše in z evropsko organizacijo EURAG,
– organizira regijska in vseslovenska srečanja upokojencev.

Naslov:
Zveza društev upokojencev Slovenije
Kebetova 9, 1000 Ljubljana
Uradne ure: od ponedeljka do petka od 9. do 11. ure

zd1

Društva upokojencev

Društva upokojencev se skušajo čim bolj približati posameznikom, njihovo delovanje pa je razdeljeno na štiri področja:

Socialno – zdravstveno področje

Izvajajo program »starejši za starejše«, svetujejo starejšim pri reševanju njihovih problemov z različnih področij ter pridobivajo, usposabljajo in usmerjajo prostovoljce za pomoč bolnim in onemoglim. Svetujejo in organizirajo predavanja o boleznih, ki so najpogostejše pri starejših, in o zdravi prehrani, poskrbljeno pa je tudi za merjenje krvnega tlaka. Organizirajo večdnevna skupinska letovanja, spremljajo bolnike v zdraviliščih in počitniških domovih. Obiskujejo bolne, onemogle in invalidne osebe. Preko Sklada vzajemne samopomoči nudijo članom vzajemno pomoč, omenjeni sklad ob smrti člana tudi izplača posmrtnino.

zd2

Športno rekreativno področje

Z aktivno športno dejavnostjo, s kegljanjem, balinanjem, ribištvom, šahom in streljanjem z zračno puško se ukvarja preko 10.000 članov. Tekmovanja potekajo najprej na nivoju pokrajinskih zvez društev upokojencev, zmagovalci pa se nato pomerijo še na državnem prvenstvu. Vsako leto je organiziranih več regijskih tekmovanj v treh do osmih športnih panogah, ki so hkrati selekcije za državna tekmovanja. Več kot 135.000 članov se ukvarja z rekreativno dejavnostjo, predvsem s pohodništvom, kolesarjenjem, planinarjenjem, plavanjem, telovadbo in smučanjem, vse omenjene športne in rekreativne programe pa vodi okoli 3.600 vodičev in mentorjev.

Področje kulture, ustvarjalne dejavnosti in ohranjanja kulturne dediščine

V moških, ženskih in mešanih pevskih zborih, ki jih je več kot 100, prepeva več kot 2.000 pevcev. Upokojenci sodelujejo v številnih krožkih ročnih del, tehničnih spretnosti in likovnega ustvarjanja, na več kot 100 razstavah letno razstavijo preko 8.500 izdelkov. Organizirajo kulturne večere (več kot 2.500 letno ) ter objavljajo literarne prispevke članov, do zdaj je izšlo več kot 75 zbornikov in knjig.

zd3

Področje izobraževanja in informiranja

Društva upokojencev svoje člane izobražujejo o zdravju, zdravi prehrani, socialnem sožitju, samopomoči v obdobju starosti. Na organiziranih predavanjih, tečajih, posvetih, seminarjih in okroglih mizah se usposabljajo in izpopolnjujejo društveni delavci, mentorji in prostovoljci. V programe Univerze za tretje življenjsko obdobje je vključenih nad 10.000 starejših, ki se izobražujejo v 300 interesnih skupinah, o društvenem delu izdajajo biltene in zloženke (letno jih izide okoli 200).

Področje izletništva, družabnih srečanj in letovanj

Skoraj vsa društva organizirajo izlete z ogledi kulturnih in krajevnih znamenitosti. Člani društev se srečujejo ob različnih priložnostih v svojem društvu, s člani drugih društev in v občinskem in regijskem merilu. Srečanja obogatijo s pestrimi kulturnimi programi. Letujejo lahko v hotelu ZDUS Delfin v Izoli, kjer so cene za upokojence nižje, člani društev upokojencev pa imajo še dodatni popust. Tudi v Počitniškem domu upokojencev v Rogaški Slatini, ki je v lasti ZDUS, so cene zelo ugodne.

1 komentar

  1. Včasih se nam prav nič ne da, potem pa nam je žal, ker ne dvignemo riti s kavča…akcija, da, a brez prisile. Vzgledi vlečejo.
    Kadar sem pri volji grem ven v hrib in vedno se vrnem zadovoljna, ker sem naredila nekaj zase.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.