Ste zamudili revolucijo? Imenuje se internet.

Kaj je internet?
Internet je globalna mreža, ki povezuje na milijone zasebnih, javnih, poslovnih, akademskih in privatnih računalnikov po vsem svetu. Ti so, s pomočjo bakrenih žic, optičnih kablov, brezžičnih povezav in drugih tehnologij, med seboj povezani v nešteto različnih omrežij. Medsebojno komunikacijo med posameznimi računalniki zagotavlja in omogoča skupni jezik oz. protokol (TCP/IP). Internet velikokrat napačno uporabljamo tudi kot sinonim za svetovni splet (WWW), vendar slednji je zgolj ena od storitev, ki jih omogoča internet, podobno kot denimo elektronsko pošto, izmenjavo datotek ali spletni klepet.

Zametki in nastanek
Čeprav smo v uvodu mejnik, ki je zatresel svet in povzročil revolucijo, postavili na začetek devetdesetih let, se je zgodba o uspehu pričela že mnogo prej. V splošnem velja, da je za rojstvo interneta v mnogočem zaslužno ameriško obrambno ministrstvo, ki je leta 1969 zasnovalo njegove temelje. V želji po ustanovitvi decentraliziranega omrežja, ki bi bilo sposobno preživeti tudi morebitno vojno, so razvili omrežje imenovano ARPANET, s katerim je v praksi zaživela ideja paketno preklopljivega komunikacijskega protokola. Naslednji veliki korak pa je nastopil 1. januarja, leta 1983, ko je ARPANET spremenil svoje jedro omrežnih protokolov iz NCP v TCP/IP. S tem se je dejansko rodil internet kot ga poznamo danes.

Razsežnosti interneta
Vpliv interneta na naša življenja je močno večji kot vpliv kateregakoli drugega komunikacijskega orodja. Številni analitiki množico sprememb in novih možnosti primerjajo s tisto, ki jo je omogočila industrijska revolucija. Ta ugotovitev ni daleč od resnice, kajti ko je internet postal realnost, smo se morali z njim spoprijeti vsi, tako po profesionalni kot tudi po osebni plati. Spremenil se je naš delavnik, poslovanje, komuniciranje s poslovnimi partnerji in prijatelji, spremenilo pa se je tudi preživljanje prostega časa.

Nastale so spletne skupnosti, interaktivne igre, orodja za pogovore, druženja in cel spekter drugih dejavnosti, ki so se prej odvijale v ‘resničnem življenju’. Kdor je ostal zadaj, ga je čas kaj hitro povozil. Podjetja, ki se niso zmogla ali znala spoprijeti z napredkom informacijske tehnologije kot celote, so morala prepustiti prostor na trgu tistim, ki so se znali prilagoditi spremembam, podobno pa se je dogajalo tudi na trgu delovne sile.

Vem kaj je internet, vendar ne vem kaj z njim početi!
V kolikor ste zamudili vlak sprememb, seveda ni nikoli prepozno, da bi zajeli sapo in se potopili v vodnjak novosti, ki jih prinaša moderna tehnologija. Bolje pozno kot nikoli, pravi stari rek. In na tem mestu Vam bomo z veseljem priskočili na pomoč člani ekipe portala Zlataleta.com.

V naslednjih dneh in tednih namreč pripravljamo množico poučnih člankov in vsebin, s katerimi Vam bomo skušali kar najbolje predstaviti in opisati številne tehnike in postopke, ki Vam bodo prišli prav pri odkrivanju prednosti, ki jih prinaša internet in druga orodja sodobne tehnologije. Tukaj smo namreč tudi zato, da Vam olajšamo prehod v virtualni svet in dokažemo, da se nad računalniki ne navdušujejo samo mlajše generacije. Tudi internet lahko postane mesto, kjer mladost sreča starost – in portal Zlataleta je najboljši dokaz!

Več sorodnih člankov lahko preberete na povezavi osnove interneta.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.