Varna starost, kako do nje

Projekt »varna starost« je zagnal motorje lansko leto. Vzpostavili so informacijsko bazo, kjer je na enem mestu zbrano vse, kar bi starejši ali njihovi skrbniki lahko potrebovali, ko se začne razmišljati o preživljanju teh »najlepših let«. Zbirka podatkov je dostopna v obliki spletnega portala na naslovu www.varnastarost.si, ali prek brezplačne telefonske številke 080 22 46, kjer prek klicnega centra sprejemajo najrazličnejša vprašanja. Preverili smo, katera vprašanja so najbolj pogosta in tudi kratke splošne odgovore na njih.

Potrebujemo nasvet, kaj naj naredimo doma – situacija terja spremembe, mi pa želimo za našega dedka najboljše, kar se v danih razmerah da. Rabimo vpogled v možnosti, ki se ponujajo, da se bomo skupaj odločili.

VS: »Dane razmere« so dejansko v vsakem primeru posebej različne in jih rešujemo povsem individualno. Splošen je le opis različnih možnosti, kjer ugotavljamo, da ljudem še niso dovolj poznane. Ne gre le za izbiro: v dom ali ne. Večini predstavimo opcijo oskrbovanih stanovanj in pomoči na domu. Od tu naprej pa res za vsakega posebej: kakšne so želje, kakšno je zdravstveno stanje, koliko finančnih sredstev je na voljo, regionalne preference… Pri »varni starosti« lahko naročite osebno analizo nastanitvenih možnosti, kjer vam preskrbimo vse potrebne podatke za odločanje.

Kako do proste postelje v domu? Kakšen je postopek, koga konkretno je treba poklicati, kolikšne so čakalne vrste v posameznih domovih?

VS: V teoriji je enostaveno: prijavite se v čakalno vrsto, praviloma v najbližji dom za starejše in se pridružite dobrih 17.000 čakajočih in pač počakajte. V praksi seveda ni tako. Obstaja ocena, da je takih, ki dejansko potrebujejo posteljo mora desetina tega števila, ostali so oddajali prošnje »na zalogo« ali pa so vpisi posledica neažurnega evidentiranja. Problem je zagotovo v Ljubljani z okolico, kjer je potrebno počakati, ali pa se najprej poslužiti kakšnega oddaljenejšega »prehodnega« doma. Prav tako je problem zagotovo tudi v Prekmurju, kjer se po ocenah govori o že prek 250 nezasedenih posteljah. Stanje je od doma do doma različno. Poklicati je treba domsko socialno delavko in preveriti. Tu smo pred nekom, ki začne razsikovati od začetka seveda v veliki prednosti, saj informacije o posameznih domovih redno spremljamo in urejamo.

Kaj so sploh to oskrbovana in varovana stanovanja? In kaj so namenska upokojenska stanovanja? Kako do njih? Kje se nahajajo in koliko stanejo?

VS: Iz prejšnjega sistema smo »podedovali« namenska upokojenska stanovanja, ki jih upravlja Stanovanjski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Za njihov najem obstajajo čakalne vrste, prošnjo za uvrstitev nanjo pa je potebno oddati pri lokalnem društvu upokojencev.

Sodobna oskrbovana stanovanja pa se razlikujejo od »običajnih« po svoji prilagojenosti gibalno oviranim (širša vrata, brez stopnic, prilagojena kopalnica, rdeči gumb…), hkrati pa mora biti zagotovljena zdravstvena in socialna oskrba, zato se večina tovrstnih objektov gradi v bližini obstoječih domov za ostarele. Večino ponudbe na trgu je za nakup, najti pa se da tudi nekaj možnosti za najem tovrstnih stanovanj. Cene lahko sami preverite pri posameznih ponudnikih ali pokličite nas, da jih pridobimo v vašem imenu.

Stara mama si je zlomila kolk in v četrtek jo dobimo iz bolnice. Doma ji ne bomo znali pomagati, očitno bo morala v dom, a to ne gre čez noč… Rešitev potrebujemo takoj. Kaj predlagate?

VS: Lahko rečemo, da je večina prejetih klicev ravno takih. Nepričakovani dogodki žal prinašajo nepredvidljive težave. K sreči tudi več različnih ponudnikov prepoznava reševanje te problematike, kot storitev, ki jo razvijajo v svojih sredinah.

Tako na straneh našega portala predstavljamo ponudbe zdravilišč, ki ponujajo kvalitetne programe zdravilškega zdravljenja, hotele, ki so se specializirali za dolgotrajno bivanje starejših, domove za starejše, ki imajo takoimenovane »začasne« ali »prehodne oskrbovance«.Vsem starjšim priporočamo, da se za svojo lastno »varno starost« pričnete pripravljati čimprej.

Procesi pridobivanja informacij, izbira in odločanje in potem izvedba rešitev, tako kot jih želite sami, so lahko relativno dolgotrajni. Veseli bomo, če vam bomo pri tem lahko kaj v pomoč.

Osebni svetovalni servis VARNA STAROST:

Brezplačni telefon: 080 22 46

Spletni naslov: www.varnastarost.si

Mail: info@varnastarost.si

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.