Podeželski vrt
Podeželski stil se je razvil okrog podeželskih prebivališč in je na začetku vseboval poleg okrasnih rastlin tudi zelenjavo in sadno drevje. V podeželskem ali kmečkem vrtu prevladuje sproščeno vzdušje, ki nam pričara bolj tradicionalne in romantične občutke preteklih obdobij. V podeželskem vrtu je ureditev navadno podrejena rastlinam, ki imajo glavno vlogo.
Med rastlinami prevladujejo sorte, ki cvetijo z nežnimi cvetovi v pastelnih barvah. Velik poudarek je tudi na dišečih cvetovih, ki dodajo vrtu novo razsežnost. Rastline se pogosto pojavljajo v zasaditvah skoraj naključno, saj se jih pusti, da se tudi same sejejo. Gradbeni elementi so skrajno reducirani na poti in pergole. Sestavljajo jih predvsem naravni lokalni materiali.
Podeželski vrt je pripraven za ljubitelje rastlin in dela na vrtu, saj mu je potrebno zaradi velikega števila zelnatih trajnic, nameniti veliko časa. Podobno kot podeželski vrt, ki se razvil z namenom privabljanja opraševalcev in koristnih živali, je zasnovan tudi vrt za živali. Večja razlika je edino v manj tradicionalni izbiri rastlin. Podobno kot pri podeželskem vrtu, prevladujejo sorte z enostavnimi cvetovi.
Sredozemski in tropski vrt
Avgustovska vročina in spomini na prijeten dopust v oddaljenih krajih ali samo sanjarjenje o njem, so odlična osnova za vnos nekaj eksotike tudi na vaš vrt.
Sredozemski vrtovi so lahko prekrasno urejene zunanje površine za druženje. Poleg prezimno trdnih vrsti rastlin kot npr. ozkolistna sivka (Lavandula angustifolia), lahko na tak vrt postavimo tudi različne neprezimne rastline v loncih. Pozimi jih potem umaknemo v rastlinjak ali hišo. Poleg rastlin so v sredozemskem vrtu pomembne tudi terase pokrite s ploščicami, ki nas navadno povežejo s Sredozemljem preko svojih barv ali motivov.
Pogosto se za prekrivanje površin uporablja tudi pesek. V zadnjem času so postale precej popularne tudi različne bolj eksotične rastline, saj ljudje vedno več potujemo, hkrati pa vedno več teh eksotičnih rastlin zaide v naše vrtne centre. Pri tem so številne med njimi precej nezahtevne za vzgojo, čeprav jih večina ne prezimi na prostem.
Japonski vrt
V japonskem vrtu se navajeni bolj pisanih in s cvetjem bogatih vrtov, zahodnjaki le s težavo privadimo nekakšni praznini, ki vlada v japonskem vrtu. Ta “prazen prostor” ali “ma” je eden izmed ključnih elementov japonskega vrta in vpliva na dojemanje sosednjih elementov na vrtu, saj uravnovesi skale, rastline in ribnike med seboj. Preprostosti japonskega vrta ne smemo zamenjati z monotonostjo, temveč gre za doseganje estetskega učinka z minimalnimi sredstvi.
Od zahodnih vrtov se japonski vrt razlikuje tudi v tem, da dobi svoj pravi izgled šele z leti (npr. šele ko mah preraste skale so te resnično dosegle svoj namen). Tudi pri oblikovanju vrta moramo paziti, da ne pokvarimo “naravnega” videza vrta, temveč vse posege čim bolje skrijemo.
Družinski vrt
Družinski vrt je seveda lahko osnovan na kakšnem drugem stilu, vendar se ob oblikovanju pojavljajo določen zahteve, zaradi katerih ga lahko imamo tudi za svoj lasten stil. Družinski vrt je namenjen sproščanju, druženju in igri. Pomembno je, da se imajo na njem dovolj prostora tako rastline kot tudi otroci. Na otroškem vrtu ne sme manjkati prostorov za igro in zabavo. V ta namen je potrebno vključiti različne gugalnice, peskovnike, hišice itd.
Pri izbiri rastlin ne smemo pozabiti, da so lahko nekatere rastline, ki jih gojimo na vrtu, tudi škodljive ali celo nevarne. S pravilno izbiro rastlin lahko preprečimo možne obiske pri zdravniku. Kljub vsemu pa ne moremo na vrtu zasejati samo trate, zato je pomembno, da otrokom pojasnimo, kaj je lahko škodljivo in kaj je zdravo za v usta. Rastline izbiramo tudi na podlagi trpežnost, saj bodo bolj nežne rastline hitro podlegle nogometni žogi.
Sodoben vrt
V sodobnih vrtovih se odmikamo od tradicionalne ureditve vrtov, pri kateri prevladujejo rastline. Sodobni vrtovi niso vrtovi za rastlinske navdušence, saj je rastlin v sodobnem vrtu številčno manj kot v drugih tipih vrtov, poleg tega pa je manjša tudi njihova raznolikost.
Barvo vrtu dajejo predvsem gradbeni elementi (stene, pohištvo, tla itd.), ki v sodobnem vrtu niso več le uporabni, temveč postanejo tudi ureditveni element vrta. Pogosto se uporabljajo tudi različni materiali, ki jih navadno ne povezujemo z vrtom. Tako lahko najdemo pergole iz nerjavečega jekla, steklene zastirke in bakrene obrobe gred.
Vabljeni: obiščite okrasni vrt in e-trgovino svet čebulic.