Spoznajmo naš vrt

Ta uvod k vrtnarjenju je namenjeno predvsem ljudem, ki se želijo lotiti vrtnarjenja, vendar nimajo izkušenj. Koristen pa je lahko tudi že izoblikovanim vrtnarjem, ki se ne bojijo naučiti česa novega ali pa utrditi nekaterih stvari, ki so jih morda že sami opazili ali se naučili.

Rob ribnikov in močvirne grede naselimo z različni vlagoljubnimi rastlinami
Rob ribnikov in močvirne grede naselimo z različni vlagoljubnimi rastlinami

Osnova vrta
Kaj ostane vrtu, če odmislimo rastline in gradbene elemente? Morda bo kdo rekel, da bolj malo zanimivega, vendar lahko tako bolje spoznamo, kaj dejansko sestavlja naš vrt. Najprej nam v oči padejo seveda tla (prst) in svetloba. Kombiniranje teh dveh faktorjev pa lahko ustvari še razlike v vlagi in temperaturi. Če sedaj vzamemo te štiri dejavnike lahko naredimo celo vrsto različnih rastišč: malo svetlobe, suha tla in prijetne temperature – morda senca pod veliko smreko, kjer bodo uspevale praproti in hoste, medtem ko kombinacija visokih temperatur, malo vlage in veliko svetlobe pred oči hitro pričara idealen prostor za sredozemski vrt.

Pa poglejmo posamezne dejavnike, ki vplivajo na naš vrt.

Svetloba
Če poenostavimo, brez svetlobe rastline propadejo, saj je za fotosintezo potrebna svetloba. Vendar lahko v naravi najdemo številne nivoje v jakosti osvetlitve, na katere so prilagojene različne skupine rastlin. Tako bo količina svetlobe, ki jo dobi vaš vrt močno vplivala na to katere rastline bodo uspevale na vašem vrtu in kje na njem bo zanje idealen prostor.

Glavni dejavnik pri tem koliko svetlobe dobi vaš vrt, je pogojena s smerjo, v kateri leži.

Tudi na sončnem vrtu lahko pod velikimi drevesi najdemo prostor za rastline, ki ljubijo senco
Tudi na sončnem vrtu lahko pod velikimi drevesi najdemo prostor za rastline, ki ljubijo senco

Severni vrtovi dobijo najmanj svetlobe, medtem ko je dobijo južni vrtovi največ. Vzhodni vrtovi so osončeni zjutraj, zahodni pa ujamejo popoldanske žarke. Posamezni predeli vrta so lahko dodatno osenčeni z velikimi drevesi, grmovje in zgradbami. Kako vemo kje so kakšni pogoji? Najboljši način je, da se odpravite raziskovati. Izberite si prijetno sončno točko, od koder imate pogled na ves vrt in si tam postavite ležalnik. Udobno se namestite in preživite miren dan ob raziskovanju svetlobnih razmer na vrtu. Seveda si ne pozabite zapisati ali zapomniti delov vrta, ki so v polnem soncu, polsenčnih delov in delov, ki so v senci cel dan.

Toplota
Količina toplote, ki jo prejme vaš vrt je povezana z dvema dejavnikoma. Prvi je pogojen s tem, kje leži vaš vrt (blizu morja, v notranjosti, v hribih ali v nižini), na kar težko vplivate, saj vrta ne morete preseliti. Drug pa je mikrolokacija vrta, na katero spet vpliva osenčenost, itd. Na temperature na vrtu vpliva tudi to ali se vaš vrt nahaja v dolini, kjer nastajajo hladni žepi, ali blizu mesta, kjer je navadno toplo jedro, v primerjavi z naravo okrog njega.

most
Vlaga
Enako kot s svetlobo rastline propadejo brez vode. Če ste izvedli študijo o osončenosti kot je opisana ste verjetno popili kar precej pijače, zato veste kako se počutijo rastline ob poletni pripeki. Vlaga je dejavnik, ki je pogojen s številnimi vplivi. Odvisen je od letne količine padavin, ki jo prejme lokacija; tipa tal oz. njihove sposobnosti, da zadržuje vodo; nivoja talne vode na območju vrta ter osenčenosti vrta.

Podobno kot pri svetlobi so se rastline prilagodile na količino vlage v tleh. Tako lahko na eni strani najdemo močvirske rastline, ki rabijo vlažno prst in na drugi sukulente, ki uspešno preživijo tudi dolgotrajno sušo.

sprehodPrepustnost tal za vodo lahko preizkusite na hiter in preprost način. Izkopljite več 30 cm globokih lukenj na različnih delih vrta in jih napolnite z vodo. Če potrebujejo več kot 24 ur, da se izpraznijo, potem imate slabo prepustna tla.

Tla
Zadnji del, brez katerega ni vrta in ki se lahko močno razlikuje od vrta do vrta pa so tla (prst). Tla nikakor niso dolgočasna stvar pod zanimivim delom vrta. Sestavljena so iz organskih snovi in treh skupin delcev: peska, gline in mulja. Rastlinam dajejo mesto za pritrditev, vodo in hranila. Tla so tudi polna živih bitij, ki nenehno spreminjajo njihovo strukturo.

Skica vrta
Da ne boste pozabili vsega, kar ste dognali si narišite skico vrta, na kateri označite, kateri deli vrta dobijo največ in kateri najmanj svetlobe, kateri deli ležijo v polsenci. Dopišite si še informacije, ki jih boste dobili ob testiranju tal in njihove prepustnosti – tako boste dobro pripravljeni ob novih nakupih rastlin, saj boste vedeli ali imate na vrtu primeren prostor zanje ali ne.

Vabljeni: obiščite okrasni vrt in e-trgovino svet čebulic.
logo_bel

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.