Preberite tudi prvi del zgodbe o Salzburgu.
Salzburški vrtovi
Klatili smo se le po desnem bregu reke, zdaj pa se preselimo še na drugo stran, proti severu. Še eno svetovno znano religiozno zgradbo bomo srečali na ulici Linzer Gasse pod gričem Kapuzinberg. Cerkev Svetega Sebastijana je nastala osemsto let kasneje kot tiste na drugi strani reke. Njen najbolj znani del je pasaža, ki vodi do drugega znanega Salzburškega pokopališča, kjer so pod veličastnimi arkadami, podobno kot na Pokopališču Svetega Petra, pokopane pomembne osebnosti iz preteklosti mesta. Tudi dobršen del Mozartove družine.
Počitka željni lahko Mozartovo marcipanovo kroglico pojedo – to naj bi bila ena od desetih reči, ki jih morate početi v mestu – v vrtovih Mirabell. Istoimensko palačo na severnem delu vrtov je dal zgraditi princ nadškof Wolf Dietrich von Raitenau za svojo gospodinjo Salome Alt. Ja, drugi časi so bili v 17. stoletju in gospodinjam je bilo treba graditi velike palače, sploh, če so nadškofu rodile petnajst otrok. Kakorkoli, tudi v palači Mirabell je igral Mozart in sicer v dvorani Marble, ki je danes znana kot ena od najlepših poročnih dvoran, v katerih se neveste verjetno počutijo enako dobro kot 400 let nazaj gospa Salome Alt.
Precej južneje, ven iz strogega centra mesta, pa se je potrebno napotiti na obisk palače Hellbrunn z njenimi edinstvenimi fontanami. Dela so v začetku 17. stoletja zaupali italijanskemu arhitektu Solariju, ki je ustvaril »villo suburbano«, poletno rezidenco, kjer so škofje prebivali le izjemoma. Renesančna zgradba je nastala pod pobočjem griča Hellbrunn zaradi mnogih izvirov, ki omogočajo prelepo igro vode v številnih fontanah na vrtovih okrog palače. Park je bil leta 1730 obnovljen, kot je bilo v tistih časih v navadi širom po Evropi, kar v angleškem stilu. Ko pa ste že tam, lahko skočite še malo naprej in obiščete salzburški živalski vrt.
Marcipan, pivo in kava
Mozartova kroglica je prva od kulinaričnih posebnosti, ki jih v Salzburgu morate okusiti. Točno 118 let je stara marcipanovo-čokoladna specialiteta, ki jo je v svojem lokalu na ulici Brodgasse v bližini Mozartove rojstne hiše prvi izdelal Paul Fürst. Petnajst let kasneje so ga na Pariški Svetovni razstavi nagradili z zlato medaljo. Kakorkoli, slaščičarna na Brodgasse je pravi naslov za sladokusce!
Pivo. Najboljšega menda varijo menihi avguštinskega reda, ki so nastanjeni v predelu Mülln, točno nasproti vrtov Mirabell. V pivovarni in pivnici Augustiner Bräustübel vam natočijo pivo v tradicionalne avstrijske litrske vrčke, zato za pot med mestom in kampi seveda priporočam javni prevoz. Kar nekaj skrivnih namigov sem prebral. Nikar ne čakajte, da boste postreženi! Ko plačate, sami odidete po vrček, ga obrišite in se postavite v vrsto. Eden od namigov pravi, da ob prvem točenju v vrčku ostane precej pene. Ko se poleže, točaj pivo dotoči, a le, če potrpežljivo počakate pri šanku!
Naročanje kave zna biti v Avstriji nehvaležno opravilo, saj se kaj hitro zgodi, da naročilu kapučina sledi, na primer, espresso s smetano. Drugače je v Salzburgu, saj so meščani, obdani s številnimi kavarnicami, pravi užitkarji v kavi že vse od začetka 18. stoletja, ko so kavna zrna dobili od Turkov, premaganih po obleganju Dunaja. Mozart jo je najraje pil v najstarejši avstrijski kavarni Tomaselli na trgu Altermarkt, znana pa je tudi Cafe Bazar, ki stoji na bregu reke Salzach, v bližini Mozartove rezidence. Prav dobro kavo pa boste v odličnem vzdušju lahko popili tudi na desnem bregu reke pri enem od najpomembnejših mestnih mostov Staatbrücke.
Mesto za ljubitelje kulture
Salzburg vsekakor ni mesto, kamor bi se podajali na adrenalinske avanture, čeprav bo letos med 10. in 18. junijem gostil nogometno prvenstvo. Sicer je Salzburg razmeroma umirjeno mesto kulture, kamor se popotniki podajajo v gledališče, na koncerte in v galerije. Mesto vsako leto še posebej zaživi v poletnem času, a o tem berite na naslednjih straneh! Ker je center majhen, ga površen obiskovalec brez težav prehodi v polovici dneva. Za obisk bolj oddaljenih znamenitosti in morda še kakšnega muzeja pa si je seveda potrebno vzeti več časa. Vsi štirje kampi so mestnemu središču zaradi dobrih povezav javnega prevoza razmeroma blizu.
Ko boste tam, naj vam nikar ne bo žal denarja za umirjeno večerno kavo… šele tako boste začutili pravi utrip mesta!
Preberite tudi prvi del zgodbe o Salzburgu.