Odlični satirični romani

Tanka črta med smešnim in tragičnim v vsakdanjem življenju je torej satirikovo delovno področje, njegova orodja poleg običajnega humorja pa so med drugimi tudi ironija, sarkazem, parodija in groteska. Izbrali smo nekaj tistih satitičnih romanov, seveda prevedenih, ki so se nam zdeli odlični. Preberite, komentirajte.

Voltaire: KANDID
Kandid, nadvse preprost in zaupljiv mladenič se odpravi po svetu, kjer nanj čaka veliko zanimivih dogodivščin. Voltairovo pero je ostro in neusmiljeno, ko prikazuje tudi danes dobro znane človeške vrline: napuh, omejenost, skopost in ostale mlajše sestre modrosti.

Miguel de Cervantes: VELEUMNI PLEMIČ DON KIHOT IZ MANČE
Don Kihot ni le eno izmed prvih satiričnih del, ampak je prvi sodobni roman nasploh. To klasično delo je nastalo kot poskus smešenja takrat zelo priljubljenih viteških romanov, ki so se Cervantesu zdeli nadvse neumni. Delo pa se je začelo razvijati in pridobivati vedno nove in nove razsežnosti …

Mihail Bulgakov: MOJSTER IN MARGARETA
Bulgakov je bil tako dober pisatelj, da ga je rad prebiral celo Stalin, ki se sicer nikakor ni strinjal z njegovimi idejami. Mojster in Margareta je njegovo najbolj znano delo, ki se ukvarja predvsem s predvidevanjem, kaj bi se zgodilo, če bi Moskvo obiskal hudič. Ob tem avtor razkriva tudi, kaj se je v resnici zgodilo z Jezusom, kakšna usoda čaka ruske pisatelje, kako spraviti na kolena ugledno gledališko hišo in še marsikaj. Ob vsem tem je podatek, da je Bulgakov, ki seveda ni bil komunist niti po pomoti, dejstvo, da je ostal živ, čeprav je na stara leta umrl v revščini, dolgoval samemu Stalinu, presenetljiv, a resničen.

Joseph Heller: KAVELJ 22
Nesmrtna zgodba o ameriški letalski enoti, ki je v drugi svetovni vojni pomagala osvobajati Italijo. Glavni junak je pilot Yossarian, ki mu ne pride niti na kraj pameti, da bi v junaškem zanosu pobijal sovražnike ali tvegal, da bi bil sam ubit. Knjiga je odličen prikaz, kako v resnici deluje vojaška hierarhija. Posebna pozornost v njej je posvečena Hellerjevi večni temi: birokraciji, ki se vedno znova izkaže kot neverjetno domiselna in iznajdljiva, ko je potrebno izpeljati kaj, kar je v nasprotju s človeškim razumom.

Joseph Heller: NEKAJ SE JE ZGODILO
Za pričujoči roman je značilen trpek humor, ki meji na tragičnost. Heller v njem docela kirurško razčlenjuje življenje uslužbenca velike korporacije in njegovo življenjsko okolje. Kaj se lahko zgodi v življenju idealnega uradnika, človeka brez hrbtenice, in česa vsega je takšen človek zmožen? Na trenutke izjemno pretresljiva zgodba o družbi, v kateri ni prostora za človečnost.

Kurt Vonnegut ml.: MAČJA ZIBKA
To je le eden izmed Vonnegutovih znanstvenofantastičnih scenarijev konca sveta. V njem igrajo glavno vlogo znanstveniki in vojaške oblasti, ki posledice svojih odkritij prepoznajo šele takrat, ko je že prepozno. Pa naj še kdo reče, da teorija včasih ni pomembnejša od prakse.

Kurt Vonnegut ml.: ZAJTRK PRVAKOV
Stari čudak in pisec preroških znanstvenofantastičnih zgodbic, ki jih zaradi splošnega nezanimanja objavljajo le pornografske revije, Kilgore Trout, se poda na dolgo in tvegano pot preko Amerike, da bi se srečal s svojim edinim oboževalcem. Avtorsko izjemno močna satira na ameriško družbo, ki jo je avtor opremil tudi z lastnimi ilustracijami dvomljive umetniške vrednosti. Pred kakima dvema letoma smo si na Ljubljanskem filmskem festivalu imeli priložnost ogledati tudi film, v katerem igra Bruce Willis.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kLNnWw1YHGg[/youtube]Kurt Vonnegut ml.: GALAPAGOS
Kakšna je prihodnost človeštva? Temna. Na srečo se rešitev skriva tam, kjer bi jo človek najmanj pričakoval: v naravnih procesih. Zgodba o tem, kako in v kaj se bo razvilo človeštvo po jedrski katastrofi, ki se prične z luksuznim potovanjem smetane ameriške zabavne industrije na otočje Galapagos, kjer v idealnih pogojih živijo ogrožene živalske vrste.

Jaroslav Hašek: POLITIČNA IN SOCIALNA ZGODOVINA STRANKE ZMERNEGA NAPREDKA V MEJAH ZAKONA
Prvo Haškovo delo, ki ga je avtor napisal še pred prvo svetovno vojno, v knjižni obliki pa je izšlo šele sredi šestdesetih let, je neusmiljena satira na tedanje češko strankarsko življenje, v kateri nastopajo resnične osebnosti iz tistega časa. Tudi stranka zmernega napredka je takrat zares obstajala. Ustanovil jo je Hašek, njeni člani pa so bili številni praški boemi.

Arto Paasilinna: GOZD OBEŠENIH LISIC
Zgodba polna presenetljivih preobratov govori o bogatem lopovu, ki beži pred svojo preteklostjo in zapitem majorju, ki si je vzel zasluženi dopust, potem ko je na vojaških vajah iznašel drzen načrt, kako poraziti sile Varšavskega pakta in zveze Nato v enem samem zamahu. Pustolovščina v neokrnjeni finski divjini postavlja na laž vse, ki bi si mislili, da življenje v svoji predvidljivosti vedno poteka ustaljeno. Pa še: Vse je dobro, kar se dobro konča.

Venedikt Jerofejev: MOSKVA – PETUŠKI
Kultno literarno delo sicer dokaj neznanega ruskega avtorja, ki je izšlo v samozaložbi nekje v šestdesetih, opisuje pijansko potovanje pristnega ruskega intelektualca iz Moskve v Petuške, kjer stanuje njegova izvoljenka. Vendar pa se stvari ne zasukajo tako, kot bi se morale …

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.