Obrezovanje cvetočih grmovnic
Z obrezovanjem ohranjamo grme mlade in vzpodbujamo bogato cvetenje. Neobrezani grmi navadno močno olesenijo in nehajo poganjati mlade poganjke, ki nosijo cvetove.
Odstranjevanje starih delov poveča tudi osvetljenost notranjih delov grma, kar vodi v cvetenje celotne rastline in ne samo osvetljenih zgornjih delov. Poleg tega pa se izboljša tudi prezračenost grma, s čimer zmanjšamo verjetnost razvoja različni bolezni. Pri redčenju poganjkov vsako leto odstranimo približno 1/3 poganjkov, pri čemer začnemo z najstarejšimi.
Z obrezovanjem lahko grmovnice tudi oblikujemo. Pri tem pa moramo razlikovati med obrezovanjem in striženjem. Pri obrezovanju kontroliramo razrast grma in spodbujamo cvetenje, medtem ko pri striženju grm le oblikujemo. Redno striženje cvetočih grmovnic tudi ne spodbudi nove rasti iz spodnjih delov in notranjosti grma. Striženje tako raje omejimo na grmovnice, ki tvorijo žive meje.
Pri grmovnicah obrežemo poganjke zgodaj spomladi, pri čemer veje samo razredčimo. Cvetovi prihodnje sezone se razvijajo na novih poganjkih med sredino poletja in jesenjo. Priporočeno je tudi odstranjevanje odcvetelih cvetov, kar rastlini prihrani energijo, ki bi jo drugače porabila za razvoj plodov.
Številne cvetoče grmovnice lahko tudi močno pomladimo. To storimo z odstranitvijo vseh poganjkov vse do tal. Pomlajevanje opravimo zgodaj spomladi pred začetkom rasti. Pomlajen grm bo ponovno pognal iz osnove in oblikoval mlado rastlino. Za bujno cvetenje pa bo potrebno počakati še eno sezono. Pomladitev navadno izvedemo, ko je grm že močno olesene.
Pri tem moramo paziti, saj se metoda ni primerna za vse grmovnice. Nekateri grm, ki imajo le eno steblo kot npr. nekatere brogovite in trdoleske so v resnici majhna drevesa. Teh grmovnic ne smemo porezati do tal. Pomlajevanje se zelo dobro obnese na grmovnicah kot so npr. metuljnik, forzicija, kalina in medvejka. Ne smemo pomlajevati tudi kultivarjev španskega bezga cepljenega na podlago, saj bodo po pomlajevanju pognali le divjaki.
Obrezovanje zelnatih trajnic
Podobno kot grmovnice tudi trajnice pogosto pridobijo z različnimi oblikami obrezovanja. Pri tem pa se obrezovanje trajnic seveda nekoliko loči od obrezovanje grmovnic.
Podobno kot pri grmovnicah tudi pri trajnicah z odstranjevanjem odcvetelih cvetov spodbudimo tvorbo novih cvetov. Načini odstranjevanja odcvetelih cvetov se razlikujejo od vrste do vrste. Nekatere rastline kot sta ognjeni dež in plahtica moramo porezati vse do listne rozete, medtem ko pri večini rastlin odrežemo samo odmrli cvet in/ali del poganjka do stranskega cveta, lista ali brsta. Tako tudi zakrijemo naš poseg in ne zmanjšamo privlačnosti rastline z opaznimi obrezanimi štrclji.
Poleg odstranjevanja odcvetelih cvetov poznamo še pinciranje. S pinciranjem odstranimo rastni vršiček in prvi par listov na steblu. S takšnim rezom pri nekaterih rastlinah kot so npr. rman, astre, hermelika in jetičnik spodbudimo gostejšo rast in bujnejše cvetenje.
Trajnicam lahko odstranjujemo tudi cvetne brste. Odstranimo lahko glavni oz. končni cvetni nastavek, kar bo spodbudilo razvoj številnih majhnih cvetov na stranskih poganjkih. V primeru, da odstranimo stranske poganjka pa bomo povečali cvet na glavnem poganjku. To tehniko pogosto uporabljamo na dalijah in potonikah. Brste pa moramo odstraniti še preden se ti začnejo povečevati, saj drugače ne bomo dosegli željenih učinkov.
Podobno kot grmovnice lahko tudi trajnice nekoliko razredčimo. Z redčenjem pregosto rastlih poganjkov trajnic izboljšamo videz rastline in cvetenje ter zmanjšamo možnost okužbe. Rastline redčimo spomladi, pri čemer povsem odstranimo vsako tretje steblo. Z redčenjem zmanjšamo možnost okužbe, ker izboljšamo kroženje zraka okrog rastline in pospešimo sušenje rastlin po padavinah.
Zadnje obrezovanje v sezoni pa je odstranjevanje odmrlih poganjkov. Jeseni porežemo trajnice do tal, da uredimo grede in lažje zaščitimo podzemne dele pred mrazom. Pri rastlinah, ki imajo brste za nova stebla in liste pod zemljo porežemo poganjke do tal (npr. potonike).
Rastline, ki imajo brste tik nad zemljo (npr. astre in hermelika) pa porežemo nekoliko manj, da po pomoti ne odstranimo še brstov. Pri rastlinah, ki imajo lepe okrasne liste, stebla ali plodove lahko odmrle nadzemne dele porežemo šele spomladi, saj so prijetna popestritev zimskega vrta.
Vabljeni: obiščite okrasni vrt in e-trgovino svet čebulic.
[…] Nekatere priljubljene vrste okrasnih grmovnic in vzpenjavk je potrebno vsako leto obrezati, da ne izgubijo svojega čara. Preberi tudi Obrezovanje na vrtu, 1. del. […]
[…] Nekatere priljubljene vrste okrasnih grmovnic in vzpenjavk je potrebno vsako leto obrezati, da ne izgubijo svojega čara. Preberi tudi Obrezovanje na vrtu, 1. del. […]