V času, ko se pripadniki vseh družbenih skupin trudimo dnevu odščipniti kakšno minuto prostega časa več, je avto postal nujno orodje vsakega posameznika, ne glede na njegov položaj ali starost. Če je nekoč veljalo pravilo ‘en avto na družino’, smo do danes to povprečje močno presegli.
Danes enostavno moraš imeti avto. V nasprotnem primeru ti je avtomatično prilepljena etiketa bohema ali upornika, kar sicer ima svoj šarm, vendar pa ima tudi svojo ceno. Najpogosteje jo posameznik plačuje s prostim časom in odvisnostjo od prijateljev voznikov.
Prej ali slej smo torej vsi prisiljeni razmišljati o nakupu avtomobila. Želje seveda prilagodimo našim potrebam, okusu, imidžu ter finančnim zmožnostim, seveda pa ne nujno v tem zaporedju. Dobro namreč vemo, da v svoji nujnosti danes avto predstavlja še marsikaj drugega kot zgolj prevozno sredstvo. In ni malo kupcev, ki se v želji slediti trendom ali pa uresničiti sanje o lastni podobi preko avtomobila, podajo proti nakupu, ki ga glede na svoj položaj nikoli ne bi mogli racionalno opravičiti.
Seveda pa nas ob nakupu avtomobila čaka pomembna odločitev še preden sploh začnemo razmišljati o znamki vozila, tipu karoserije in moči motorja. Gre za odločitev o letniku vozila, ali še bolj generalno: sprva se moramo odločiti ali bomo kupili novo ali rabljeno vozilo.
Ta odločitev za marsikoga ni lahka, kajti na tehtnico je potrebno postaviti veliko dejavnikov. V prvi vrsti se moramo zavedati svojega finančnega položaja in omejitev. Hkrati pa se moramo zavedati tudi dejstva, da nakup rabljenega vozila ne pomeni nujno kompromisa v odnosu na svoje želje ali sanje. Nemalokrat lahko z dobro premišljenim nakupom rabljenega vozila storimo veliko boljši posel, kot z nakupom novega avtomobila, ki bo v prvih nekaj letih (včasih še preden v celoti odplačamo leasing ali kredit) izgubil polovico svoje vrednosti. Na tem mestu se je potrebno vprašati, če smo vozilo resnično amortizirali in tudi če je avto nekaj let deloval brezhibno, ostaja vprašanje, če je bila izguba vloženega denarja upravičena.
Na drugi strani pa je glavni argument zagovornikov nakupa novih avtomobilov garancija in tehnična brezhibnost vozila. Z nakupom novega avtomobila se gotovo izognemo možnosti, da bi se zaleteli in kupili slabo popravljen karamboliran avto ali pa denimo avto s spremenjenim števcem za prikaz prevoženih kilometrov. Na ta način se zlasti tisti, ki o delovanju avtomobilov ne vemo prav veliko, zavarujemo pred prevarami, katerih se poslužujejo določeni (predvsem manjši) preprodajalci rabljenih avtomobilov.
Seveda pa moramo vedeti tudi to, da garancija na nov avto predvideva servisiranje pri pooblaščenih serviserjih, ki so praviloma dražji, kljub temu, da storitve velikih hiš z mnogimi manj kvalificiranimi in neizkušenimi delavci, velikokrat niso na nivoju manjših obrtnih delavnic. So pa seveda veliko dražje.
Ko se odločamo za nakup rabljenega avtomobila, se moramo torej zavedati vseh prednosti in slabosti ter tudi tveganja, ki ga prinaša naša odločitev. Preden sklenemo posel pa moramo biti brez dvoma prepričani, da je odločitev pravilna. Zato moramo storiti vse, kar je potrebno, da se ob nakupu dodobra zavarujemo. To pomeni, da se je potrebno pozanimati na kaj moramo biti pozorni, ko kupujemo rabljen avto, da vozilo v skladu s tem znanjem temeljito pregledamo, preverimo dokumente in številko karoserije, se dogovorimo za predhodni tehnični pregled in ga po potrebi pregledamo v družbi za to usposobljenega mojstra. Verjemite, da nekaj evrov v njegovem žepu vsakič odtehta težo napačnega ali prenaglega nakupa, ki lahko prinese finančni polom ali pa v najboljšem primeru ogromno slabe volje. Pa srečno pri nakupu!