Kaj pa storiti, ko se vseeno znajdemo na prizorišču prometne nesreče?
- Vaša dolžnost je, da v primeru prometne nesreče pomagate udeležencem v okviru svojega znanja ter zavarujete kraj nesreče, če tega ne morejo sami. S tem opozorite druge udeležence v prometu in preprečite nastanek novih nesreč.
- Presodite okoliščine v katerih ste našli udeležence, zlasti, če sami niste videli nesreče ali če je poškodovanec v nezavesti ter vključite druge, ki so na kraju nesreče.
- Presodite stanje poškodovanca (zavest, dihanje, srčni utrip, videz in barva kože, telesna temperatura, krvavitve, nevarnost poškodbe hrbtenice, morebitno bluvanje…)
- Obvestite policijo oziroma pokličite številko 113
Kaj storiti, če ste udeleženi v prometni nesreči?
Če je kdo v njej umrl ali bil telesno poškodovan, morate takoj obvestiti najbližjo policijsko postajo oziroma poklicati številko 113 (policija posreduje naprej tudi obvestilo za reševalce).
Počakati morate na kraju nesreče in pred koncem ogleda kraja nesreče ne smete uživati alkoholnih pijač. Izjemoma smete kraj nesreče zapustiti zaradi pomoči poškodovanim v nezgodi in zaradi obveščanja policije. Ko to opravite, se morate takoj vrniti na kraj nesreče.
Če ste udeleženi v prometni nesreči, v kateri je nastala samo materialna škoda, pa drugi udeleženec ni navzoč (npr. na parkirnem prostoru), morate o tem takoj obvestiti najbližjo policijsko postajo in jim sporočiti svoje osebne podatke in podatke o poškodovanem vozilu.
Če imate pri sebi fotografski aparat ali kamero. kraj nezgode posnemite iz več položajev, da bi kasneje laže ocenili nezgodo.
Če ste udeleženi v prometni nesreči, v kateri je nastala samo manjša materialna škoda, morate vozilo takoj odstraniti s ceste in izmenjati osebne podatke ter izpolniti in podpisati evropsko poročilo o prometni nesreči. To vam svetujemo ob vsaki prometni nesreči, saj boste na podlagi evropskega poročila lažje uveljavili povrnitev škode.
Kaj sporočiti?
- kdo kliče in od kod;
- kaj se je zgodilo in kako;
- kje se je zgodilo in kako se do tja najhitreje pride;
- koliko je poškodovanih in kakšne so poškodbe;
- kaj smo že naredili in kakšno pomoč pričakujemo (avtodvigalo, varilni aparat, reševalci).
Kako voziti, da bo možnost prometne nesreče čim manjša?
- Vedno vozite s prilagojeno hitrostjo, tako da boste svoje vozilo lahko obvladovali. Upoštevajte omejitve hitrosti, še zlasti v naseljenih krajih.
- Pred in med vožnjo ne uživajte alkoholnih pijač.
- Izogibajte se tveganim prehitevanjem, predvsem v gostejšem prometu in v kolonah.
- Ves čas skrbite, da bo vaše vozilo tehnično brezhibno.
- Upoštevajte prometna pravila