Znanost je nerazumljiva – prepustimo jo 'strokovnjakom'

V dobi genske tehnologije so laži, prevare, izkoriščanje, okoriščanje in manipulacija ljudi v znanstveni sferi del vsakdana in v romanu je vse to lepo karikirano opisano. Resnico lahko vedno pogledamo iz katerega koli zornega kota in si jo prikrojimo po svoje, se sklicujemo na znanstveno avtoriteto in jo prodajamo kot sveto.

Kaj pa strokovna kritika? Poglejmo si primer strokovne kritike. Hwang Woo-Suk je južnokorejski znanstvenik, ki je leta 2004 sporočil, da je izdelal izvorne celice iz človeškega zarodka. Posebna komisija univerze je kasneje ob zaključku enomesečne preiskave primera pojasnila, da Hwangova skupina tega ne more dokazati in da bodo zaradi resnosti prekrška ukrepali proti vsem vpletenim v prevaro.

“Vse Hwangove trditve, ki jih je objavila revija Science, so pregledali tudi drugi strokovnjaki. Če smo kdaj potrebovali dokaz, da strokovnjaki pregledujejo delo kolegov bolj zaradi lepšega, smo ga zdaj dobili. Hwang je navedel izjemne trditve, za katere pa ni priskrbel izjemnih dokazov. Mnoge študije kažejo, da strokovne kritike ne dvigujejo kakovosti znanstvenih razprav. Tudi znanstveniki sami se zavedajo, da so neučinkovite. Vendar javnost nanje še vedno gleda kot na znak kakovosti in pravi ‘To razpravo so ocenili strokovnjaki’ ali ‘Te razprave strokovnjaki niso ocenili’, kot da bi to imelo kakšen poseben pomen.” – iz Crichtonovega romana Naslednji gen.

Seveda je poznavanje določenega področja znanosti potrebno za dejansko razumevanje in reševanje določenih znanstvenih problemov in temu so namenjeni znanstveniki raziskovalci. Kljub temu je odločitev, kateri znanstveni zaključek bomo podprli, v naših rokah.

Ker nas večina na to zaenkrat ni pripravljenih, se namesto nas odločajo mediji s svojimi “strokovnimi” sestavki o znanstvenih resnicah. Ti večinoma niso niti najmanj objektivni, ampak močno pristranski. Če je vprašanje naklada, je to seveda razumljivo. Potem so tu še razne interesne skupine, ki delujejo v ozadju ter preko medijev in politike uresničujejo svoje želje in načrte.

Na nas je torej, da mislimo s svojo glavo in si ustvarjamo svoja lastna mnenja ter ne požremo že v naprej pripravljenih in na pladnju serviranih rešitev. Dvigniti moramo svojo zavest in razumevanje problemov sodobnega časa.

Bistvena znanstvena vprašanja lahko razume vsak. Tukaj so knjižnice in kupi knjig, tukaj je internet in neomejen dostop do informacij. Na kupu so zbrani najrazličnejši pogledi in argumenti zanje.

Boste jutri podprli kloniranje živali? Boste podprli medicinske raziskave na matičnih celicah ali človeških zarodkih? Boste podprli razvoj bionskih organov? Boste jedli hrano, ki vsebuje gensko spremenjene organizme? Boste na tržnici kupili izdelke z oznako ekološko pridelan? Kolikor “strokovnjakov” toliko odgovorov. Odločitev pa je samo vaša!

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.