Vesolje je nad tabo. Odkrij ga!

Po nekakšnem nenavadnem naključju, ki najbrž ni bilo brez pomena – kot tudi ni zgolj slučaj, da sem se rodila ravno na Prevorju, kjer je astronomska opazovalnica zvezd – sem se znašla na omenjeni slovesnosti v centru slovenske prestolnice. Kljub velikim neprilikam na cestah zaradi močnega sneženja se je dvorana hotela Union napolnila in vsak udeleženec je potoval na plovilu lastnih doživljanj skozi zgodovino in razvoj astronomije skozi čas v svoje vesolje …

aleksandra-macekSproščeno vzdušje ob zvokih Predinove glasbe. Informativno-poučna vsebina. Izjemno prijetni občutki se porodijo, ko se dogajanje iz vesolja dotakne človeške duše. Vsakega na svojstven način.

Ljudje iz področja astrologije, astrofizike in drugih sorodnih znanosti so dogodek doživljali najbrž le kot slovesnost in obeležje pomembnega zgodovinskega dogodka, saj je Galileo Galilei pred natanko 400 leti iznašel napravo za približevanje zelo oddaljenih teles v vesolju, ki mu pravimo teleskop. Nenadoma se je odprlo izvenzemeljsko obzorje na široko in Zemljanom “postavilo na ogled” tudi svojo vsebino. Z opazovanjem vesoljskih teles se je širilo tudi človeško dojemanje sveta okoli sebe. Zemeljski zamejen svet se je razširil v brezmejno Vesolje. Galileo je zase povedal: »Ko sem opustil zemeljske stvari, sem se podal na raziskovanje neba.« Mnogi menijo, da se je z njim začela moderna doba opazovalne astronomije in velika znanstvena avantura človeštva. Opazovanje in zaznavanje neskončnega.

Za tiste druge z laičnim poznavanjem dogajanja na nebu, med katere štejem tudi sebe, pa so bila predavanja o zgodovini astronomije, njenem razvoju skozi stoletja in sodobnih odkritjih ter pripomočkih, izjemno informativne narave. Nekateri sicer znamo občutiti očarljivo lepoto zvezdne noči in občudovati s svetlimi biseri posuto nebo kar s prostim očesom ob ležanju na travi, z zavestjo, da je na Zemlji ravno zato tako lepo, ker lahko od tu opazujemo lepoto Onkraj, obogateno z brezmejno slikovitostjo lastne domišljije in subjektivnih doživetij, a le redko pogledamo skozi zvezdni teleskop. S pogledom skozi njega se pogled sicer zbistri in izostri, a čar nebesne veličine in bogastva lahko ob tem zbledi. Zato naj vsak sam zase ugotovi, kaj išče v širnem vesolju – črne luknje na zvezdah, vodo na ostalih planetih ali čarobno podobo oddaljenih bleščečih teles – da bo izbral pravi način opazovanja nočnega neba za svojo dušo.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HpFbUI7T6Yk[/youtube]

Na trenutke se mi zazdi, da bi se dalo na Prevorju skozi aktivnosti v okviru astronomskega observatorija z vsebinsko navezo na megalitska odkritja tukajšnjega patra Karla ustvariti izjemno enovito podobo kraja s prikazom zemeljsko-vesoljskih povezav in njihovih odslikav, podprto z zvezdnimi opazovanji.

Preživite leto 2009 v znamenju astronomije – raziskovanj, opazovanj in doživetih potovanj v vesolje. Odkrijte vsak svojega – in jih povežite med seboj!

logo

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.