Varčujmo pri kuhanju

Pri kuhanju nas večina, priznam, tudi jaz, porabi več vode, kot je potrebuje hrana. In prav zaradi dejstva, da bi z ekološkim ravnanjem z vodo tudi pri kuhanju dnevno v Evropi porabili 600 hektolitrov vode manj, se je modro za ta rezultat vsaj potruditi. Kljub temu, pa porabljena voda ni vse. O tem, kako varčno kuhati, malce kasneje, izredno zanimiv podatek glede prehrane pa zna biti tudi ta, da vsi Evropejci skupaj na dan odvržemo približno 43.000 m3 hrane. Kar pomeni da jo imamo še preveč, in je ne porabimo. Ponekod na svetu pa se še vedno trpi lakota.

Poleg odvržene hrane, pa naj bi vsak Zemljan v povprečju v svojem življenju naredil toliko odpadkov, kolikor je teža odraslega človeka pomnožena s 600. Zato pazimo na odvečne odpadke, tako pri kuhanju, kot tudi drugje, v naslednjih odstavkih pa si preberite tudi nekaj modrih nasvetov kako pri kuhanju tudi varčevati.

1. Pametna odločitev pri kuhi je kuhanje s pokrovko. Kuha brez pokrovke potroši trikrat več energije, lonec na pritisk (t. i. ekonom lonec) pa vam lahko prihrani tudi do 70 odstotkov porabljene energije. Seveda je to le torija, praksa pa pokaže, da ob petkratni tedenski kuhi s pokrovko prihranimo 100 kilogramov CO2 in 35 evrov letno.

2. Uživajmo lokalno pridelano, sezonsko hrano, hrano, ki jo dobimo na tržnici. Tako poleg tega, da podpremo domače izdelke, tudi prizanesemo okolju s tonami ogljikovega dioksida, ki bi se drugače sprostil pri prevozu. Prevoz hrane z letali z enega na drugi konec sveta povzroči približno 1.700-krat večje onesnaženje z ogljikovim dioksidom kot le 50 kilometrov dolg prevoz s tovornjakom.

3. Privarčujemo pa lahko tudi drugače. Poizkusite se držati tega, da ne kuhate manjših količin hrane v velikih posodah, predvsem pa naj bo velikost posode le tako velika, da bo ustrezala velikosti kuhalne plošče. Pri tem pa moramo paziti tudi na to, da ploščo vključimo šele takrat, ko nanjo postavimo posodo ter tako ne tratimo energije po nepotrebnem. Seveda pa si tudi vse kuhalne plošče med seboj niso enake. Steklokeramična površina štedilnika v primerjavi z litimi ploščami prihrani tudi do 20 odstotkov energije.

4. Privarčujemo pa lahko tudi na lažji način. Če upoštevamo, da v primeru, če med pečenjem odpiramo pečico po nepotrebnem izgubimo nekaj energije, lahko z elektronsko programiranimi pečicami prihranimo tudi do petino energije.

Seveda pa lahko veliko prihranimo ne le med kuhanjem, temveč tudi s samo nabavo hrane. In pri tem ne mislim na znižanje izdelkov pri posameznih trgovinah ali kupovanje hrane na tržnici, temveč predvsem pri nakupovanju večjih količin hrane. Le ena steklenica z 1,5 litra tekočine ustvari mnogo manj odpadkov kot tri steklenice, ki vsebujejo po 0,5 litra tekočine, kako velike razlike so šele pri ogromnih količinah. Pomislite na okolje in vašo denarnico ter se odločite, če so vam manjše količine izdelkov zares tako zelo pri srcu.

Na koncu pa hudomušno zaključim le še s kratko iskrico: »Če na embalaži za juho piše »okus po kokošjem mesu«, to še ne pomeni, da je v juhi kaj mesa.«

2 KOMENTARJI

  1. Pozdravljeni,
    prvič sem se vključila na ta portal. Malo sem ga pregledala in moram reči, da je precej zanimivih stvari. Iskala sem internetno stran z ročnimi deli (kvačkanjem, pletenjem, izdelovanjem izdelkov iz odpaskov, ipd. Zanima me, če mogoče kdo od bralcev te spletne strani pozna naslov ustvarjalnih delavnic na e. portalu.
    Lep pozdrav, Marija

  2. Pozdravljeni,
    prvič sem se vključila na ta portal. Malo sem ga pregledala in moram reči, da je precej zanimivih stvari. Iskala sem internetno stran z ročnimi deli (kvačkanjem, pletenjem, izdelovanjem izdelkov iz odpaskov, ipd. Zanima me, če mogoče kdo od bralcev te spletne strani pozna naslov ustvarjalnih delavnic na e. portalu.
    Lep pozdrav, Marija

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.