Nujno in čimprej se moramo zavedati, da je treba resno razmišljati o našem okolju, o varčevanju z vodo, z elektriko, energijo nasploh … Vsakodnevno se je treba spraševati, kako lahko varčujemo, če imamo avtomobil ali celo dva, se odločati za varčne ogrevalne sisteme, za okoljevarstvene ukrepe, ki pa so lahko prijazni tudi našim financam … Med varčevanjem z denarjem ter varčevanjem z energijo lahko namreč pogostokrat potegnemo vzporednice. Recimo: manj energije kot porabimo, manj zapravimo. Vas zanima, kako?
Za začetek najprej resno in odgovorno pomislite na okolje, na floro in favno, skratka na celoten ekosistem. Seveda vam pri zlatih letih ne mislimo razlagati in predvsem pametovati, kako se podira in uničuje svet zaradi onesnaževanja ter bi morali ravno Vi postati največji okoljevarstvenik, vendar je že splošno znano, da vam varčevanje z energijo, kot tudi ekološko ravnanje z okoljem lahko prihrani tudi veliko (ali vsaj nekaj) zmeraj zelo potrebnega denarja.
Želimo vam prikazati realno sliko porabe elektrike in energije doma ter kako porabiti manj energije, posledično tudi zapraviti manj denarja ter pomagati okolju in naravi. V naslednjem nizu objav pod imenom »Varčujmo«, si lahko ogledate, kako prizanesti okolju ter za soljudi storiti tudi nekaj dobrega, pri tem pa bo korist imela tudi vaša, več ali manj zmeraj suha, denarnica.
Za začetek si že v tem tekstu oglejmo nekaj priročnih nasvetov, s katerimi se srečujemo vsak dan, pa na to nismo pozorni. Pa bi lahko bili. In to brez velikega truda.
1. Skoraj vsak izmed vas vsakodnevno (če ne vsakodnevno pa vsaj enkrat na teden) uporablja nakupovalne plastične vrečke. Pri nakupovanju pa bi lahko uporabili tudi vrečke iz blaga ali vsaj takšne, ki se lahko reciklirajo. Tega problema se zavedajo že številne države, ki so zaradi tega prepovedale brezplačno uporabo plastičnih vrečk (Kitajska; v Franciji bo splošna prepoved začela veljati prvega januarja 2010). Z manj plastičnimi vrečkami ne boste le prizanesli okolju, temveč boste tudi privarčevali. Kdor se tedensko odpove dvema plastičnima vrečkama, v desetih letih privarčuje več kot 100 evrov.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xik56FXKwjY[/youtube]
2. Če se želite tudi bolj ekološko ozavestiti ter ekološko tudi ravnati, morate vedeti, da je bilo za reciklirane proizvode v povprečju porabljeno 70 odstotkov manj energije kot se za isti proizvod porabi drugače. Prav zaradi dejstva, da je kar dve tretjini vseh odpadkov mogoče predelati ali znova uporabiti, vas pozivamo tudi k recikliranju. Kljub temu, da se embalaž, ki so sestavljena iz večjih kosov različnih materialov ne da predelati, pa lahko v seštevku z rednim ločevanjem in recikliranjem odpadkov naravi prizanesemo z 280 kilogrami ogljikovega dioksida letno. Po osebi, seveda.
3. Izredno priročen nasvet pri ohranitvi okolja ter zmanjševanju količin ogljikovega dioksida v ozračju pa je vsekakor posaditev rastlin. Če živite izven mesta ter imate prostor za postavitev drevesa, razmislite o posaditvi le tega, vsem ostalim, ki pa vam prostora primanjkuje ali si želite le kakšno popestritev v sobah, pa priporočam nakup sobnih rastlin. Poleg tega, da so hvaležni odjemalci ogljikovega dioksida, sobne rastline veljajo tudi kot idealni vlažilci zraka in kot magnet privlačijo prašne delčke.
Kot zanimivost dodam, da komaj 20 odstotkov svetovnega prebivalstva danes porabi 75 procentov vseh naravnih virov, zato pazite, da se ne boste tudi vi uvrstili na ta seznam. Zato varčujmo z vodo, z elektriko, z gospodinjskimi aparati, z avtomobilom, z ogrevanjem ter s kuhanjem, s tem potrošimo manj denarja ter tako ohranimo okolje čisto. Pa je se je težko obnašati ekološko (in varčno)? Zagotovo.
Mag. Vida Ogorelec Wagner, direktorica Umanotere, slovenske fundacije za trajnostni razvoj, je za revijo Playboy povedala takole: »34 % anketiranih bi se bilo pripravljeno odpovedati svojemu življenjskemu standardu za to, da bi se varovalo okolje. Dve tretjini anketirancev pa opustita jasno ekološko držo, če ekološke cilje postavimo v kontekst strokoškov.« Mnogo bolj radikalen je bil v isti reviji mag. Mišo Alkalaj: »Ne glede na to, kako okoljevarstveno zavedno bi skušali živeti, naš planet ne more prenesti neomejenega števila prebivalcev. Dokler bo človeštvo živelo v sistemu, ki temelji na proizvodnji za dobiček, bo neizogibno preobremenjevalo svoje omejeno okolje.«
Z Alkalajem se načeloma strinja tudi Anton Komat, svobodni raziskovalec, publicist in predavatelj: »Vso zlo tiči v zgrešenem konceptu ekonomije pomanjkanja, ki že dobrih dvesto let obvladuje družbeno okolje. Naš tehnološki pritisk nenehno ruši naravno ravnovesje, ki ga narava poskuša vzpostaviti. Bolj ko je človekov pritisk močan, silnejši, bolj kaotični in nenapovedljivi so odgovori narave. S kaosom narave pa se ni igrati, saj sproščene moči narave presegajo sposobnosti človeka, ki jih obvladuje«.
Kljub tej črnogledi napovedi cenjenih znanstvenikov, se ne bomo predali kar vnaprej, kajneda? Tudi zato vabljeni k branju ostalih prispevkov iz serije o varčevanju.