Telemedicina

Vprašanje:

Imam mamo, ki je blizu osemdesetim in že težko hodi. Je pa povsem razumna in se je lotila tudi računalnika, tako da midve komunicirava veliko kar preko e pošte. Vseeno so leta prinesla svoje in velikokrat rabi medicinsko pomoč. Pozanimala sem se, če bi to bilo mogoče preko spleta. Našla sem cele strani o tako imenovani e-medicini ali telemedicini. Moji mami bi tak način zelo ustrezal, prepričana pa sem, da tudi marsikomu drugemu. Zanima me, če pri nas obstaja telemedicina in kako do nje.

Odgovor:

Telemedicine pri nas v organizirani obliki še ni, so pa posamezne dejavnosti medicine, ki delujejo na ta način.

Telemedicina je medicina na daljavo in uporablja za to najnovejšo informacijsko in telekomunikacijsko tehnologijo, od telefonije do interneta.

Telenega na domu je že zelo napredovala v razvitih državah in omogoča kvalitetno življenje starejših, tudi takih s kroničnimi obolenji, na domu. Ta oblika bi bila tako rekoč idealna tudi za vašo mamo. Ne bi vam bilo treba biti kar naprej v skrbeh zanjo, ne bi vam je bilo treba voziti v zdravstveni dom ali k specialistu. Za take opravke gre običajno ogromno časa in energije ne samo pacienta, pač pa tudi svojcev. Hitrost in kvaliteta obravnav je včasih odločilna, kar je velika prednost tele – nege. Zelo se strinjam z vami, da bi telemedicina ustrezala marsikateremu bolniku, ne samo starejšim osebam.

V razvitih državah so v uporabi telekonzultacije, telenadzor, telekirurgija, teleizobraževanje.
Telekonzultacije so posvetovanja specialistov, kjer so lahko vključeni tudi pacienti.
Telenadzor
je način zbiranja rutinskih podatkov, npr. EKG, UZ … Tako je omogočena takojšnja prilagoditev zdravljenja.
Telekirurgija
se zaenkrat uporablja bolj kot pomoč manj izkušenemu kirurgu.
Teleizobraževanje
je zelo pomembno, saj omogoča kvalitetno medicinsko izobraževanje tako zdravnikom kot pacientom.

Že sedaj je znanih nekaj zelo pozitivnih posledic telemedicine: boljši dostop do medicine, kvalitetnejše storitve, hitra in dobra komunikacija med medicinskim osebjem in pacienti, kvalitetnejše izobraževanje, razbremenjenost zdravnikov, manjša uporaba transportnih sredstev in posledično manjše onesnaževanje okolja, da o tem, da je ta način cenovno veliko ugodnejši, niti ne govorimo.
Seveda pa so tudi omejitve. Ena od teh je, da ni osebnega kontakta med zdravnikom in pacientom, kar včasih lahko deluje zelo brezosebno.
Ker je telemedicina postala potreba, upajmo, da bo kmalu postala dostopna tudi nam.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.