Prepir s svojim najstnikom oziroma prepir s svojimi starši, je nekaj popolnoma vsakdanjega. Le zamislite si življenje povprečnega najstnika. Starši vam predpisujejo stroga hišna pravila, ukazujejo vam, kdaj je zadnja ura, ko še lahko pridete domov iz žura, »prikrajšani« ste za veliko prostega časa (ker vam ga krojijo starši), očitajo vam, da ste predolgo za računalnikom in spisek se še kar ne konča.
Razmišljate o tem, kako vas starši popolnoma nič ne razumejo, kako jim ne morete dopovedati, da je bila njihova generacija drugačna ter so sedaj drugačni časi, da so prav prijatelji za vas najpomembnejši, kar naprej se vtikajo v vas ter vam ne zaupajo nobenega pomembnejšega dela? Kljub temu, da vam ne verjamejo, da boste lahko šolo izdelali skorajda brez učenja, ste vi še vedno trdi in nepopustljivi. Želite uveljaviti svojo voljo in svoj prav. Vendar poglejte problem še z druge plati, tudi starši se lahko spreminjajo ter tudi oni, čeprav z drugačnimi očmi, opazujejo vaš »drugačen« svet.
Medtem, ko si najstnik misli svoje, ter se zapira v svoj svet ali odpira vrata novi družbi ter vstopa v svet s svojim »prav«, starši na celotno dogajanje ter spreminjanje svojega mladostnika marsikdaj gledajo popolnoma drugače. Njihov najstnik je čedalje bolj nemogoč, kadarkoli se želijo pogovarjati z njim, takoj vzkipi ter se zapre v svojo sobo, šola mu je zadnja stvar na svetu, oblači se grozno in neprimerno, njegova soba izgleda kot bi vanjo treščila bomba in še bi lahko naštevali. Tudi ta spisek bi se končal nekje pri stopetdeseti strani.
Če pa pogledamo objektivno, pa lahko kaj hitro ugotovimo, da je resnica nekje na pol poti. Najstniki se zavzemajo za čim večjo svobodo in samostojnost, želijo se čim več družiti s prijatelji ter se ukvarjati z aktivnostmi, ki jih veselijo. Starši pa jim želijo le pomagati, želijo jim srečo ter da bi se v življenju čim bolje znašli. Prav tu pa se življenjske niti najstnikov in staršev tudi prepletajo. Vsi si želite, da bi vam bilo lepo ter da bi bili srečni v življenju. Kljub temu, da je najstniku razmeroma težko doumeti, da jih starši ne spustijo iz svojih rok, morate starše vseeno razumeti. Že, ko so se odločili za otroka, so prevzeli to skrb, odgovornost, zato jim vsekakor ni tako lahko spustiti svojega sina ali hčerko v svet ter tako ostati brez nadzorovanja svojega največjega bogastva.
Eden glavnih razlogov za prepir je nemalokrat tudi ta, da starši večinoma ne morejo razumeti novejše, mlajše generacije, saj so oni odraščali v drugačnih časih. V časih, ko so bila tveganja manjša, kot so sedaj. Pojavljanje droge na že skoraj vsakem vogalu, stopnjevanje nesreč mladih v prometu, naraščanje spolno prenosljivih bolezni ter porast telesnega in duševnega nasilja med mladostniki. Prav takšne, staršem nove, nepoznane stvari, starše zavijejo v meglo ter tako ne vedo kaj storiti. In prav zaradi dejstva, da mnogo staršev takšnih problemov v svojem življenju ni poznalo, starši takšne probleme rešujejo po svoje. Nekateri na takšen, drugi na drugačen način. Zatorej, da boste lažje doumeli, zakaj starši postavljajo omejitve in določajo pravila, imejte v mislih, da se prav oni čutijo odgovorne za vas. Želijo vam dati občutek varnosti, predvsem pa bi vam radi pomagali, da bi se bolje znašli v okolju, da bi odrasli v odgovorne osebe ter prav tako imeli čim manj konfliktov z drugimi ljudmi.
Vendar pa pri vsem tem niso »krivi« le najstniki. Krivca za prepir sta vedno najmanj dva in tudi tukaj ta pregovor drži. Kljub temu, da je tudi dokazano, da imajo najstniki, ki so manj uspešni v šoli in več časa preživijo zunaj, slabšo komunikacijo s starši ter pogosto podležejo vplivom družbe v svet droge in kriminala, bi morali včasih popustiti tudi starši. Tudi vaši otroci so »čisto pravi« ljudje ter lahko razmišljajo s svojo glavo, vaša naloga ter skrb je le ta, da jih pravilno usmerjate ter jim nudite zadostno podporo in pomoč.