Duhovna popotovanja slavnih, 1. del

Tom Cruise in Katie Holmes sta baje zelo »zaposlena« tudi s scientologijo. »Študij resnice in duhovnega zavedanja«, ki ga uči scientologija, ni tako poceni. Osnovni tečaj namreč stane okoli 2.000 ameriških dolarjev, za kompletno učenje pa jih je skupno potrebno odšteti kar 35.000.

Zaradi vrtoglavih vsot denarja, ki ga pobira od svojih članov, kritiki Scientološke cerkve trdijo, da gre za sleparsko religijo, po drugi strani pa vsebuje tudi mnoga plemenita učenja, od razumevanja človeka kot v osnovi dobrega bitja do učenja, kako s pomočjo razširitve mišljenja pomagati pri reševanju problemov človeka in sveta.

Kakorkoli že, zdi se, da je njen ustanovitelj, pisec znanstvene fantastike Lafayette Ronald Hubbard (1911-1986), vendarle računal predvsem na slavne in bogate privržence. Zato ne gre čuditi, da so scientologi medse privabili številne hollywoodske zvezde, med katerimi so, poleg Toma in Katie, še John Travolta, Catherine Bell, Leah Remini, Jenna Elfman, Kristie Alley in še mnogi drugi.

Scientološka cerkev je nastala v ZDA leta 1954 in ima po lastnih navedbah prek osem milijonov vernikov v 120 državah. Njeno utemeljitveno delo je Hubbardova knjiga oziroma priročnik za samopomoč Dianetics: The modergate prn science of mental health, ki velja za nekakšno biblijo sientologov. Predstavil jo je kot »dolgo pričakovani most do popolne osvoboditve in višjega stanja človekovega duhovnega razvoja«.

V Evropi jo sprejemajo z nezaupanjem, medtem ko ji v ZDA priznavajo status religije. Tome Cruise je kot vnet privrženec leta 2002 celo potoval v Nemčijo, da bi prepričal tamkajšnjo vlado, da umakne prepoved delovanja skupine.

V operaciji »Sneguljčica« leta 1980 je FBI odkrila, da se poskušajo Hubbardtovi privrženci inflirtrirati v državne ustanove, da bi se dokopali do dosjejev pomembnih vplivnih oseb iz družbenega in političnega življenja. Hubbard jo je odnesel brez kazni, njegova tretja žena Mary Sue Hubbard, ki je z njim ustanovila Cerkev, pa je bila obtožena na štiri leta zapora. Po procesu je Scientološka cerkev z njo prekinila stike in po njeni smrti izbrisala njeno ime iz zgodovine scientologije.

Iz cerkve so izstopili Sharon Stone, Jerry Seinfeld, Van Morrison, Leonard Cohen, Christopher Reeve in še nekateri drugi.

Madonna je privrženka kabale – »od ust do ušes«

Še ena duhovna disciplina, ki okupira množico znanih in slavnih oseb, med njimi Madonno in njenega nekdanjega soproga Guya Ritchija, je judovski mistični nauk kabale. Pridružila se ji je Britney Spears, vendar ji ni sledila dolgo časa, po rojstvu prvega otroka se ji je odrekla z besedami: »Moj otok je moja edina religija.« Med poznanimi kabalisti sta še zakonca David in Victoria Beckham, Paris Hilton, Demi Moore, Mick Jagger, Barbara Streisand in Elizabeth Taylor. Rdečo zapestnico, ki jo kabalisti priporočajo za odganjanje negativnih sil, pa nosita tudi britanska manekenka Naomi Campbell in nekdanja soproga Micka Jaggerja Jerry Hall.

Kabala v dobesednem prevodu pomeni »od ust do ušes«, kar kaže na to, da se je nauk nekdaj širil ustno med židovskimi duhovniki. Od začetka razvoja kabale so njeni posvečenci v skladu s svojo vero poskušali razumeti skrivnost stvarjenja in se tako približati bogu. Tora je veljala za nevprašljivo resnico in skrajno modrost, vse, kar se lahko zgodi svetu, Bogu ali človeku, pa je bilo po njihovih verovanjih zapisano v svetih spisih. Da bi jih bolje razumeli, so ustvarili geometrijo, numerološki sistem, ki slavni hebrejski abecedi dodaja številčno vrednost in tako odkriva pomen izza teksta.

Velik razcvet je nauk doživel v Španiji 12. stoletja, ko je nastala Knjiga izobilja (Sefar ha-zohar), ki obsega kompletno filozofijo življenja in učenja, vkjučno z elementi joge, astrologije in numerologije. Veliko popularnost je doživela s pojavom t. i. nove duhovnosti na prelomu 20. stoletje, njena učenja pa so uporabili številni okultistični avtorji, med njimi Dion Fortune, Israel Regardie in Aleister Crowley.

Danes ima več kot 3,5 milijonov vernikov po vsem svetu, njena zvesta privrženka Madonna pa ne more razumeti, zakaj jo mediji odpravijo kot čudaško privrženko sekte. »Bilo bi manj kontroverzno, če bi se priključila nacistični stranki,« je pred časom dejala za New York Daily News. Pri tem je omenila tudi Toma Cruisa, ki je zaradi svoje pripadnosti scientologiji zapolnil ogromno časopisnih vrstic. »Če Toma osrečuje, mi ne bi bilo mar, četudi bi moli k želvam,« je dejala. »In mislim, da tudi drugim ne bi smelo biti«.

Preberite tudi drugi del duhovnega popotovanja slavnih.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.