Telesna ura – kdaj, kaj, zakaj

Za jogo ali pilates je najprimernejši čas okrog pete ure popoldne, pred tem pa je koristno še telovaditi ali plavati. Ljubitelji vina bodo svojemu telesu najbolje ustregli, če si bodo kozarec ali dva vina privoščili ob zgodnji večerji ob približno sedmi uri zvečer. Poznovečerna poročila pa lahko semtertja nadomesti prijetna sproščujoča masaža.

vajaČe vam bo uspelo za masažo pridobiti na svojo stran partnerja oziroma partnerko, lahko masaži sledi še ljubljenje. In popolnemu dnevu bo sledila popolna noč …

To je le nekaj napotkov izsledkov najnovejših raziskav, v katerih znanstveniki ugotavljajo, da naše telo vodijo posebni ritmi, ki se ponavljajo v 24-urnih ciklih. To pomeni, da lahko časovno prilagodimo svoje življenje, s čimer si lahko zagotovimo, da telo deluje v najboljši možni meri oziroma od njega dobimo vse, kar zahtevamo.

Dopoldne: delo
Jutro oziroma dopoldanski čas je tako najprimernejši za delo, in sicer zaradi našega kratkoročnega spomina, logičnega razmišljanja, takrat je tudi koncentracija na vrhuncu. Okrog poldneva je zmogljivost možganov največja.

Popoldne: joga
Popolne je najboljši čas za jogo, tedaj je telo najbolj fleksibilno, gibčno. Pozno popoldne se telesna temperatura najbolj zviša, zato strokovnjaki to pojasnjuje kot nekakšno naravno »ogrevanje« za vadbo. V poznem popoldnevu so pljuča najučinkovitejša, zato je to še en razlog za telesno aktivnost.

pilatesUgotovitve približno pet tisoč sodelujočih v raziskavi, ki jo je izvajal Long Island Jewish Medical Centre, so pokazale, da so pljuča najmanj učinkovita okrog poldneva, že okrog 16., 17. ure pa se njihova zmogljivost precej poveča. Tistim, ki trpijo zaradi astme, bo pomemben podatek, da so njihova zdravila za te tegobe najučinkovitejša prav pozno popoldne, ker je tedaj penetracija (vsrkanje) zdravil v telo največja.

Večer: večerja in …
Prebavni sistem in jetra najbolje delujejo okrog 19. ure, zato je tedaj najprimernejši čas za večerjo, ob kateri si lahko z veseljem privoščite tudi kozarec vina. Pozno zvečer, strokovnjaki menijo okrog 21.30, pa je koža oziroma telo najbolj občutljivo, poželenje največje, to je tudi najprimernejši čas za intimno pozornost med partnerjema.

To ste od nekdaj želeli vedeti, a niste vedeli, koga vprašati

stoja(a) Dan telesa je malce daljši od 24 ur
Znanstveniki so ugotovili, da telesna ura deluje v časovnem razponu 24 ur in 11 minut. Prejšnje raziskave so potrdile, da telesna ura deluje v 25-urnem razponu, ki se z leti skrajša. Tako je mladim in starejšim skupno nekaj dlje kot 24-urno delovanje telesa, čeprav je za starejše značilno, da navadno vstajajo bolj zgodaj kot mladi.

Starejši vstajajo ob zgodnejši uri zato, ker je čas, v katerem telo dobi svoj najučinkovitejši nočni počitek, precej bolj omejen.

zogaZa večino ljudi pa študije potrjujejo, da se potreba po spancu krepi čez dan in se navadno okrepi okrog devete ali desete ure zvečer. Tedaj se telesna temperatura začne nižati, med spancem se navadno zniža še za kako stopinjo. Nato se znova poveča okrog četrte ure zjutraj, takrat se tudi poveča možnost zbujanja.

(b) Za telesne značilnosti šteje celotno leto, ne le ure
Otroci, rojeni poleti ali jeseni, bodo najverjetneje vedno malce močnejši od svojih sovrstnikov, rojenih v drugih letnih mesecih oziroma letnih časih. Fantje, rojeni v spomladanskih mesecih, so kot odrasli navadno za malenkost višji od svojih sovrstnikov, rojenih jeseni.

raztezanje(c) Telesna ura od včeraj za danes in jutri
Ugotovitve študij o pomembnosti telesne ure oziroma dejavnosti, ki naj bi se izvajale ob določenem času – to velja tako za prehrano in rekreacijo kot za na primer zdravljenje oziroma ugotavljanje bolezni -, so stare že več kot pol stoletja. Prve raziskave in študije so bile tako izvedene že v petdesetih letih prejšnjega stoletja, njihov vpliv in ugotovitve pa se dopolnjujejo še danes.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.