Sladkor

Kot vsa druga živila je tudi sladkor treba uživati zmerno. Povišana telesna teža je danes pogost problem. Še posebej pazljivi pa morajo biti sladkorni bolniki, saj je neporabljen sladkor njihov tihi ubijalec. Povišan krvni sladkor vztrajno kvari velike in male krvne žile. S tem prizadene delovanje ledvic, pospeši aterosklerozo z mašenjem žil (srčna in možganska kap, gangrena spodnjih okončin) in poslabša vid.

sladkorObičajen sladkor
Sladkorni bolniki, še posebno tisti, ki se zdravijo z insulinom, morajo redno uživati skrbno uravnotežene obroke hrane. Običajen sladkor je dovoljen, vendar ga smejo užiti le v sklopu večjega obroka. Če spijejo oslajeno pijačo ali pojejo sladico kot samostojen obrok, je porast sladkorja prevelik. Enako velja za sadne sokove, ki ne vsebujejo vlaknin, pač pa imajo precej sladkorja, tudi če ni dodan navaden sladkor. S količino zaužitega sladkorja se ne sme pretiravati, ker je sladkor energijsko zelo “”gosto”” živilo.

Pomeni, da se nahaja v majhni količini veliko kalorij. Prevelikim nihajem krvnega sladkorja po obrokih se da izogniti tako, da živila z ogljikovimi hidrati čez dan enakomerno razporedimo v vse obroke. Zato imejte poleg zajtrka, kosila in večerje še dopoldansko in popoldansko malico. Pri vsakem obroku zaužijte zelenjavo ali sadje, bogato z vlakninami. Te zavrejo porast krvnega sladkorja, do katerega bi prišlo po prebavi samih ogljikovih hidratov.

cukrcekUmetna sladila
Umetna sladila, denimo saharin, aspartam, acesulfam, sukraloza, alitam in ciklamat, ki jih pogosto dodamo dnevni prehrani, omogočijo opustiti sladkor in nudijo majhno energijo ob sladkem okusu. Zamenjava sladkorja z umetnimi sladili zniža energijsko vrednost pijač in jedi, ni pa nujno, da zniža tudi tek po hrani. Manjše količine umetnih sladil niso škodljive za zdravje ljudi, razen aspartama, ki ga odsvetujemo pri fenilketonuriji. Sprejemljiva dnevna količina je za saharin 5mg/kg, za aspartam 50mg/kg, za acesulfam-K 15 mg/kg in za sukralozo 5mg/kg telesne teže. Na primer ena tabletka z 40mg ciklamata in 4mg saharina nadomesti eno žličko sladkorja (4.4g).

kavaNadomestki za sladkor
Sladkorni nadomestki so sladkorni alkoholi: manitol, sorbitol, ksilol, isomalt, laktitol in maltitol. V nasprotju z umetnimi sladili imajo opazno kalorično vrednost (1.6 do 2. 6 kcal/g), ki jo seveda moramo pri dieti upoštevati. Izjema je le aspartam (4 kcal/g), a ga je zaradi visoke sladkosti treba vzeti manj in je energijski vnos zanemarljiv.

Nadomestki za sladkor so priporočljivi v prehrani sladkornega bolnika. Imajo večjo težo in manjšo sladkost (med 0.5 do 1) v primerjavi z umetnimi sladili (med 30 do 2000), zato jih uporabljamo za pripravo sladic, bonbonov in marmelad. Uporabljeni namesto običajnega sladkorja (saharoze, fruktoze, laktoze, glukoze) preprečujejo zobno gnilobo. Odmerek več kot 50 gramov nadomestka lahko povzroči drisko pri večini ljudi.

sladkoBodite izbirčni
Sladkemu okusu se vam nikakor ni treba odpovedati. Le sestavine za svoje obroke izbirajte zelo pazljivo. Pogosto sezite po sadju: malinah, borovnicah, jagodah, jabolkih, hruškah, kutinah in zelenjavi. Če ne gre brez klasičnih slaščic, si pomagajte s umetnimi sladili in sladkornimi nadomestki. Na trgovinskih poličkah pa iščite živila, označena z znakom zdravje varovalnega živila.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.