Zato ne bo odveč nekaj besed nameniti sivi mreni ali katarakti, ki postopno slabša vid.
Katarakta je zelo pogosto očesno obolenje, predvsem starejših ljudi, pri katerem se očesna leča zamotni. Takšna leča lahko ustavi, popači ali razprši svetlobo, ki prihaja v oko, ter tako okvari vid. Obseg ohranjenega vida je odvisen od mesta in gostote zamotnitve na leči.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=poGJSFLmrnc[/youtube]
Vzroki
Katarakta je najpogosteje posledica degenerativnih procesov (procesi staranja) v leči. Prihaja do sprememb v beljakovinskih vlaknih leče, ki se starajo in sklerozirajo. Leča zato porumeni in izgubi prožnost.
Skoraj vsak starejši od 60 let ima do neke mere razvito katarakto, ki se s starostjo še stopnjuje. Pojav katarakte tako lahko ocenimo kot del normalnega staranja, pa vendar je veliko dejavnikov, ki prek oksidacijskih procesov v leči prispevajo k večji pojavnosti.
To so: čezmerna izpostavljenost UV-žarkom in ionizirajočemu sevanju, dolgotrajno jemanje kortikosteroidov, poškodbe očesa, sladkorna bolezen in druga presnovna obolenja. Katarakta je lahko tudi prirojena ali nastane zaradi okužbe matere v zgodnji nosečnosti, vendar se pojavlja redkeje!
Simptomi
Glavni simptom je napredujoča izguba vida. Poslabšanje vida je odvisno od lege, obsežnosti in gostote zamotnitve leče. Oseba, ki je poprej potrebovala očala za branje, sedaj bere brez njih človek postane kratkoviden. Pojavijo se težave predvsem pri nočni vožnji z avtomobilom, slabše ločevanje kontrastov in barv, pojav senc v vidnem polju ter dvojni vid.
Vsi ti simptomi so zadosten razlog, da bolnik obišče oftalmologa. Katarakto težko opazimo, saj šele zamotnitev sprednjega dela leče pokaže belkasto sled. Ponavadi se pojavi na obeh očesih, večinoma pa je eno oko bolj prizadeto od drugega. Katarakta ne boli, lahko pa povzroči oteklost očesne leče in zvišan tlak v očeh (glavkom), to pa postane boleče!
Diagnoza in zdravljenje
Diagnozo postavi oftalmolog na podlagi preiskave oči z oftalmoskopom (instrument za pregled notranjosti očesa). Spremembe na leči so nepopravljive, tako da je vid mogoče povrniti le z odstranitvijo zamotnjenih leč in njihovo nadomestitvijo z umetnimi. Ker umetna leča nima sposobnosti akomodacije (prilagoditve), bolniku dodatno predpišejo tudi očala za branje.
Bolniki se za operacijo odločijo, ko jih spremembe vida motijo toliko, da se več ne počutijo varno ali ne morejo več opravljati vsakodnevnih opravil. Operacija je možna ne glede na starost in je najštevilčnejši poseg v oftalmologiji, saj jih v Sloveniji letno opravijo približno 5000. Je varna in se ponavadi opravi v lokalni anesteziji, bolniku pa ni treba ostati v bolnišnici. Postoperativno okrevanje je hitro.
Bolniku se odsvetujejo težja fizična dela (nekaj tednov) ter gibanje v zakajenih prostorih in pari. Gledanje televizije in branje pa sta neškodljiva. Bolniku se predpišejo zdravila na recept, ki preprečijo okužbo, zmanjšajo vnetje in pospešijo zdravljenje.
Vendar pa odlaganje operacije ne poslabša postoperativne prognoze. Zato lahko ob prvih, neizrazitih znakih katarakte po posvetu z zdravnikom poskusimo tudi z zdravili. Kapljice za oči Quinax vsebujejo natrijev dihidroazapentacen polisulfonat, ki se veže na beljakovine in zavira skleroziranje. Raztopina kalijevega in natrijevega jodida (Vitreolent-kapljice za oči): s pomočjo jodidov se poskusi ustaviti ali upočasniti proces zamotnjevanja leče.
Potrebna pa je previdnost pri bolnikih, ki imajo težave s ščitnico. Zdravila so na voljo v lekarni, če so predpisana na zdravniški recept! Kot dodatek je priporočljiv tudi lutein (antioksidant), ki se nahaja v številnih pripravkih (vitalux, ocuvite lutein, lutein ekstra …) in je na voljo v lekarni brez recepta!
Ne smemo pa pozabiti tudi na preventivo. Pravilna prehrana, bogata z vitamini, ter zaščita s sončnimi očali pred čezmerno sončno svetlobo v mladosti prispevata k zmanjšanju težav v starosti.
Naj bo tudi na jesen življenja pogled na svet jasen! Tako in drugače.