Preprečevanje in zdravljenje urinske inkontinence s fizioterapijo

Fizioterapija se poslužuje neškodljivih in ne invazivnih metod, ki nimajo negativnih posledic na človeško telo. Poleg tega ponuja dolgotrajne rezultate, ki jih lahko vzdržujemo celo življenje.

Predstavljamo vam metode, ki se jih lahko ob ustrezni strokovni podpori in vodenju nauči čisto vsak.

Trening mišic medeničnega dna

CRBR005163V osnovi problem predstavljajo mišice medeničnega dna, ki zaradi različnih vzrokov, kot so nosečnost, porod, menopavza, nevrološka obolenja in poškodbe, oslabijo, izgubijo na kvaliteti in posledično nezadovoljivo opravljajo svojo funkcijo.

Toda vsako mišico se z ustreznim treningom lahko obnovi in okrepi, ter ji tako povrne njene sposobnosti za opravljanje naloge.

Kot najpomembnejšo konzervativno metodo bomo predstavili trening mišic medeničnega dna, ali kot so ga nekoč imenovali vaje po Keglu ali Keglove vaje.

Velikokrat se zgodi da ljudje ne vejo kje se nahajajo mišice medeničnega dna in si težko predstavljajo kako bi izvajali trening. Ker gre za globoke mišice, ki niso vidne na površju telesa, npr. tako kot stegenske mišice, je tudi samokontrola otežena. Nepravilno izvajanje treninga mišic medeničnega dna pa lahko naredi več težav kot koristi, zato je zelo pomembno da se pri učenju obrnete na strokovno usposobljeno osebo kot sta diplomirani fizioterapevt ali zdravnik.

pregledFizioterapevt ima dovolj strokovnega znanja in poznavanja anatomije in delovanja človeškega telesa, da vam bo lahko razložil kje se mišice medeničnega dna nahajajo, kako delujejo in zakaj, kako izvajati trening in kaj morate ob tem čutiti, da boste prepričani da stiskate prave mišice. Če ustna razlaga ne bo zadostovala, bo fizioterapevt uporabil tudi druge metode, od palpacije (tipanja), do različnih pripomočkov in indikatorjev pa vse do uporabe naprav, ki delujejo na principu bio-feedback informacij.

Pisna navodila niso dovolj!

V tem članku vam ne želimo dajati pisnih navodil za izvedbo vaj, saj iz izkušenj vemo, da jih vsak, ki jih prebere razume drugače in posledično tudi izvaja po svoji lastni predstavi, kar je v večini primerov nepravilno. Kot rezultat dobimo najpogosteje napenjanje zadnjičnih mišic, notranjih (adduktorjev) stegenskih mišic, napenjanje trebušnih mišic, pritiskanje mišic medeničnega dna navzdol, kar še okrepi pritisk nanje in dviga tlak v trebušni votlini in številne druge aktivnosti, ki ne vodijo do želenega rezultata.

vozicek1Prav tako odsvetujemo stiskanje mišic medeničnega dna med uriniranjem, ki lahko privede do zastoja urina v mehurju.

Pred uporabo različnih vaginalnih uteži v obliki valjčkov ali kroglic pa svetujemo da se najprej prepričate da izvajate trening mišic medeničnega dna pravilno, saj lahko dobite zaradi nekaterih anatomskih položajev maternice in oblike vagine, lažno pozitivne rezultate svojega dela.

Najbolje, kar lahko naredite zase, če imate težave z urinsko inkontinenco, je da poiščete strokovno pomoč diplomiranega fizioterapevta ali zdravnika, ki vas bosta naučila pravilnega izvajanja treninga mišic medeničnega dna in s tem izboljšala ali celo odpravila vaše težave.

Naši strokovnjaki se iz prakse spomnijo številnih primerov, ko so reševali problematiko uhajanja urina. Za boljše razumevanje kompleksnosti problematike bomo predstavili le enega izmed številnih.

humorNaneslo je tako, da je naša diplomirana terapevtka J. B. ujela delček pogovora med svojo mamo in njeno starejšo kolegico, ki ji razlaga o najnovejših vložkih, ki so se pojavili na tržišču in številnim ženskam pomagajo pri težavah z urinsko inkontinenco, saj so izredno vpojni poleg tega pa zadržujejo in nevtralizirajo neprijetne vonjave. Takoj se je pridružila pogovoru o omenjeni problematiki, saj je hotela problem osvetliti tudi z drugega vidika in razložiti, da vložki ne predstavljajo nobene rešitve, saj se ukvarjajo zgolj s posledicami urinske inkontinence, kar pomeni, da preprečujejo, da bi imeli mokre hlače- začasno, samega vzroka pa ne odpravijo. Poleg tega je vsakodnevna uporaba vložkov izredno nepraktična, dolgoročno pa tudi finančno neprijazna. Tako si je vzela čas in gospe razložila, zakaj do inkontinence pride, kako se jo preprečuje in v končni fazi kako se lotimo odpravljanja in reševanja problema.

plenicaKer je to še vedno po večini tematika o kateri ljudje zelo neradi govorijo, se ljudje ne poslužujejo ustrezne pomoči, temveč se zatekajo k rešitvam, ki so manj neprijetne. Strinjali se boste z mano, da je veliko lažje v trgovini kupiti paket vložkov, kot o tako intimnih težavah govoriti bodisi z fizioterapevtom ali zdravnikom. Vendar je le odkrit pogovor s strokovnjakom edina primerna pot za trajno rešitev problema.

Po natančnem opisu problematike, ki se razlikuje od posameznika do posameznika, vam lahko strokovnjak sestavi program, ki bo za vas najprimernejši in bo dal najboljše rezultate.

mehurVrnimo se k prejšnjemu primeru. Ker je fizioterapevtka brez zadržkov,natančno in razumljivo predstavila problematiko mamini prijateljici, se je tudi ta sčasoma opogumila in razložila svojo sliko urinske inkontinence. Tako sta skupaj sestavili načrt za rešitev in se lotili učenja treninga mišic medeničnega dna, najprej v enostavnih položajih, nato v zahtevnejših in končno med gibanjem in dnevnimi aktivnostmi. Ko se je gospa naučila pravilnega stiskanja in sproščanja mišic in je razumela, da je to edini način, da se sama reši zoprne težave, je trening izvajala redno vsakodnevno. Prvi rezultati so se pokazali že po mesecu dni, sedaj, pol leta po prvem odkritem pogovoru, pa gospa nima več težav z urinsko inkontinenco in kupovanje novih, super vpojnih vložkov je le še preteklost.

vodaZelo pomembno je, da povemo, da za začetek treninga ni nikoli prezgodaj in bi bilo pametno z učenjem začeti že pri zelo mladih deklicah in dečkih ( npr. v osnovni šoli, v okviru zdravstvene vzgoje), saj se je treninga veliko lažje naučiti, ko mišice delujejo še brezhibno, kot kasneje, ko že pride do težav. Hkrati pa z rednim treningom preprečujemo kasnejše težave z UI.

Trening je potrebno izvajati vsakodnevno, celo življenje. Ko se ga naučimo pravilno in redno izvajati, nam to preide v navado, tako kot vstajanje, prehranjevanje ali umivanje zob.

P.S.: Če potrebujete usposobljenega terapevta na dom obiščite stran therapia-dom.

410logokonecprispevka1

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.