Osnovna oprema rekreativnega plavalca

Najprej se moramo odločiti za nakup kopalk. Ob tem je potrebno vedeti, da bazen pač ni plaža! Če nakup kopalk pred odhodom na morje vključuje le en kriterij: ‘Kako v njih izgledam’, se moramo ob nakupu kopalk kot dela športne opreme vprašati še nekaj dodatnih vprašanj. Najpomembneje je, da se v kopalkah dobro počutim ter da so čimbolj oprijete, kar plavalcu omogoči plavanje brez pretiranega upora vode, ki deluje kot sidro. Moški plavalci, pozabite na kopalne kratke hlače! V njih je praktično nemogoče plavati, poleg tega pa veliko rekreacijskih bazenov v svojih pravilnikih iz higienskih razlogov prepoveduje uporabo tovrstnih kopalk. Podobno kot pri moških plavalne hlače, so pri plavalkah nezaželene bikini kopalke, v katerih je športno plavanje prav tako močno oteženo. Za ženske so najbolj praktične oprijete enodelne športne kopalke, ki vam dovoljujejo prosto ter brezskrbno gibanje in zmanjšujejo upornost vode.

Na bazen se ne smemo podati brez plavalnih očal. V trenutku, ko naša tehnika preseže prsno plavanje na način, da glavo vztrajno držimo nad vodo, očala postanejo nujnost. To pa se seveda zgodi kmalu – povprečen plavalec relativno hitro osvoji tehniko izdiha pod vodo, ki omogoča hitrejše in bolj učinkovito plavanje.  Tudi »kravl« brez očal v bazenu ni mogoč, kajti klor in ostale kemikalije, ki jih vodi, so za oči preveč agresivne, da bi lahko plavali brez njih.
Čeprav plavalna kapica na bazenu ni nujna, je zaželena predvsem za nekoliko manj aktivne plavalce. Poleg tega, da kapica varuje lasišče pred klorom in ima hidrodinamičen vpliv (zlasti v primeru daljših las), plavalca tudi greje, saj preprečuje izgubo toplote prek glave.

Ko pripravljamo opremo, ne smemo spregledati tudi natikačev. Na še tako urejenem javnem kopališču je namreč tveganje glivičnih obolenj povečano, z ustrezno obutvijo na poti do in od bazena pa to tveganje lahko izničimo. Seveda moramo natikače uporabljati zgolj in samo v ta namen, sicer smo sami tisti, ki prispevamo k neurejenost kopališča.

Če smo bolj zmrzljive narave in smo hitro premraženi ali prehlajeni, bo nadvse koristen pripomoček tudi topel kopalni plašč,
v katerega se bomo zavili na poti od bazena do tuša in obratno. Nič namreč ni bolj zoprnega kot šklepetanje z zobmi ob izčrpanosti po dobro opravljenem treningu.

Ob koncu našega izleta na bazen (in jasno tudi na samem začetku), sledi samo še skok pod tuš.  Športna torba naj torej vsebuje tudi gel za tuširanje in šampon – pomembno je da klor dobro speremo iz kože. Ker bazenska voda močno in tudi hitro izsušuje kožo pa je vsaj ob prvih obiskih priporočljivo, da se po tuširanju na občutljivejših delih namažemo z vlažilno kremo.

S tem je nakupovalni listek zaokrožen in brez skrbi se lahko podamo na bazen. Seveda pa ob vsem tem doma ne smemo pozabiti tudi obilico dobre volje in pozitivne energije, ki nam bo pomagala pri premagovanju dolžin bazena.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.