Predvsem nestrokovne revije jim pripisujejo zdravilni učinek, ki sega od zniževanja holesterola, izboljšanja prekrvavitve, uravnavanja krvnega tlaka in protivnetnega delovanja do preprečevanja raka na prsih in debelem črevesju.
V strokovni literaturi najdemo več kot 1.000 člankov o omega 3-maščobnih kislinah. V njih med drugim opisujejo tudi povezavo med pomanjkanjem teh maščobnih kislin pri izgradnji živčnih celic in težavami pri duševnem razvoju in slabšim vidom. Diskusije potekajo tudi o vplivu njihovega pomanjkanja na Alzheimerjevo bolezen, povezavo z depresijami.
Kaj je torej res glede teh esencialnih (za življenje nujno potrebnih) maščobnih kislin?
Omega 3-maščobne kisline spadajo med esencialna živila, torej živila, ki jih naše telo nujno potrebuje, vendar jih ni sposobno tvoriti.
Prve raziskave o njih so vezane na leto 1944, ko je angleški znanstvenik povezal uživanje rib in dobre koagulacijske vrednosti krvi pri Eskimih na Aljaski z nizkim številom srčne kapi pri tej populaciji. Njegove teorije v začetku niso jemali resno. Šele z obsežnimi klinično-farmakološkimi študijami in določitvami vrednosti omega 3-maščobnih kislin v hladnomorskih ribah (losos, skuša, slanik), so odkrili njihov pomen.
Omega 3-maščobne kisline niso le material za nastanek nekaterih tkivnih hormonov, ampak so tudi osnovni gradbeni element v membrani naših celic. Brez njih celice ne izvajajo v celoti svojih bioloških nalog. Predvsem v zgodnjem otroštvu so pomembne za pravilen razvoj možganov in retine.
Kakšen vpliv imajo omega 3-maščobne kisline v našem organizmu?
V dvajsetletnih primerjalnih študijah med z ribami bogato prehrano in prehrano brez rib so na nekaj tisoč prostovoljcih ugotovili:
• zmanjšanje srčnih kapi za polovico,
• znižanje krvnega tlaka, verjetno zaradi večje tvorbe prostaciklina E3, ki olajša dilatacijo žilja,
• znižanje skupnega holesterola in LDL-holesterola,
• zmanjšano zlepljanje trombocitov in boljša fleksibilnost eritrocitov,
• izboljšanje kroničnih vnetnih bolezni, kamor spadajo revma, psoriaza, Morbus-Chronova bolezen, ulcerozni kolitis
Pri normalni (to je zadostna in mešana) prehrani dobi organizem dovolj esencialnih snovi. Omenjene maščobne kisline so prisotne predvsem v morskih živalih (največ v hladnomorskih ribah), ne najdemo pa jih v rastlinskih oljih (omega 6-maščobne kisline).
Pomanjkanje izkazujejo vegetarijanci pa tudi tisti, v našem okolju nas je precej, ki rib, in posebej tovrstnih, nimamo dovolj pogosto na jedilniku. V takih primerih se priporočajo kapsule omega 3-maščobnih kislin kot dodatek k prehrani. Na trgu je veliko teh preparatov različnih kakovosti in le nekateri imajo standardizirane vsebnosti. Zaradi tega se o primernosti teh preparatov pozanimajte v svoji lekarni.