O zdravem staranju

Če ste presegli štirideseto leto, ste se nedvomno že soočili z dejstvom, da postajate starejši. Pogled v ogledalo vam je odkril prve gubice. Če ste odigrali kakšno igro tenisa preveč, vas mišice in sklepi bolijo dlje, kot so vas včasih. Zelo verjetno ste že začeli razmišljati o dodatnem pokojninskem zavarovanju.

Do svojega četrtega ali petega desetletja o staranju niste razmišljali veliko, čeprav je to življenjski proces, ki se začne že ob rojstvu. Otroštvo, odraščanje in mlada leta so polna vere v nesmrtnost. Morda opazimo na sebi nekatere telesne spremembe, ki jih pač sprejmemo, saj sodijo k dozorevanju. Le kadar vidimo starše in prijatelje, kako se starajo ali celo umirajo, se začnemo zavedati lastnega konca.

Če ste presegli 60. leto, se že srečujete z dejstvi staranja, verjetno pa ste spoznali, da je pred vami veliko več življenja, kot ste si včasih zamišljali. Morda skrbite za starše v njihovih 80. letih, ki nikoli niti v najbolj drznih sanjah niso pomislili na tako dolgoživost. Ali pa odhajate v pokoj in ne veste, kaj boste v tem času počeli, morda celo načrtujete potovanja ali tečaj golfa in se bojite, da vas to ne bo zadovoljilo.

Na katerikoli življenjski stopnji ste, vam starost, kot pravijo, ne uide. Toda zdaj imate neštete možnosti, da naredite kaj več kot to, da samo čakate na starost. Iz svojih starejših let lahko naredite najboljša leta svojega življenja. To lahko pomeni, da boste morali spremeniti vedenje in nekatere globoko zakoreninjene navade, vendar izbira, kako se boste starali, je vaša.

Tudi v Sloveniji se, tako kot v drugih državah sveta, življenjska doba prebivalcev podaljšuje. Leta 1995 je bilo starejših od 65 let 12,5 odstotka prebivalcev, leta 2000 pa več kot 14 odstotkov. Demografska gibanja kažejo, da naj bi se v naslednjih dveh desetletjih ta delež povečal za šest odstotkov, kar pomeni, da bo leta 2020 vsak peti Slovenec starejši od 65 let.

V knjigi O zdravem staranju so podani odgovori za uspešno življenje v tretjem življenjskem obdobju, ki pravzaprav ne pomeni obdobja staranja, bolezni, bolehanja in stalnih težav, ampak tudi izredno aktivno in ustvarjalno obdobje, če za to začnemo skrbeti že v mladosti ali pa vsaj po štiridesetem letu.

Seveda je vse odvisno od nas. Lahko zamahnemo z roko in si mislimo, da ni vredno vlagati truda v starost, ki je že sama po sebi boleča, polna težav in se nam zdi, da je povsem normalno, da človek umre bolan ali pa zaradi bolezni. Misel, da bi umrli zdravi, se nam zdi absurdna. Mnogi se zato raje vdajajo razvadam in v njih “uživajo” toliko časa, kot se da, kakor pa da bi se potrudili iz tega obdobja, ko ima človek za seboj že veliko življenjskih izkušenj in modrosti, iztisniti največ kar se da in ga zdravi polno in ustvarjalno uživali.

Klinika Mayo ugotavlja, da zdravo staranje zahteva premišljeno in skrbno načrtovanje načina življenja in miselna naravnanost o starosti. Nekdanji ameriški predsednik in letošnji Nobelov nagrajenec za mir Jimmy Carter je leta 1998 v svoji knjigi Umetnost staranja zapisal, da ste stari le, če “sprejmete mrtvilo, odvisnost od drugih, trajne telesne in duševne omejitve in se pustite utesnjevati ljudem, ki vas obdajajo.”

Človek se začne starati predvsem oziroma pretežno v glavi. Medtem ko se morda človekovo telo stara, ostaja pri večini razum tako mlad, kot se sami počutite. Vzrok za staranje torej nista upokojitev ali pa mena pri ženskah. In še nekaj koristnih napotkov Klinike Mayo. Začnite trenirati svoj spomin in se odpovejte domnevi, da začnejo možganske celice s starostjo odmirati. Ostanite fizično aktivni z redno telovadbo, saj je to najpomembnejši dejavnik za uspešno staranje. Omogočala vam bo boljše delovanje v vsakdanjem življenju, pomagala živeti kljub zdravstvenim težavam ali razvadam. Pridružite se posebnim skupinam za starejše. Jejte zdravo. Sadje, zelenjava, razne žitarice, manj živalskih maščob, veliko vode. Znebite se slabih navad, alkohola, nikotina. Pazite na svoje razpoloženje. Zavedajte se, da ste to, kar mislite, da ste. Gojite tisto, kar se vam zdi pomembno. Prilagodljivost in smisel za humor sta orodje za pomoč.

Nepotrebna zaskrbljenost posrka energijo in vitalnost. Gojite duhovnost. Verujte. Ni pomembno, kako imenujete svojo “višjo silo”, pomembno je, da spoznate svojo duhovnost. Ostanite povezani, vključite se v družbeno mrežo prijateljev, ostanite povezani z družinskimi člani. Načrtujte vnaprej. Proces staranja je neizogiben, a vi lahko določite proces potekanja. Razmislite o finančnih zadevah, načinu življenja in kako boste poskrbeli za svoje ljubljene. Starost lahko postane najplodnejši del vašega življenja. Odločite se sami. Vse je odvisno od vas.

Starost nikomur ne uide, zato je pametno začeti razmišljati o tem, kako jo boste preživeli. Doživite jo zdravi. Starejše obdobje lahko postane najlepše v življenju. Knjiga je razdeljena na sedem pregledno napisanih poglavij: dejstva in stopnje staranja, vaše telo, razum, duhovnost, skrb za zdravje, vloge in razmerja ter neodvisnost. Med drugim boste izvedeli, da je za vašo čim daljšo samostojnost najpomembnejša odločitev, kje boste živeli.

Zapomnite si:
Predvidevajte, da boste živeli zelo dolgo.
Upokojitev vas bo doletela prej, kot si mislite.
Načrtujte vnaprej.
Opravite inventuro svojih zanimanj in talentov.
Bodite nepopustljivi pri iskanju poti, kako jih boste uporabili.
Bodite pripravljeni na spremembe.

Še nekaj besed o kliniki Mayo:
Klinika Mayo se je razvila v začetku 20. stoletja iz prakse dr. Williama Worralla Maya in njegovih sinov Williama J. in Charlesa J. Maya. Ker se je njihova kirurška praksa hitro širila, so pritegnili še druge zdravnike in ustanovili prvo zasebno skupino za splošno medicino. Danes se več kot dva tisoč zdravnikov in znanstvenikov posveča diagnostiki, svetovanju in zdravljenju na treh glavnih lokacijah v Združenih državah Amerike: v Rochestru v Minnesoti, Jacksonvillu na Floridi (na sliki) in Scottsdalu v Arizoni.

S poglobljenim znanjem, izkušnjami in izvedenostjo ima klinika Mayo vodilno mesto na področju zdravstvene vzgoje in izobraževanja. Od leta 1983 pošilja v svet številna zdravstvena sporočila v obliki nagrajenih člankov, knjig in elektronskih sporočil za milijone uporabnikov. Poleg založniške dejavnosti klinika podpira tudi izobraževalne in raziskovalne programe.Več o priznani kliniki lahko izveste na njihovi bogati spletni strani www.mayoclinic.org.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.