Kaj je nordijska hoja, pa tudi zakaj je nordijska hoja pravi športni hit, smo razložili v našem prvem, zelo obširnem, prispevku.
Tokrat se bomo v prispevku ukvarjali predvsem s palicami, ki so pri nordijski hoji tudi najpomembnejša oprema. Zavedati se je namreč treba, da je nordijska hoja – pač – hoja s posebnimi palicami. Za popolno in pravilno vadbo moramo uporabljati le tiste palice, ki so namenjene nordijski hoji. Palice morajo biti prave velikosti in varne, saj med hojo del teže prenašamo nanje. Sedaj pa dovolj uvodnih besed, lotimo se bistva.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZKTufkzpo8E[/youtube]
– Palice za nordijsko hojo so svojevrstne ergonomske oblike, ki omogoča učinkovito gibanje.
– Palica mora biti lahka, čvrsta in visoko zdržljiva. Zelo pomembno je, da so palice izredno lahke ter nam dajejo zanesljivo oporo pri odrivu.
– Dobra palica ima visoko težišče in dobro ublaži tresljaje. Najboljše palice so narejene iz karbonskih vlaken ali mešanica karbona in steklenih vlaken. Ti materiali ne prenašajo obremenjujočih tresljajev na zapestja, komolce ali ramena. Prenesejo veliko obremenitev, saj se med hojo podpiramo nanje. Mnogi strokovnjaki za nordijsko hojo ne priporočajo aluminijastih palic (te so popolnoma neprožne) in dvodelnih oziroma večdelnih, teleskopskih palic, ki so trše in predvsem manj stabilne. Te, dvodelne, palice so morebiti primerne za hojo po strminah, tam, kjer moramo prilagajati višino palic.
– Priporočamo, da imajo palice ergonomsko oblikovan ročaj, ker zaradi tega ne potrebujete močnega prijema. Palica za nordijsko hojo ima tudi posebej oblikovan pašček, ki omogoča prost pretok krvi, se prilagaja velikosti roke/dlani in omogoča za nordijsko hojo značilen odriv od njega.
– Palice so na voljo v dolžini med 100 in 145 cm. Izbira je odvisna predvsem od telesne višine. Mnogi pravijo, da si lahko za določitev dolžine palic lahko pomagamo s preprosto formulo: telesna višina krat 0,68 centimetra. V Niki, prilogi Dnevnika, so zapisali drugače: »Pravilne dolžine palic ne moremo korektno določiti le z uporabo tabel ali preprostih formul. Nanjo vpliva mnogo dejavnikov, na katere se v Sloveniji najbolje spoznajo inštruktorji INWA, slovenske zveze za nordijsko hojo. Za osnovno, približno, določitev sebi primerne dolžine palic pa si v trgovini lahko pomagamo tako, da jih primemo za ročaj: nadlaket naj bo ob telesu, palica zapičena v tla in vzporedna s telesom. V takem položaju naj nadlaket in podlaket tvorita približno pravi kot.
– Dokaj pomembna je tudi sama konica palice. Ta mora biti izjemno čvrsta ter nasajena na palico pod kotom, kar zagotavlja dober odriv v zamašnem delu gibanja pri nordijski hoji na naravni podlagi. Za hojo po asfaltu so na konico palice nameščeni gumijasti nastavki, ki zagotavljajo odličen oprijem.
Zakaj je pri nordijski hoji tako pomembna dobra palica? Pri nordijski hoji je najbolj pomembna koordiniranost, ritmičnost gibov rok in nog, pa tudi sproščenost vratu in ramen ter rok – spuščanje ročajev oziroma odrivanje samo od paščkov, po drugi strani pa ustrezna čvrstost dela teh istih zgornjih okončin telesa. In vse navedeno omogočajo posebne, ergonomsko oblikovane palice za nordijsko hojo. Še zadnji nasvet pri nakupu palice za nordijsko hojo; kupite tiste z oznako »approved by INWA” (priporoča INWA).
Je tečaj nordijske hoje koristen? Vsekakor, kajti zna se zgoditi, da se nam bo nordijska hoja na začetku zdela precej zapletena. Tudi zato se priporoča, kakor zmeraj na skorajda vseh področjih, da se pred samim začetkom vadbe podučimo strokovnjakom. Našli jih boste na spletni strani www.nordijska-hoja.si. Dr. Darja Ažman, športna pedagoginja, ki je zaposlena na Katedri za športno rekreacijo in zdravje Fakultete za šport v Ljubljani je za Ono, prilogo Dela, povedala: Če se nordijskih hodec zgolj sprehaja s palicami in ne izkorišča zgornjega dela telesa za pospeševanje, sicer to ni škodljivo za zdravje, a zagotovo ne izkorišča celovitosti, ki jo vadba ponuja.« Dr. Ažmanova priporoča obisk nekajurnega osnovnega tečaja, ker se veliki večini ljudi ne uspe prej navedenih tehničnih posebnosti naučiti iz novinarskih prispevkov, knjig ali vizualnih demonstracij.
Za konec bomo zapisali le še 10 zlatih pravil pri pravilni tehniki nordijske hoje:
1) Ko postavljate peto na podlago, kolen nikoli povsem ne iztegnite.
2) Stopajte vedno na peto in nato težo prenesite proti prstom na nogah.
3) Roke naj se gibljejo vedno v nasprotni smeri od nog (desna noga in leva roka ter obratno).
4) Trup naj bo nagnjen nekoliko naprej.
5) Ramena povlecite nazaj in navzdol.
6) Palice držite vedno poševno nazaj.
7) Ko palico zabodemo v tla, se je z dlanjo trdno oprimite, ko zamahnete z roko nazaj, dlan razprite.
8.) Roke naj bodo pri zamahu naprej rahlo upognjene, pri zamahu nazaj povsem iztegnjene.
9) Vdihujte skozi nos in izdihujte skozi usta.
10) Pogled naj bo usmerjen naravnost naprej.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=io6DTRX_bOk[/youtube]
Nordijska hoja postaja vse bolj iskana oblika aerobne vadbe. Študije v zadnjem času kažejo velik vpliv na utrjevanje srčno-žilnega, pljučnega, imunskega, kostno-mišičnega sistema. Daljše spremljanje posameznikov kaže učinkovito preprečevanje tudi resnih obolenj sodobnega časa, ateroskleroze z vsemi zapleti: srčnim infarktom, možgansko kapjo, motnjah srčnega ritma, raka na različnih organih.
Izredno prijetno je izvajati nordijsko hojo v naravi, še posebej ob morju, z dodatnim blagodejnim učinkom morskega zraka. Na morju vodita tečaj in pohode z nordijsko hojo dva izkušena učitelja nordijske hoje z licenco, med njimi je eden zdravnik. Dobi se jih na 031 600 510.
Nordijska hoja je najbolj aerobna vadba od vseh danes znanih rekreacijskih aktivnosti. Tako nam prinaša največ koristi za zdravje, dobro počutje, sproščanje, utrjuje kostno-mišični sistem, hrbtenico, krepi imunost, srce, krvne žile.
Izjemno prijetno je izvajati nordijsko hojo na obali ob morju, z blagodejnim učinkom morskega zraka.
Učitelji nordijske hoje kluba Zdravi in Vitalni iz Kopra izvajajo tečaje nordijske hoje v Simonovem zalivu, na travniku tik ob plaži, vsak ponedeljek, sredo in petek ob 18 uri. Lahko se pridružite vsakič ob teh dnevih. Imajo palice za sposoditi. Želim deliti svoje navdušenje še z drugimi, zato posredujem št. 031/600 510.
Navdušenje je veliko in vsakič je skupina večja.
Sta pa dva izjemna učitelja, ki si včasih razdelita tečajnike v dve skupini in res dobro naučita.
Vzdušje je vedno izjemno, bližina morja pa zelo koristna