Niste bolni, žejni ste

Žal so te številke znane le malokateremu. Večina ljudi se niti ne zaveda pomembnosti pitja vode, ki pa dejansko pomeni preživetje in zdravo življenje.

Voda – vir življenja!

voda-1Ljudje smo pretežno sestavljeni iz vode. Pri 70 kg težkem človeku predstavlja voda 60 odstotkov teže, to je 42 l, od tega le 3 l predstavljajo vodo v krvi, ki kroži po žilah. Ker telo neprestano izgublja vodo z urinom 1,6 l, z znojenjem 0,5 l, z izdihanim zrakom 0,4 l in z blatom 0,1 l, jo je treba istočasno v zadostnih količinah tudi nadomeščati, da ne bi prišlo do dehidracije telesa.

Zato naj bi človek dnevno vnesel v telo 2-3 l vode in sicer v različnih oblikah – 1-2 l/dan v obliki navadne pitne ali mineralne vode, 0,5-0,75 l/dan vode, ki se nahaja v živilih (zelenjava vsebuje do 95 odstotkov, meso pa do 75 odstotkov vode), približno 0,5 l vode pa nastane v telesu kot stranski produkt oksidacijskih procesov. V primeru, da gre za ekstremne vremenske razmere (poletna vročina) ali telesne napore (maratonci, kolesarji), pa je potreba po vodi kar nekajkrat večja.

Voda – zdravilo?!

Zadostno ali celo izdatnejše pitje vode pa lahko igra pomembno vlogo tudi pri nekaterih obolenjih, kot so manjši ledvični kamni, vnetje ledvic in mehurja, depresije, glavoboli, zaprtje, razjede na želodcu, … saj lahko dostikrat izboljša ali celo odpravi težave. Velja pa previdnost pri starejših, ki kljub manjši telesni aktivnosti in manjšemu občutku za žejo, naj pijejo dovolj vode, saj s tem izboljšajo pretočnost krvi, a naj ne pretiravajo, če imajo oslabljeno srce ali otekle noge. Prevelika količina vnešene vode lahko stanje le še poslabša.

voda-3

Namig: Kjerkoli že ste, naj bo steklenica vode vaša stalna spremljevalka. Pa na zdravje!

1 komentar

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.