Lekarna za brezskrbno uživanje na dopustu

Potovalna lekarna naj bo vedno del prtljage, ki jo vzamete s seboj na dopust. V njej naj bodo vsa zdravila, ki vam jih je predpisal zdravnik in jih redno jemljete, pribor za prvo pomoč (obvezilni material, gaze, lepilni trak, razkužilo) ter izdelki za samozdravljenje, ki vam bodo pomagali lajšati in odpravljati različne zdravstvene težave.Akutne bolečine, kot so glavobol, migrena, zobobol, menstrualne bolečine, bolečine v mišicah in sklepih, ne izbirajo ne kraja ne časa in vas lahko doletijo tudi na dopustu. Za lajšanje blagih do zmernih bolečin naj vaša potovalna lekarna vsebuje analgetik. Vaša hitra rešitev za bolečino je lahko Nalgesin S, ki začne delovati že 15 minut po zaužitju enkratnega odmerka. Deluje tudi protivnetno in znižuje zvišano telesno temperaturo.

Pri počitniških dejavnostih smo včasih nerodni. Zvini, izpahi in udarci hitro pokvarijo užitke v naravi. Če koža ni poškodovana, morate vse take poškodbe čim hitreje ohladiti. Lahko si pomagate s curkom hladne vode iz pipe, s hladno vodo iz potoka ali s hladilno blazinico iz hladilnika. Tako preprečite podkožno krvavitev in se izognete preveliki modrici in oteklini. Svetujemo tudi uporabo lokalnega analgetika v obliki gela. Gel Naklofen deluje protibolečinsko in protivnetno. Gel Naklofen v tanki plasti nanesete na obolelo mesto (koža na tem mestu ne sme biti poškodovana). Učinkovina skozi kožo prodre do obolelega mesta, kjer deluje protibolečinsko, zmanjša vnetno oteklino in izboljša gibljivost.

severno-morjeSončne opekline, piki žuželk in ožigi meduz marsikomu zagrenijo dopustniške dni. Če so vaše reakcije močnejše, ne pozabite na počitnice vzeti zdravil proti alergiji. Če veste, da je okoli vas veliko komarjev in drugih nadležnih žuželk, posebno ponoči ne pozabite na zaščitna sredstva, ki jih odganjajo. Morebitne otekline in srbenje po piku komarja bo hitro omililo primerno mazilo, zato ga imejte vedno pri roki. Gel Kamagel blaži skelenje in srbenje kože ter hitro prinese občutek olajšanja. Na mestu nanosa ustvari zaščitni plašč, ki preprečuje okužbe in omogoča hitro obnavljanje poškodovanega tkiva.

Kako ustrezno shraniti zdravila?

Zdravila shranite na enem mestu, v priročni torbici. Pri potovanju z letalom, ladjo ali vlakom imejte torbico z zdravili v osebni prtljagi. Zdravila naj ostanejo v originalni ovojnini, skupaj z navodili za uporabo. Pazite, da ne bodo shranjena pri temperaturi nad 25 °C, zaščitena naj bodo tudi pred svetlobo. Pred velikimi temperaturnimi spremembami jih lahko zaščitite z aluminijasto folijo. Pozorni bodite pri zdravilih, ki jih je treba shraniti v posebnih pogojih. Torbico z zdravili vedno shranite na mesto, ki je nedosegljivo otrokom.

Preizkušanje lokalnih gurmanskih specialitet lahko povzroči spahovanje, zgago in pekočo bolečino v želodcu. Omenjene težave učinkovito lajšajo in odpravljajo žvečljive tablete Rutacid, ki imajo tudi prijeten okus.

Poleti pa vas lahko zaradi hladnih pijač in klimatskih naprav boli tudi grlo. Pri tem so učinkovita pomoč pastile Septolete, pri močnejši bolečini v grlu tudi Septolete plus. Če ste ljubitelji sadnih okusov, izberite Neoseptolete.

sylt-zahodDaljša potovanja z letalom, ki ne omogočajo dovolj gibanja,in neutrudno ogledovanje znamenitosti lahko povzročijo otekanje nog, kar občutimo kot težke in utrujene noge. Pri utrujenih in oteklih nogah si pomagajte z gelom Herbion Aesculus, ki z dvojnim delovanjem zmanjša občutek napetosti in teže v nogah, edem in vnetje ter tako posredno olajša bolečino.

Ko se odločate za počitnice ali potovanje, je pri pripravi potovalne lekarne smiselno razmisliti o nekaj stvareh: kam greste (kakšne so tam podnebne in higienske razmere, katere bolezni se pojavljajo, kako dostopna je zdravstvena oskrba), kaj boste počeli, kako dolgo boste na potovanju oziroma na počitnicah, katere dokumente morate nujno vzeti s seboj.

Seveda, nikakor ne pozabite na ustrezno zaščito pred soncem.
Vsekakor je dobro pomisliti, katere zdravstvene težave vas lahko doletijo, in izbrati primerna zdravila. Za nasvet lahko povprašate tudi farmacevta v lekarni ali pa preberite novo knjižico Počitniška lekarna, v kateri boste izvedeli, česa ne smete pozabiti, ko se odpravljate na počitnice, in kako ravnati pri blagih zdravstvenih težavah, ki vas lahko presenetijo na dopustu.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.