In prav to je tako banalno. Po megleni, zatohli in mrzli zimi bi namreč, ko zunaj ptice s svojim žvrgolenjem oznanijo prebujanje pomladi, popolnoma upravičeno pričakovali, da se bomo tudi ljudje zbudili iz »zimskega sna« v katerem smo, vsaj večina med nami, naše telo grdo navadili na telesno nedejavnost in »težko« hrano.
Pa vendar nikakor ni tako. Simptomi kot so razdražljivost, pozabljivost, pomanjkanje volje, energije, brezvoljnost, nezbranost, moti nas nam »neznana fizična nezmožnost«, tudi spimo ne več tako sladko, kot smo vajeni, nezadovoljni smo s sabo in ljudmi okrog sebe (ali pa nam je kratko malo vseeno kaj se dogaja z našimi bližnjimi), »pika« nas v prsih, tesnoba je vse večja, kažejo na dejstvo, da nas je ujela »bolezen«, ki jo poznamo s popularnim imenom pomladna utrujenost.
V eni izmed naših revij je univ. dipl. ing. živ. tehnologije Marija Merljak tako razlagala vzroke za utrujenost: »Razlog za utrujenost so porušeni razstrupljevalni mehanizmi v jetrih, ledvicah, možganih in celicah sploh. Ko smo utrujeni, smo pravzaprav porušili sistem polnjenja in praznjenja naših celic«. V isti reviji, Evi, lahko zasledimo tudi mnenje splošne zdravnice Darinke Šoln: »Spomladansko utrujenost lahko povzroči tudi pomanjkanje svetlobe.«
Med ljudmi, ki jih daje pomladna utrujenost, je trikrat več žensk kot moških. Na spletu med dodatnimi razlogi za to dokaj nenavadno »boleznijo«, če jo sploh lahko tako imenujemo, je zaslediti tudi pretirano uživanje alkohola, mogoče tudi zdravil, ali pa celo mamil. Mnogi opozarjajo, da pomladna utrujenost nastopi tudi zaradi stresa, mogoče nesoglasij v družini ali prevelike količine dela v službi. Kot možen vzrok (kronične, bolje rečeno, dolgotrajne) utrujenosti je neredko omenjen kratkotrajen spanec. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da je kronično pomanjkanje spanja še kako škodljivo.
In kako se najlažje borimo proti pomladni utrujenosti?
– S prehrano. Sveža zelenjava, ki je polna vitaminov in mineralov, nam je pomladi nujno potrebna. Kar pa se tiče priprave hrane; čim manj kuhanja (ki bi uničilo marsikateri vitamin) in čim več uživanja surove hrane. In še to: ne »nasedajte« sadju, ki ga pridelujejo v »umetnih rastlinjakih«, saj je predvsem lepo na oko, »vitaminizirane vrednosti« pa ima bore malo. Zato naj vam ne bo nerodno, če boste tu in tam raje namesto »eksotično praznega« sadeža raje použili kakšno vitaminsko tableto.
– Namesto kave, ki te »osveži« le trenutno, načelno pa tvojemu telesu ni najbolj prijazna, raje spij liter, dva ali celo tri zdravilne vode. Poskusi, ne bo ti žal.
– Z (vsakodnevnim) gibanjem. Čeprav je še tako težko vstati iz »lene« postelje, je treba zbrati pogum, se obleči v trenerko in oditi v naravo, se »martinčkat«, tja pod življenjske sončne žarke. Saj ni treba tekat naokoli, kot da ste maratonec, že sprehod vam bo počasi, pa vendar vztrajno, vračal voljo do življenja, do novega zagona.
– S sprostitvijo. To je še posebej pomembno, če ste ugotovili, da je vzrok za vašo pomladno utrujenostjo predvsem stres. Meditirajte. Kontrolirano dihajte. Vzpostavite nekakšno »duhovno« kontrolo nad svojim telesom. Smejte se. Predvsem pa je važno, da tu in tam pobegnete iz svojega vsakodnevnega življenja in ga presenetite (osvežite) s čim novim. Pa naj bo to kratek sprehod po mestu, izlet v kraško vasico ali pa krajše potovanje na hrvaško obalo, kjer vas bo v nosu zadovoljno dražil vonj morja.