Kaj naj jemo, če imamo osteoporozo?

Čeprav je pri nastanku osteoporoze, kot pravijo zdravniki, dednost eden od odločilnih dejavnikov, lahko njen nastanek ali pa vsaj njene posledice zaustavimo in omilimo s primerno prehrano. Ne nazadnje, saj veste – hrana je zdravilo, če jo jemo v primernih količinah in tisto, ki jo naše telo in duša potrebujeta, če pa se ne hranimo primerno, pa si lahko z njo precej škodujemo. Vsekakor pa ne smemo za preprečevanje osteoporoze ali njeno zdravljenje pozabiti na zmerno gibanje, predvsem hojo, tek in vaje za kondicijo, če le gre, se odpovejte kajenju in alkoholu, ki razjedata kosti.

Povezava vitamina D in kalcija
Za naše kosti oziroma za njihovo trdoto in gostoto sta pomembna tako kalcij kot vitamin D, zaradi tega moramo že v otroštvu in mladosti uživati dovolj hrane, ki vsebuje ta dva elementa. Vitamin D bomo dobili v hrani, deloma pa se tvori tudi v naši koži pri nepretiranem sončenju (deset minut dnevno) iz holesterola pod vplivom ultravijoličnih žarkov. Ta holesterol je koristen – potuje preko jeter in ledvic, kjer se pretvori v vitamin D. Nato pa v črevesju deluje tako, da se spodbuja prehajanje kalcija v kri. Vidite povezavo med tem vitaminom in kalcijem, ki ga zaužijemo predvsem s hrano?
sadje
Je osteoporoza starostna bolezen?
Osteoporoza je bolezen, ki prizadene predvsem ženske po 60. letu, če se uspejo izogniti tej bolezni takrat, se ji skoraj zagotovo ne bodo izognile okrog 80. leta, ko naj bi jo imela že vsaka druga ženska. Pravijo, da je kritično obdobje za nastanek osteoporoze pravzaprav že prej, v času menopavze – takrat naj bi bilo kritično obdobje treh do petih let, ko se mineralna gostota kosti zmanjša za približno pet odstotkov. Vsekakor napade bolezen tudi starejše moške, le da v manjšem deležu kot ženske.

Katera hrana naj bo na jedilniku?
Katero hrano torej uživati, da preprečimo nastanek bolezni ali pa vsaj omilimo njene učinke? Na prvem mestu so pomembni mleko in mlečni izdelki, saj imajo veliko kalcija – ta pa deluje na trdnost kosti. Mangan ugodno vpliva na kostni metabolizem, zato je dobro, da jeste in pijete hrano in pijačo, ki vsebuje mangan – torej ananasov sok, ovseno kašo, oreščke, stročnice, razna žita. Nikar pa ne pozabite tudi na oreščke, razno sadje, stročnice, pa tudi med – v njih je namreč bor, ki preprečuje izgubo kalcija in demineralizacijo kosti.

Najpomembnejši kalcij najdemo torej predvsem v mleku in mlečnih izdelkih, pa tudi v ananasovem kompotu, datljih, jabolčnih suhih krhljih, kostanju, mandarinah, črnemu ribezu, veliko ga je v suhih smokvah, v blitvi, mladi čebuli, hrenu, kolerabi, konzerviranih olivah, rabarbari, špinači, kitajskem zelju, celo v mlečni čokoladi in čokoladi z lešniki. Ne nazadnje pa ne pozabite na mineralne vode – Radensko, Donat Mg in Tempel.

siri
Potrebna količina kalcija
Koliko kalcija naj bi užili dnevno starejši ljudje in ženske v menopavzi? Starostniki od 800 g do 1200 gramov, če pa ste ženska v kritičnem obdnobju menopavze, pa kar približno 1500 g.

2 KOMENTARJI

  1. Pozdrav! sem v 50 letu pa sem bila na pregledu pa so mi rekli
    da imam začetek ostporoze in vas vprašam za nasvet kakšno je zdravljenje. Hvala. Lp

  2. Pozdrav! sem v 50 letu pa sem bila na pregledu pa so mi rekli
    da imam začetek ostporoze in vas vprašam za nasvet kakšno je zdravljenje. Hvala. Lp

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.