Kaj je joga?

Preprost in naraven sistem vključuje 5 temeljnih načel:

  • pravilna telesna vadba
  • pravilno dihanje
  • pravilno sproščanje
  • pravilna prehrana
  • pozitivno razmišljanje in meditacija

Jogo lahko vadi vsakdo, saj jo je mogoče vključiti v vsakršna življenska načela.

Sanskrtska beseda joga ima več pomenov, med drugim tudi “vpreči v jarem” ali “združiti“, kar se nanaša na združitev duše z univerzalno zavestjo ali Absolutnim. Beseda joga pomeni tudi povezanost snovnega telesa z umom in duhom in je metoda za preseganje omejitev ega in dosego razsvetljenja.

Joga pa ni le duhovna pot, temveč tudi oblika “pravilnega življenja”, zbirka moralnih, etičnih in praktičnih navodil, ki nam pomagajo živeti uravnoteženo in zdravo.

Joga je znanstveno utemeljen sistem in ne religija, niti ni v nasprotju z njo. Vadijo jo lahko ljudje vseh religij in prepričanj. S svojimi vplivnimi tehnikami za vzpostavitev notranjega miru, harmonije in jasnosti uma, je joga zelo primerna za moderni svet, tako Vzhodni kot Zahodni. Glede na povečan tempo življenja in konfliktnost ter stres, ki pride z njima, lahko rečemo, da je joga postala eno od pomembnih in učinkovitih orodij za večanje ustvarjalnosti in radosti naših življenj in nenazadnje za preživetje samo.

Vadba joge prinaša telesne, čustvne in predvsem duhovne koristi. Nekatere, na primer povečana gibljivost in umirjenost, utegnete opaziti že kmalu po začetku vadbe, druge pa se bodo začele kazati počasneje, ko boste razvijali novo zavedanje svojega telesa in uma.

Na telesni ravni prinaša joga večjo moč, prožnost in vzdržljivost. Joga izboljšuje občutek za ravnotežje, telesno držo, gibčnost in eleganco.

Poudarek na dihalnih tehnikah izboljšuje dihanje, zato globlje in polneje dihamo tudi tedaj, kadar ne vadimo joge. Najpomembnejše pa je, da je joga za vsakogar pot osebnega odkritja. Ko boste začeli vaditi, boste spoznali njen posebni in enkratni pomen.

Učinki vadbe joge so kumulativni. Redna vadba in ohranjanje začetniškega pristopa imata globok in dolgotrajen učinek. Ko postane redna vadba joge del vašega življenja, boste nagrade, ki jih prinaša, občutili v vsakodnevnem življenju. Bodite potrpežljivi in kmalu boste lahko uživali koristi prave združitve telesa, uma in duha.

Hatha joga

Na zahodu je najbolj priljubljena t.i. HATHA JOGA, ki jo lahko opredelimo z omenjenimi 5 temeljnimi načeli. Pri Hatha Jogi je poudarek namenjen urjenju fizičnega telesa, vendar je to urjenje namenjeno temu, da človek postane njegov gospodar, tako da telo služi notranjemu duhovnemu Jazu.

Hatha joga je pot obvladovanja telesa in jo pravzaprav štejemo kot pripravo na radža jogo, za katero sta potrebna telesna moč in nadzorovano dihanje.

Na zahodu pomeni predvsem:

  • vaje
  • pranajamo
  • očiščevalni postopki
  • meditacijo

Najprej vadba, potem pa filozofija. Beseda hatha pomeni silovit in čeprav te besede ne moremo takoj povezati z jogo, so vaje hatha joge res mogočne. Poglavitni vidik joge je prav uravnoteženje nasprotujočih si sil – vroča energija se združi s haldno, trdo z mehkim, moški z ženskim.

Ha – sonce
Tha – luna

Pomeni združevanje pozitivnega in negativnega pola. Je proces kontroliranja prane, ki se pretaka po dveh glavnih nadijih – idi in pingali.

Kako Joga učinkuje na ljudi?

Iz izkušenj vidimo kako mogočno učinkuje Joge na udeležence. Ti se kmalu sami od sebe:

  • zavedajo, kakšne misli dobro in kakšne slabo učinkujejo na svoja telesa, situacije, zdravje
  • so bolj sproščeni in spočiti za opravljanje svojega dela, tako doma kot v službi
  • bolj veselo stopajo skozi življenje in vedno manj jih spravi s tira
  • z navdušenjem gledajo, kako se nova spoznanja ter lasten zgled širijo na ljudi v neposredni okolici
  • z ljudmi sodelujejo in si medsebojno pomagajo
  • iščejo ideje in rešitve za situacije, v katerih so in skušajo biti del rešitve

Hitro vsem postane jasno, da smo sami odgovorni za svoje življenje, zdravje in odnose. Človek, ki je spoznal, kaj vse lahko naredi v življenju, plemenito in odločno stopi na pot ustvarjalnosti in počasi skupaj oblikujemo lepši svet.

3 KOMENTARJI

  1. Pred tridesetimi leti sem se počutil kar razsvetljen, ko sem v neki knjigi prebral večino tega, kar piše v zgornjem članku. Dandanes pa težko najdeš, koga ki vsega tega (morda ne ravno v tako urejeni obliki) ampak vseeno ni že vsaj desetkrat slišal ali prebral. Joga počasi a vztrajno zavzema mesto, ki ji pripada. In prav je tako.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.