Življenjska doba prebivalstva narašča, z njo pa postane večji odstotek ostarelih, ki so pogosto tudi težko bolni. Mnoge med njimi pesti nenadzorovano uhajanje seča, nekateri so v nejevolji še bolj, ker uhaja tudi blato.
Vendar inkontinenca ni nujno težava ostarelih. Prizadene lahko vso populacijo, otroke, ženske po porodu in v menopavzi ter moške srednjih let.
Pomembna sestavina zdravljenja je oskrbeti inkontinenčne ljudi z vpojnimi izdelki, ki so namenjeni posebej za inkontinenco. Takšne izdelke je mogoče nositi povsem neopazno pod spodnjim perilom, še posebno tiste, ki so v pomoč pri urinski inkontinenci. Varujejo občutljivo kožo in preprečijo nastanek neprijetnega vonja.
Treba je poudariti, da so vložki, namenjeni urinski inkontinenci, popolnoma drugačni od navadnih higienskih vložkov, saj vpijejo veliko več tekočine. Večina žensk tega ne ve in seveda ravna narobe, če za inkontinenčne težave uporablja navadne higienske vložke namesto inkontinenčnih.
Pri izbiri primernega pripomočka za inkontinenco v lekarni povejte, za koga je namenjen. Otrok, ki ponoči moči posteljo, potrebuje poleg plenice (hlačne predloge) še posteljno podlogo. Ženski srednjih let, ki ji občasno uhaja urin, zadostuje le inkontinenčni vložek (predloga).
Za nepremičnega starostnika je nepogrešljiva plenica za težko inkontinenco in mogoče še posteljna podloga. Izdelek mora biti ustrezne velikosti, da ga lahko zanesljivo namestimo. Premajhen ali prevelik ne more uresničiti svojega namena. Priporočamo še uporabo elastičnih fiksirnih hlačk, ki olajšajo varno, higienično in preprosto namestitev predlog za inkontinenco vseh vrst.
Če ste upravičeni do inkontinenčnih pripomočkov po kriterijih zdravstvene zavarovalnice, vam jih bo predpisal zdravnik na naročilnico, stroške nakupa pa bo poravnala zavarovalnica. Pripadajoča količina je odvisna od stopnje inkontinence – srednje, težke ali zelo težke. Sicer si vse pripomočke za inkontinenco lahko kupite sami.
Tisti, ki so na voljo v lekarni, ustrezajo mednarodnemu standardu kakovosti. So preprosti za namestitev, neopazni, diskretni, udobni, zanesljivi pred iztekanjem, ekološko ustrezni in, upamo, tudi ekonomsko dostopni. Večina jih je posamezno pakirana v plastični ovitek in priročna za na pot.
Inkontinenca se vse prepogosto obravnava kot normalen starostni pojav, pri katerem ni kaj ukreniti. V resnici to ni več usoda, v katero se je treba vdati. Obstajajo namreč učinkovite metode zdravljenja ter različni pripomočki, ki lahko prizadetim še kako olajšajo in izboljšajo kakovost življenja. Postala je obvladljiva usoda.
Seveda ostanejo v veljavi tudi splošna opozorila. Alkoholne pijače in osvežilni kofeinski napitki po nepotrebnem ženejo na vodo. Preveč začinjene jedi dražijo sečne poti. Tudi zgoščen seč jih draži. Ne piti dovolj tekočine je zato medvedja usluga, ki tako spodbudi kakor oteži inkontinenco. Pomanjkljiva higiena in nega pa vname in poškoduje kožo ali na njej povzroči celo razjede.