Humanitarni tek: 10 krogov za 10 nasmehov

Startnina: 10 € odrasli, 5 € otroci, vse v obliki dobrodelnega prispevka, ki ga lahko nakažete na TRR Športno humanitarnega društva Vztrajaj – NEVER GIVE UP (TRR: 020320259609009, Sklic: 00 1010, Namen: Deset krogov za deset nasmehov) ali pa prispevate neposredno na lokacijah, kjer se bo odvijal projekt.

Kraji, kjer bo potekala letošnja akcija:

  • petek, 1. junij 2012, 16:00, TRBOVLJE
  • sobota, 2. junij 2012, 16:00, NOVO MESTO
  • nedelja, 3. junij 2012, 16:00, CELJE – Stadion Kladivar
  • ponedeljek, 4. junij 2012, 16:00, PREVALJE
  • torek, 5. junij 2012, 16:00, NOVA GORICA
  • sreda, 6. junij 2012, 16:00, KOPER – Stadion Bonifika
  • četrtek, 7. junij 2012, 16:00, PTUJ
  • petek, 8. junij 2012, 16:00, MARIBOR – Stadion Poljane
  • sobota, 9. junij 2012, 16:00, KRANJ – Športni stadion Kranj
  • nedelja, 10. junij 2012, 16:00, LJUBLJANA – Stadion Kodeljevo

Na vsakem izmed štadionov se nam lahko pridružite kadarkoli med 16. in 21. uro in odtečete kolikor želite. Da pa ne bomo samo tekli, se bo na prizoriščih dogajalo še marsikaj zanimivega. Poskrbljeno bo za varstvo malih nadebudnih tekačev, če se bodo slučajno utrudili prej kot mamice in očki. Pripravljamo tudi srečelov, njegov izkupiček se bo pridružil zbranim sredstvom.

Poleg organiziranja športno humanitarnih prireditev predstavlja velik del naših aktivnosti tudi zbiranje plastičnih zamaškov. Le te boste lahko oddali na vsakem izmed desetih štadionov, kjer se bo teklo. Deset družin smo izbrali skupaj z enotami Centra za socialno delo in Zveze prijateljev mladine po Sloveniji in so enakomerno porazdeljene po vseh slovenskih regijah.

Zgodbe, ki jih piše življenje:

Zasavje/Hrastnik:
Brezposelna starša živita s socialno pomočjo ter nikakor ne dobita zaposlitve. Oče je pljučni bolnik zaradi večletnega dela z laki. Kakšen evro zasluži s pomočjo starejšim sosedom (sesanje stanovanja, pomaga nositi drva iz kleti itd.) Imata dve hčerki (osnovnošolka in srednješolka), ki se s težavo šolata. Ponudita jima lahko le najnujnejše. S socialno pomočjo komaj pokrivajo stroške najemnega stanovanja, ostane jim zelo malo.

Novo mesto:
29-letna mati se je morala zateči v varno hišo zaradi nasilnega moža. Pretepal je tudi 6-letno hčer. Ker za hčerko ni dobila vrtca, se mamica ne more zaposliti. Prejema minimalno socialno pomoč. Sedaj ji je nekako uspelo najeti manjše stanovanje (sobo), nima pa osnovnih stvari …

Celje:
32-letnemu očku so se le nekaj mesecev nazaj končale sanje, ko mu je za posledicami hude bolezni umrla žena. Kljub bolezni je rodila sina, a je bila preslabotna, da bi skrbela zanj, tako da je očka skoraj dve leti hkrati skrbel za hudo bolno ženo in dojenčka. Pri tem je prejemal le dodatek za nego, saj v službo ni mogel. Vse prihranke je porabil za bolezen žene in preživetje družine. Očka se počasi postavlja na noge s pomočjo dobrih ljudi, a da si bo opomogel, potrebuje še mnogo, mnogo …

Slovenj Gradec:
Dekle ima sestrico in bratca. Mamica je pred dvema mesecema napravila samomor, otrokom pa je pred leti v nesreči umrl tudi očka. Dekleti sta ostali siroti, bratec pa ima drugega očeta, ki je bil do deklet, za časa življenja mamice, zelo krut (pretepi, nadlegovanje). Zgodba je dolga in boleča. Center za socialno delo jih nudi psihosocialno pomoč, potrebujejo pa nekatere osnovne stvari.

Nova Gorica:
Družina je februarja izgubila očeta. Mati je zaključila z nadomestilom za čas dopusta za nego in varstvo. V družini so štirje mladoletni otroci: dva prejemata dodatek za nego otrok – dodatek, ki ga ima družina z otrokom, ki potrebuje posebno nego in varstvo in je namenjen kritju povečanih življenjskih stroškov, ki jih ima družina zaradi nege in varstva. Druga dva otroka imata diabetes. Denar potrebujejo za nekatere osnovne življenjske potrebščine.

Koper:
Oče je ob ločitvi dobil skrbništvo nad obema sinovoma. Mati je psihično nestabilna. Starejši sin (7 let) je hudo zbolel, oče pa se je moral zadolžiti, da si je lahko privoščil nego, ki ga je obdržala pri življenju. Zaradi neprestanih odsotnosti za nego otroka je dobil odpoved, banka pa mu je blokirala transakcijske račune. Nekaj drobiža mu uspe zadržati od socialnih prispevkov, to je ves prihodek njegove družine. Življenje si je skušal urediti z novo partnerko, ki pa je tudi sama vdova z dvema fantkoma ter prav tako brezposelna. Edini družinski vir hrane sta Rdeči križ in Karitas. Oče je čisto na koncu … Družina potrebuje osnovne življenjske potrebščine.

Ptuj:
52-letna mati s kožnim rakom, težjo okvaro hrbtenice in brezposelna skrbi za 17-letno hčerko z okvaro mehurja. Hčer se sicer uspešno šola, a ima psihične težave. Očeta ni nikoli spoznala, saj je ni nikoli priznal. Z materjo komaj preživita mesec. Hrana je ob določenih dnevih neznanka. Družina potrebuje osnovne življenjske potrebščine.

Maribor:
Gre za družino, ki je pribežala v Maribor. Imajo dva otroka, deklico (12 let) in dečka (11 let). Pred krizo sta imela zaposlitev (oče v gradbeništvu, mamica čistilka). Oče je izgubil delo ter ne prejema nadomestila plače. Mamica ima službo s polovičnim delovnim časom. Ne zmorejo več plačevati stroškov življenja. Družina je povsem obupana. Grozi jim brezdomstvo.

Kranj:
Petčlanska družina se je zaradi nasilja očeta preselila v varno hišo. Brezposelna mati dela priložnostno pri kmetih, da lahko privošči hrano štirim otrokom. Dva sta srednješolca, dva pa s posebnimi potrebami in obiskujeta prilagojen izobraževalni program. Družina bo prejela solidarno stanovanje – brez opreme. Otroci so dobesedno lačni. Oče je zaprt – zaradi nasilja nad družino … Družina potrebuje osnovne življenjske potrebščine.

Ljubljana:
Mamica samohranilka, nezaposlena z dvema deklicama, 15 in 7 let. Vsi skupaj živijo v majhni sobici. V času partnerske zveze z očetom mlajše deklice, je ta vse tri spolno zlorabljah, trpinčil, ustrahoval … Danes se družina skriva pred njim. Ujeti so v strahovito revščino. Nimajo nobenih prihodkov, potrebujejo pa osnovne življenjske potrebščine.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.