Fizioterapija pri mišični oslabelosti

Mišična oslabelost (v nadaljevanju oslabelost) je pri starostnikih zelo pogost pojav, do katerega pride zaradi številnih vzrokov. Do danes še niso odkrili nobenega zdravila, ki bi neposredno ozdravilo oslabelost, ki ima sama po sebi hude posledice, saj privede v končni fazi do nepokretnosti, ta pa do ran na koži, pljučnice, odvisnosti od tuje pomoči in na koncu lahko vodi celo v smrt.

Kaj lahko naredimo?

1Edino učinkovito zdravilo proti oslabelosti, če le ta ni posledica kakšne druge kronične bolezni kot so npr.: levkemija, druga rakava obolenja, sistemska obolenja itd., je pravilno gibanje, ki se ga starostniki naučijo od strokovno usposobljenih fizioterapevtov.

Kdaj ukrepati proti oslabelosti

Učinkovitost fizioterapije je odvisna od številnih dejavnikov, predvsem pa od psihofizičnega stanja uporabnika in pravočasnega ukrepanja. Logično je sklepanje, da je pomembno s fizioterapijo pričeti takoj, ko se pojavi problem. Tisto kar pa na prvi pogled ni najbolj očitno je, da je fizioterapijo priporočljivo uporabljati kot preventivo, hkrati pa zanjo ni nikoli prepozno. Celo takrat ko druge metode klasične medicine odpovejo, se da s fizioterapijo še veliko narediti.

27168Oslabelost se lahko zelo hitro pojavi in stopnjuje in brez ukrepanja ima lahko težke posledice za posameznika in njegovo okolico. Zato strokovnjaki svetujemo, da se že ob prvih znakih oslabelosti obrnete na usposobljenega fizioterapevta, saj lahko ob pravočasnem ukrepanju z sorazmerno malo truda povsem odpravite vse simptome in s tem preprečite posledice, ki bi v nasprotnem primeru sledile.

Kako se kaže oslabelost

Oslabelost se kaže predvsem v naslednjih znakih: hitra utrudljivost, pomanjkanje energije, slaba volja, začetki depresije, pri nekaterih pacientih so se pokazali tudi znaki slabe prekrvavitve, prva stopnja preležanine, vrtoglavica ob minimalnem gibanju spet pri drugih pa tudi pomanjkanje apetita ter zmanjšan občutek za žejo. Vse to so znaki splošne oslabelosti, ki nemalokrat prizadene starejšo populacijo.

Oglejmo si primer

fdbOglejmo si primer 76. letnega gospoda P.L., ki je zbolel za običajno gripo in zaradi nje ležal v postelji slaba dva tedna. Prej samostojen in neodvisen gospod je zaradi na videz nedolžnega obolenja postal zelo slaboten. Ker se je bal, da bi zaradi svoje slabosti celo padel in si zlomil kolk ali kaj podobnega se je gibal vedno manj in zato slaboten obležal v postelji. Zaradi ležanja je pacient P. L. zbolel tudi za pljučnico, ki ga je skoraj stala življenja.

Ko so svojci uvideli, da je situacija zelo resna so se posvetovali z zdravnikom, ki jim je predlagal naj se obrnejo na usposobljenega fizioterapevta. Ker pa gospod ni mogel več samostojno hoditi, so rešitev videli v tem, da fizioterapevta povabijo na dom.

Zasledili so naš oglas Therapia d.o.o., fizioterapija na domu, ki to storitev ponuja, in tako je nastala še ena zgodba, ki govori o rezultatih pravočasnega ukrepanja.

2S fizioterapijo smo pričeli takoj, saj bi vsakršno odlašanje stanje samo še poslabšalo. Ob pomoči, pravilnem izboru vaj in dobro načrtovanem poteku rehabilitacije, je gospod P.L. kaj hitro začel pridobivati nazaj mišično moč in kondicijo, izboljšale so se kardiorespiratorne sposobnosti, zmanjšale so se vrtoglavice. Ker je bil spet aktiven se je posledično vrnil apetit, več je tudi pil.

Največji cilj gospoda P. L. je bil ponovno postaviti se na noge in hoditi, ter povrniti svojo samostojnost in neodvisnost v dnevnih aktivnostih. S strokovno pomočjo in prijemi se je povrnila samozavest in zaupanje v svoje sposobnosti, tako da se je gospod, po treh tednih fizioterapevtske obravnave, bil sposoben samostojno gibati po stanovanju. Sledilo je še ponovno učenje in trening hoje po stopnicah, da bi gospod lahko prišel tudi ven iz hiše. Rehabilitacija je bila usmerjena v obnovo funkcionalnih sposobnosti, ki so bile vezane na pacientove želje in potrebe.

Čas je lahko sovražnik ali pa tudi zaveznik

vozicekPomembno je vedeti, da je rezultat rehabilitacije odvisen od pravočasnega ukrepanja. Vsi vemo, kako težko je pridobiti kondicijo in mišično moč, pomislimo samo koliko priprav in treningov potrebujejo npr. ljudje ki se pripravljajo na maraton ali hodijo v hribe. Hkrati pa vemo, da že štirinajst dni neaktivnosti in poležavanja lahko v veliki meri poslabša pridobljeno fizično pripravljenost.

Pri starejši populaciji se ti procesi odvijajo še hitreje, saj mišice nimajo več tako dobre sposobnosti obnove, srce se težje navadi na večje obremenitve, pljuča pa ne morejo priskrbeti dovolj kisika za delovanje mišic.

dcV tem primeru je čas zelo pomemben in dlje ko na nas delujejo učinki neaktivnosti, daljša bo rehabilitacija in slabši bojo rezultati. Hitro se znajdemo v začaranem krogu, saj nam že minimalne aktivnosti lahko povzročajo velike napore in nam tako še dodatno jemljejo potrebno voljo, energijo in motivacijo.

Obrnite čas sebi v prid in ukrepajte takoj, ko opazite prve znake mišične oslabelosti.

P.S.: Če potrebujete usposobljenega terapevta na dom obiščite stran therapia-dom.

410logokonecprispevka

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.