Bolezni srčnih zaklopk: nezdravljenje vodi v popuščanje srca

Če se ob tem pojavijo še bolečina v prsih, razbijanje srca, omotica, občutek težjega dihanja in hitra utrudljivost, je diagnoza že zelo verjetna in čimprejšnji obisk pri zdravniku nujen. Bolezni zaklopk je potrebno čimprej zdraviti, saj nezdravljene vodijo do popuščanja srca in lahko tudi do smrti.

Bolezni srčnih zaklopk se pojavljajo predvsem pri starejših ljudeh kot posledica degenerativnih sprememb na zaklopkah. Obolenja srčnih zaklopk se pojavljajo pri bolnikih, ki imajo prirojene nepravilnosti srčne zgradbe, nastanejo pa lahko tudi kot posledica okvare srca, npr. po miokardnem infarktu. Redkejša vzroka sta sifilis in miksomatozna degeneracija, ki je dedna motnja in pri kateri je oslabljeno vezivno tkivo zaklopke.

Stenoza in regurgitacija

Okvarjene srčne zaklopke kažejo eno od dveh ali obe obliki nepravilnega delovanja: stenozo in regurgitacijo.

Pri stenozi ali zoženju postane zaklopka zaradi bolezenski sprememb ali okvare toga in ožja. V fazi odprtja zaklopke se takšna zožena zaklopka ne more popolnoma odpreti in predstavlja povečan upor proti toku krvi. Pretok krvi skozi zaklopko se zmanjša in poveča se količina krvi pred zaklopko. V začetni fazi okvare lahko predel srca pred zaklopko z močnejšim krčenjem povečani upor premaga, z napredovalim ožanjem zaklopke pa srce sčasoma opeša. Črpalna funkcija srca je nezadostna, saj se premalo krvi prečrpa naprej v telo in je preveč zaostaja v telesu.

Zaradi bolezenskih sprememb v zaklopki ali njeni okolici lahko pride do stanja, ko zaklopka odprtine med predeloma, kjer je nameščena, ne zapre popolnoma. V fazi zaprtja zaklopke ostane del zaklopke odprt in v fazi krčenja se del krvi vrača nazaj skozi zaklopko.Govorimo o regurgitaciji. Tudi v tem primeru je črpalna sposobnost srca neustrezna, saj se kri, ki bi morala potovati naprej po telesu, vrača nazaj skozi zaklopko in neprimerno obremenjuje srce.

Mitralna stenoza

Najpogostejši vzrok mitralne stenoze je infekcijski endokarditis. Gre za vnetje srčnih zaklopk, ki ga povzročajo bakterije ali gljivice, ki pridejo v srce iz vnetnih žarišč drugod po telesu, na primer iz vnetja ustne votline. Bakterije se naselijo na predhodno poškodovanih ali umetnih zaklopkah in povzročijo dodatne poškodbe. Vnetje je potrebno čimprej zdraviti z antibiotiki, bolnik pa mora tudi kasneje prejemati antibiotično zaščito pred operacijami ali posegi na zobeh, saj se bolezen pogosto ponavlja in lahko zaklopke dodatno okvarja.

Pri mitralni stenozi so poškodovane loputke zaklopke in vezivno tkivo, na katerega so zaklopke nameščene.

Zadebeljeni lističi zaklopke postanejo togi in se med seboj zlepijo, na njih pa se nalaga tudi kalcij. S staranjem spremembe na zaklopki napredujejo.

Zaradi oteženega pretoka krvi iz levega preddvora v levi prekat pride do povečanja in razširitve levega preddvora, v katerem se pričnejo tvoriti krvni strdki, ki lahko potujejo po telesu in zamašijo krvne žile. Zaradi zastajanja krvi v levem preddvoru in v pljučnem žilju, nastane pljučni edem. Sčasoma zaradi črpanja proti povečanemu pritisku krvi v pljučih opeša tudi tudi desna polovica srca.

Bolniki z mitralno stenozo se ob naporu hitro utrudijo in težko dihajo in se zaradi občutka težkega dihanja zbujajo tudi ponoči. Pogosto izkašljujejo kri in imajo bolečine v prsnem košu. V obraz so modrikasti, še posebno modrikaste so ustnice. Nad srcem je slišen nizkofrekventen bobneč šum v diastoli, obdobju med dvema utripoma srca.

Mitralna insuficienca

Pri starejših, še posebno pri ženskah in tistih s povišanim krvnim tlakom, nastanejo spremembe mitralne zaklopke kot posledica degenerativnih sprememb. Poškodovani so obroček ali loputke zaklopke, vezivno tkivo ali mišice, ki vpenjajo zaklopko. Pogosto se mitralna insuficienca pojavi po miokardnem infarktu, ko se zaradi prizadetosti papilarnih mišic lahko obe loputki zaklopke uvihata v levi preddvor in pride do tako imenovanega prolapsa mitralne zaklopke. Če bolezen napreduje počasi, lahko levi preddvor povečan pritok krvi nazaj iz prekata nadomesti in do zastoja krvi v pljučnem žilju ne pride. Pri mitralni stenozi ob vračanju krvi med krčenjem prekata slišimo šum, ki se širi v levo pazduho.

zaklopke1

Aortna stenoza

Dolgotrajno prekomerno povišan krvni tlak okvarja aortno zaklopko, ki postane zadebeljena in toga. Zaradi sposobnosti levega prekata, da se s povečanjem mišične moči bori proti povečanemu uporu zožene zaklopke, lahko ostaja bolezen zaklopke neopazna tudi 10 in več let. Ščasoma pa se začne pojavljati skupek treh simptomov, ki kažejo na pešanje srca: občutek oteženega dihanja zaradi zastajanja krvi v pljučih, angina pektoris zaradi nezadostne prekrvavitve srca in omedlevice zaradi premajhne količine krvi, ki jo srce iztisne v telesni krvni obtok. Med srčnim utripom slišimo šum, ki se širi v vratne žile.

Aortna insuficienca

Najpogostejši vzrok popuščanja aortne zaklopke je razširjenje aorte v začetnem delu, na katerega je nameščena aortna zaklopka. Zaradi vračanja krvi v levi prekat se srce sčasoma poveča. Šum aortne insuficience je slišen v obdobju med dvema utripoma.

Ultrazvok srca nepogrešljiv pri potrditvi diagnoze

Ob sumu na bolezen srčnih je za potrditev diagnoze potreben pregled pri kardiologu. Z osnovno preiskovalno metodo, elektrokardiogram, skuša kardiolog zaslediti spremembe v električni aktivnosti srca, ki lahko nastanejo zaradi posledic obolenj zaklop, na primer povečanje levega prekata zaradi aortne stenoze. Najboljši za prikaz notranjosti srca in delovanja srca je ultrazvok. Ob običajni preiskavi skozi prsno steno se včasih za boljši prikaz uporablja tudi transezofagealna različica, torej pregled skozi požiralnik. Za dodatno razjasnitev se lahko opravi še rentgensko slikanje, angiogram ali usmerjeno slikanje z računalniško tomografijo (CT).

Če imate obolelo srčno zaklopko ali so vam vstavili nadomestno zaklopko, upoštevajte naslednje napotke:
* Dobro se poučite o obsegu vaše bolezni in dosledno upoštevajte navodila zdravnika
* Redno jemljite predpisana zdravila
* Zobozdravnika in zdravnika obvestite, da imate obolenje zaklopk, pred načrtovanim operativnim  posegom boste verjetno morali jemati antibiotik
* Pokličite zdravnika v primeru, da zbolite z znaki vnetja
* Živite čim bolj zdravo
* Poskrbite za dobro higieno vaših zob in dlesni
* Redno hodite na kontrole k zdravniku tudi če nimate nobenih težav

hisni_zdravniklogo

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.