Bi se postili?

Že v našem prvem prispevku o postu smo opozorili na dobre plati posta, pa tudi na nekatere pasti postenja ...

ciscenjeDovolite, da kot dodatek navedemo še nekaj mnenj: Tomislav Majič, ki v Šmarjeških Toplicah vodi postenje v sklopu programa zdravega življenja, je za časopisno hišo Delo podal naslednjo stavke: »Znano in dokazano je, da kalorijska redukcija pozitivno vpliva na kakovost in dolžino življenja. Osebne izkušnje pri vodenju postov potrjujejo, da pravilna prehrana in zdrav slog življenja občutno zmanjšujeta dejavnike tveganja za mnogo kroničnih bolezni. To potrjuje tudi moja pilotska raziskava. Nimam izkušenj s terapevtskim postenjem, ampak le s postenjem za odpravljanje določenih težav, kot so debelost, celulit, preutrujenost, ki potekajo z antistresnimi programi. Gre za dokazano uspešno krepitev zdravja, za preventivo torej.«

Podobnega mnenja je tudi najbolj znan slovenski »postar«, politik Lojze Peterle, ki je za Delo dejal takole: »Posta ne smemo jemati kot alternativno obliko zdravljenja, ampak kot del zdravega življenjskega sloga, in kot tak je tudi promocija zdravja. Nikoli nisem trdil, da sem si raka pozdravil s postom, trdim pa, da mi postenje pomaga k boljšemu počutju, bolj svežim mislim, h kakovostnejšemu življenju, skratka, je najnaravnejša in najlepša pot za vzdrževanje in krepitev zdravja.«

dieta2Marjan Videmšek, ki ima s postenjem izredno veliko izkušenj, za vodenje skupinskega postenja se je namreč izšolal na kanadskem Life Science Institutu, pa tudi njegovo društvo oziroma zavod Preporod šteje že preko 5.000 članov, je za revijo Naša žena najprej navedel Hipokratove izjavo (»Lakota je mati zdravja, presitost pa izvor mnogih motenj«), potem pa nadaljeval takole: »Posta ne bi smeli obravnavati kot alternativno obliko zdravljenja, saj je predvsem del zdravega življenja. Vsi vemo, da stara izročila ob slabem počutju priporočajo post in da bolna žival ne uživa hrane. Ne glede na to, za katero bolezen gre, vedno je zadaj porušeno ravnovesje. Medicina se po večini tega loteva z zdravljenjem simptomov; še bolje pa je, če se lotimo vzrokov, da se odločimo za zdravljenje od znotraj. Ob tem je treba dodati, da tudi v sodobni medicini postenje postaja splošno priznan način za čiščenje v telesu nabranih strupenih odpadkov, za povečanje odpornosti telesa proti boleznim, za povečanje telesne vzdržljivosti, za normaliziranje in uravnavanje telesne teže, lahko je tudi operacija brez kirurškega noža, za osvežitev in pomladitev vseh vitalnih organov, za začetek novega življenja brez pogubnih in omamnih razvad ter tudi za povečanje duhovne zavesti in krepitev duha.«

mozMarjana Božič-Robida, univ. dipl. psih. opozarja: Post se odsvetuje ljudem, ki nimajo telesnih zalog, ki so psihično in telesno preobremenjeni, bolnikom, ki jemljejo tablete za redčenje krvi, pod zdravniškim nadzorom pa je postenje dopustno pri diabetesu, nizkem krvnem tlaku, akutnih boleznih in hudih infekcijah, raku, tuberkulozi, motnjah srca in ožilja, pri shizofreniji, depresiji in drugih duševnih bolezni, kjer bolnik ni sposobne odgovarjati za svoja dejanja. Šele potem je čas za postopno vpeljevanje posta, seveda če je posameznik nanj tudi psihično pripravljen.

odlocitevDr. Sanja Rozman, zdravnica specialistka medicine dela in vodja skupina za zdravljenje nekemičnih odvisnosti, proučevala pa je tudi post kot eno izmed mogočih metod pri njihovem zdravljenju, trdi, da ni vseeno, če se odločimo za kratek post ali pa takega, ki traja več kot devet dni. Rozmanova namreč zagovarja tezo, da druga oblika postenja, torej dolgotrajna, pomeni hud poseg v metabolizem in kot način za odpravljanje zdravstvenih težav ni primerna za vse bolezni. Doktorica Sanja Rozman pri daljšem postu vsekakor priporoča zdravniški nadzor medtem ko, po njenem mnenju, za prečiščevanje organizma zadostuje tudi enodnevno postenje.

V prvem in drugem prispevku o postenju smo podali nekaj izčrpnih mnenj o »za in proti« postu. Če se boste odločili za post, se ga vsekakor »lotite previdno«. Še bolje pa je, da počakate na naš naslednji tekst, v katerem boste lahko prebrali nekaj osnovnih nasvetov o tem, kako se lotiti posta, na kaj morate pri postu še posebej paziti itd.

4 KOMENTARJI

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.