Vas mora biti strah opičjih koz?

A magnifying glass that zooms in on information about monkeypox test positive results in a lab.
Foto: somboon kaeoboonsong iz iStock

Doc. dr. Mateja Logar, dr. med, infektologinja, je nedavno na tiskovni konferenci izpostavila, da nova centralnoafriška različica virusa mpox (opičjih koz) povzroča težje oblike bolezni in ima višjo smrtnost v primerjavi z različico, ki se je pojavila leta 2022. Čeprav je tveganje za okužbo v Sloveniji trenutno nizko, je pomembno, da se zavedamo tveganj in možnosti širjenja tega virusa.

Nova različica virusa, ki je bolj nalezljiva in smrtonosna, je razlog, da je Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) 14. avgusta 2024 razglasila najvišjo stopnjo mednarodne javnozdravstvene pozornosti. Prvi primeri okužbe z novo različico so bili izven Afrike potrjeni na Švedskem in v Pakistanu, kar povečuje tveganje za širjenje virusa tudi drugod po svetu.

Pri novi različici virusa je smrtnost ocenjena na približno deset odstotkov, kar je znatno višje v primerjavi z eno odstotno smrtnostjo pri zahodnoafriški različici iz leta 2022. Kljub temu strokovnjaki opozarjajo, da je prenos teh podatkov na zahodni svet otežen, saj je zdravstveno stanje prebivalstva in kakovost zdravstvene oskrbe v Afriki drugačna kot v Evropi.

Simptomi opičjih koz

Simptomi bolezni vključujejo visoko vročino, mrzlico, slabo počutje, bolečine v mišicah in glavobol. Pri nekaterih bolnikih se lahko pojavijo tudi otekle bezgavke, predvsem na vratu in v dimljah. Po začetni vročini se pogosto razvije izpuščaj, ki se običajno začne na obrazu in se nato razširi na druge dele telesa, vključno z genitalijami. Izpuščaj se skozi čas spreminja in na koncu tvori kraste, ki kasneje odpadejo. Oseba je kužna do takrat, ko krasta odpade.

Povišano tveganje

Tveganje za težji potek bolezni je večje pri majhnih otrocih, nosečnicah in osebah z oslabljenim imunskim sistemom. Kot navaja NIJZ, imajo večje tveganje za okužbo osebe, ki imajo spolne odnose s priložnostnimi partnerji, in osebe, ki imajo več spolnih partnerjev.

V Sloveniji je trenutno na voljo približno 2.000 odmerkov cepiva proti mpox. Cepljenje splošnega prebivalstva ni potrebno, vendar je bilo cepivo že namenjeno rizičnim skupinam in zdravstvenim delavcem ob izbruhu virusa pred dvema letoma.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.