Šokantne informacije – kadi vsak četrti odrasli Slovenec

Foto: AndreyPopov iz iStock

Vsako leto 31. januarja obeležujemo svetovni dan brez cigarete, ki spodbuja kadilce k opustitvi kajenja in ozavešča o škodljivih posledicah uporabe tobačnih izdelkov. Obenem je ta dan priložnost za razmislek o škodljivih posledicah kajenja in spodbuda k opustitvi te navade. Zdravstvene koristi opustitve kajenja so ogromne in začnejo delovati skoraj takoj. V prvih 24 urah po opustitvi se raven ogljikovega monoksida v krvi zmanjša, srčni utrip in krvni tlak pa se stabilizirata. Po nekaj tednih se izboljšata prekrvavitev in pljučna funkcija, dolgoročno pa se zmanjša tveganje za razvoj raka, bolezni srca in ožilja ter drugih resnih zdravstvenih stanj.

Za mnoge je opustitev kajenja velik izziv, vendar ni nepremostljiva. S podporo družine, prijateljev in strokovnjakov lahko vsakdo naredi prvi korak proti zdravemu in kakovostnemu življenju brez tobaka. V Sloveniji so na voljo različni brezplačni programi in storitve za pomoč pri opuščanju, ki so dokazano učinkoviti.

Kajenje, žal, ostaja eden vodilnih preprečljivih vzrokov za bolezni in prezgodnjo smrt po vsem svetu.

Kadi vsak četrti odrasli Slovenec

V zadnjih desetletjih se je razširjenost kajenja v mnogih državah zmanjšala zaradi strožjih zakonodajnih ukrepov, višjih davkov na tobačne izdelke, kampanj za ozaveščanje in programov za opuščanje kajenja. Kljub temu pa kajenje ostaja razširjeno, zlasti v državah z nizkim in srednjim dohodkom.

V Sloveniji se razširjenost kajenja zmanjšuje, vendar še vedno kadi vsak četrti odrasli prebivalec. Leta 2022 je bila sprejeta Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka “Za Slovenijo brez tobaka 2022−2030”, ki vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka. To pomeni, da delež prebivalcev, starih 15 let in več, ki bodo uporabljali tobačne, povezane in druge nikotinske izdelke, ne bo presegal 5 %.

Elektronske cigarete in drugi novi tobačni izdelki

V zadnjih letih so se pojavili novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so elektronske cigarete (vejpi), ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke. Ti izdelki so pogosto predstavljeni kot manj škodljiva alternativa tradicionalnim cigaretam, vendar njihova dolgoročna varnost še ni popolnoma raziskana.

  • Elektronske cigarete (vejpi): Delujejo na principu segrevanja tekočine, ki običajno vsebuje nikotin, arome in druge kemikalije, v aerosol, ki ga uporabnik vdihuje. Čeprav vejpi vsebujejo manj škodljivih snovi kot tobačni dim, niso brez tveganj. Uporaba elektronskih cigaret lahko povzroči odvisnost od nikotina in negativno vpliva na zdravje dihal.
  • Ogrevani tobačni izdelki: Ti izdelki segrevajo tobak na nižjo temperaturo kot običajne cigarete, kar naj bi zmanjšalo nastajanje škodljivih snovi. Kljub temu pa še vedno vsebujejo nikotin in druge škodljive kemikalije, ki lahko povzročijo odvisnost in zdravstvene težave.
  • Nikotinske vrečke: Gre za brezdimni izdelek, ki vsebuje nikotin in se uporablja tako, da se vrečka postavi med dlesen in ustnico. Čeprav ne vsebuje tobaka, lahko povzroči odvisnost in draženje ustne votline.

Pomembno je poudariti, da uporaba teh izdelkov med mladostniki in mladimi odraslimi narašča, kar predstavlja tveganje za razvoj nikotinske odvisnosti in prehod na kajenje tradicionalnih cigaret. Zato strokovnjaki priporočajo previdnost pri uporabi teh izdelkov in spodbujajo preverjene metode za opuščanje kajenja, kot so svetovanje, nikotinsko nadomestno zdravljenje ali zdravila na recept.

Smokers and Healthy Lung Illustration. 3D render
Foto: Nerthuz iz iStock

Posledice kajenja

Kajenje tobaka je povezano s številnimi resnimi zdravstvenimi težavami:

  • Rak: Kajenje je glavni povzročitelj pljučnega raka in prispeva k razvoju raka ustne votline, grla, požiralnika, trebušne slinavke, mehurja in ledvic.
  • Bolezni srca in ožilja: Nikotin in druge kemikalije v cigaretah povečujejo tveganje za srčni infarkt, možgansko kap in periferne arterijske bolezni.
  • Dihalne težave: Kronični bronhitis, emfizem in kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) so pogoste med kadilci.
  • Reproduktivne težave: Kajenje lahko povzroči neplodnost, zaplete v nosečnosti in prezgodnje rojstvo.
  • Slabša imunska funkcija: Kadilci so bolj dovzetni za okužbe, vključno s pljučnico in gripo.

Poleg neposrednih učinkov na kadilce je pasivno kajenje nevarno za nekadilce, zlasti otroke, saj povečuje tveganje za razvoj astme, okužb dihal in sindroma nenadne smrti dojenčka.

Podpora pri opuščanju kajenja

Opustitev kajenja prinaša številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju. Mnogi posamezniki težko prenehajo s kajenjem, še posebej, če poskušajo nehati sami, brez pomoči. V Sloveniji so na voljo številni brezplačni programi za opuščanje kajenja, ki vključujejo svetovanje, nikotinsko nadomestno zdravljenje in zdravila na recept. Brezplačna telefonska številka za pomoč pri opuščanju kajenja 080 2777 je na voljo vsak dan, tudi med vikendi in prazniki.

Woman brakes cigarette in hands. Woman refusing tobacco. Stop smoking, quit smoking or no smoking cigarettes. High quality photo
Foto: Daria Kulkova iz iStock

Vsak dan brez cigarete je korak bližje boljšemu zdravju in daljšemu življenju. Vaše telo se lahko ob ustrezni podpori neverjetno regenerira, kar je lahko močan motivator za vse, ki želijo pustiti kajenje za sabo. Če ste kadilec, danes premislite o tem, kako bi bil življenje brez cigaret boljše – za vas, vaše najbližje in vaše okolje. Odločitev za zdravje je najlepše darilo, ki ga lahko podarite sebi in drugim.

Spodbujajmo kulturo brez tobaka, kjer je čist zrak, zdravje in dobro počutje postavljeno na prvo mesto. Naj bo svetovni dan brez cigarete opomnik, da je čas za spremembe vedno pravi, in da nikoli ni prepozno za nov začetek.

 

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.