V Sloveniji nimamo izdelanega koncepta dejavne starosti

165 tisoč upokojencev je mlajših od 65 let in številni dela na sivem trgu. Vladi smo tudi predlagali, naj omogoči, da v društvih upokojencev uvedemo servisno dejavnost, kot jo imajo drugi servisi. Starejši potrebujejo drobne storitve, obrtniki pa so predragi, pa še pridejo ne. Lahko bi si upokojenci pomagali med sabo za majhno ceno. Predolgo se o tem samo pogovarjamo.

Torej manjka ustrezna zakonska podlaga. Pripraviti je potrebno takšno, ki bo omogočala starejšim ponovni vstop v delo, ne pa da se bojijo, da bodo zaradi tega dobili manjše pokojnine.

so sad

Manjka tudi instrumentov, ki bodo poskrbeli za zbiranje ponudbe in povpraševanja ter možnosti za izobraževanje in usposabljanje. V pripravi pa je (žal že tri leta) strategija aktivnega staranja, ki bi morala obravnavati tudi elemente aktivnega staranja upokojenih (ne le samo starejših delavcev).

Država se je zavezala, da bo s posebnimi programi odpravila diskriminacijo pri zaposlovanju starejših.

Odpraviti bo morala tudi zakonodajno diskriminacijo (zlasti v zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, zakonu o raziskovalni dejavnosti in zakonu o visokem šolstvu). Slovenska zakonodaja najbolj omejuje občasno opravljanje intelektualnih storitev upokojencev.

Občasno honorarno strokovno delo je pri nas nezaželeno. Slovenija nenormalno visoko obdavčuje opravljanje intelektualnih storitev upokojencev (in drugih posameznikov). Upokojenec ne sme imeti statusa raziskovalca in ima težave celo z vključitvijo v Cobiss. Tudi zakon o visokem šolstvu je diskriminacijski. Zunanji sodelavci univerze, kamor spadajo tudi upokojenci, so omejeni s številom ur v podajanju snovi. Dovoljeno število ur (ena tretjina) ne omogoča normalnega izvajanja posameznega predmeta v enem semestru letno, onemogoča pa tudi opravljanje dodatnih aktivnosti npr. projektne naloge, diplome v rednem dodiplomskem študiju in drugo. Zunanji sodelavec ne more biti član ustrezne katedre na fakulteti niti mentor mladim asistentom ali predavateljem. Onemogočena mu je finančna pomoč fakultete pri znanstvenih nastopih na seminarjih in kongresih, njegovega znanja ni mogoče posredovati mlajšim pedagogom.

aktivna_starost2

V Sloveniji sistemsko ni urejeno plačano občasno in začasno delo upokojencev. Ni uzakonjen ustreznejši način obdavčitve dela upokojencev. Ta naj bi bila takšna, da bi bila za upokojenca še stimulativna. Za EU status upokojenca ne obstaja in upokojenec nima drugačnih pravic in obveznosti od drugih državljanov.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.