Pomoč na domu

Gre za različne oblike organizirane praktične pomoči in uslug, s katerimi se upravičencem vsaj za določen čas nadomesti potrebo po eni od oblik institucionalnega varstva. Storitev se prilagodi posameznikovim potrebam in obsega gospodinjsko pomoč, pomoč pri vzdrževanju osebne higiene in pomoč pri ohranjanju socialnih stikov.

Do socialne oskrbe na domu so upravičeni tisti, ki jim preostale psihofizične sposobnosti omogočajo, da z občasno organizirano pomočjo drugih ohranjajo zadovoljivo duševno in telesno počutje in lahko funkcionirajo v znanem bivalnem okolju. Tako jim vsaj za določen čas ni potrebno institucionalno varstvo v zavodu, v drugi družini ali v drugi organizirani obliki.

hisa

Pod pogoji iz prejšnjega odstavka so upravičenci:

– osebe, stare nad 65 let, ki so zaradi starosti ali pojavov, ki spremljajo starost, nesposobne za samostojno življenje,
– osebe s statusom invalida po Zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ki po oceni pristojne komisije ne zmorejo samostojnega življenja, če stopnja in vrsta njihove invalidnosti omogočata občasno oskrbo na domu,
– druge invalidne osebe, ki jim je priznana pravica do tuje pomoči in nege za opravljanje večine življenjskih funkcij,
– kronično bolne osebe in osebe z dolgotrajnimi okvarami zdravja, ki nimajo priznanega statusa invalida, pa so po oceni pristojnega centra za socialno delo brez občasne pomoči druge osebe nesposobne za samostojno življenje,
– hudo bolni otrok ali otrok s težko motnjo v telesnem ali težko in najtežjo motnjo v duševnem razvoju, ki ni vključen v organizirane oblike varstva.

52

V okviru mreže javne službe izvajajo pomoč družini na domu:

– centri za socialno delo
– domovi za starejše
– drugi javni zavodi, lahko pa tudi
– koncesionarji

Zunaj mreže javne službe izvajajo pomoč družini na domu izvajalci, ki jim je ministrstvo (MDDSZ) podelilo dovoljenje za delo. Storitev se izvaja pri uporabniku doma.

opo4Socialna oskrba na domu je strokovno voden proces in organizirana oblika praktične pomoči, pri kateri sodelujejo vodja in koordinator storitve, izvajalec storitve, upravičenec, ključni ali dgovorni družinski člani ter prostovoljni sodelavci.

Željo po pomoči na domu izrazi upravičenec ali njegov zakoniti zastopnik. Najprej se sklene dogovor o izvajanju pomoči na domu (obseg, trajanje, način opravljanja dela), izvajalec obišče upravičenca ali njegovo družino doma, nato pa pomoč poteka po dogovorjenih pravilih.

V Sloveniji uporabniki plačujejo okrog 4,17 EUR / na uro, vendar so celotni stroški storitve višji. Razliko pokrivajo občine (lokalna skupnost), pogosto pa tudi proračun RS s sredstvi za aktivno politiko zaposlovanja.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.