Dnevno varstvo

Je oblika institucionalnega varstva, ki ga je potrebno (so)financirati. Uporabniki dnevno prihajajo v dom, kjer jim zagotovijo socialno oskrbo in nego ter zdravstveno varstvo glede na njihovo stanje in potrebe. Z dnevnim varstvom zagotavljamo višjo kakovostno raven življenja oz. preživljanja starosti. Vključitev vanj obiskovalce bogati, njihove bližnje razbremenjuje, podaljšuje bivanje v domačem okolju ter olajša prehod v domsko obliko varstva in oskrbe.

Delovni čas se med posameznimi izvajalci razlikuje – varovance običajno sprejemajo od 7. ure dalje, dnevno varstvo pa se zaključi ponekod ob 17., drugod ob 19. uri. Ponekod omogočijo tudi začasno, občasno ter nočno bivanje. Izvajalci poskrbijo za zdravo prehrano, zdravstveno nego in oskrbo, počitek, sprehode, kulturne in družabne prireditve ter ustvarjalne delavnice. Ponekod je poskrbljeno tudi za prevoz do in iz dnevnega centra.

6

Pri pripravi programov dnevnega varstva v glavnem upoštevajo potrebe in želje skupine in posameznikov. Vsebuje lahko skupinsko telovadbo, prebiranje literature in dnevnih časopisov, spominske in razvedrilne igre, ročna dela, pogovorne teme…

Uporabniki dnevnega varstva v Sončnem domu v Mariboru se npr. udeležujejo in sodelujejo na družabnih, kulturnih in športnih prireditvah ter izletih in piknikih, ki jih organizira Dom, kakor tudi na sestankih, ki so organizirani za vse stanovalce Doma. Omogočijo jim dnevni počitek, vključitev v delavno terapijo, sprehode, koristijo lahko frizerske in pedikerske usluge, kot veljajo za stanovalce Doma. Nudijo jim nujno medicinsko pomoč, pomoč, svetovanje in vse oblike individualnega ter skupinskega socialnega dela za vključene starostnike, kot tudi za njihove svojce, po potrebi se osebam dnevnega varstva omogoči osebna nega (kopanje, britje, pranje glav e…) po v Domu veljavnem ceniku.

81

Cene dnevnega varstva so različne. Pogosto dejavnosti dnevnega varstva sofinancirajo občine, tako da lahko imajo ponudniki zelo ugodno ceno oskrbe. Nenazadnje je zelo pomembno vprašanje, kako nekoga prepričati, da ne zmore in ne sme biti več sam doma. V zavodu Papilot najprej tistega, ki potrebuje varstvo in njegove domače povabijo na kavo in klepet, jim predstavijo šolo spomina in ostale aktivnosti. Pomembno je, da je odhod od doma kar najmanj boleč in travmatičen.

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.