Žalostno je predvsem dejstvo, da je veliko takšnega nasilja v družinah, ko otroci svoje starše izsiljujejo, da od njih zvlečejo še tistih nekaj evrov, kolikor znaša njihova pokojnina. Slišati je tudi zgodbe, ko otroci svoje starše strpajo v domove za starejše občane, sami pa si prilastijo njihova stanovanja, ali pa ostarele starše strpajo v najmanjšo in najhladnejšo sobico hiše, v kateri živijo.
Mateja Kožuh Novak, predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS), je povedala, da je v času, ko cel svet tare gospodarska in finančna kriza, nasilja nad starejšimi samo še več. V ZDUS-u so prepričani, da bi to težavo lahko nekoliko zmanjšali z vzpostavitvijo instituta zagovorništva za starejše, kamor bi žrtve nasilja lahko mirno prijavile nasilneže.
V teh časih je nasilja vse več, predvsem pa gre za materialno nasilje, ko otroci staršem vzamejo pokojnino. Med žrtvami prevladujejo ljudje, ki so starejši od 80. let, so bolni, invalidni ali pa samo manj osveščeni in se ne znajo postaviti za svoje pravice. Velik problem pa v takih primerih predstavlja tudi starševska ljubezen, saj starši le s težkim srcem in šele potem, ko vzpostavijo nek zaupljiv odnos s kakšno drugo osebo, priznajo, da so njihovi otroci nasilni do njih. Poleg tega pa niti ni institucije, na katero bi se starejši lahko obrnili.
Zato v ZDUS-u predlagajo ustanovitev zagovorništva za starejše, kar podpira tudi ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve. Treba bi bilo imeti enoten institut zagovorništva, ki bi bil urejen s posebnim zakonom. V tem okviru pa naj bi se specializirali tudi za druge ranljive skupine, kot so otroci, invalidi in ljudje s težavami v duševnem razvoju.
Policija je sporočila, da je bilo leta 2009 nad starejšimi izvedenih 4840 kaznivih dejanj. Vsako leto pa naj bi se to število povečalo kar za približno 300.