Ko se ženske približujejo in prečkajo mejnik 50. leta, se pogosto soočajo z različnimi izzivi v zvezi z zdravjem, ki vplivajo na njihovo počutje in kakovost življenja. Včasih so vprašanja, ki jih imajo, preveč občutljiva ali neprijetna, da bi jih neposredno naslovile s svojim zdravnikom, in pogosto se o teh temah pogovarjajo raje s prijateljicami. Namesto da bi brskale po spletu za odgovori, smo se odločili, da najbolj pogosta vprašanja in skrbi naslovimo na dr. Katarino Jerman, dr. med., specialistko ginekologije, porodništva in spolne medicine. Dr. Jerman je odgovorila na vprašanja, ki se pogosto pojavljajo v tem življenjskem obdobju, in nam ponudila strokovne informacije ter nasvete za ohranjanje zdravja in dobrega počutja v zrelih letih.
Kako pogosto bi morala ženska obiskovati ginekologa po 50. letu, čeprav nima nobenih simptomov?
Ženska po 50. letu bi morala obiskovati ginekologa vsaj enkrat na tri leta, tudi če nima nobenih simptomov. V okviru preventivnega programa ZORA, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb na materničnem vratu, ginekologi redno pregledajo zdrave ženske, da pravočasno odkrijejo morebitne spremembe.
Rak materničnega vratu običajno raste zelo počasi in lahko traja več let, preden se predrakava oblika razvije v raka. Zato redni pregledi, vključno z odvzemom PAP brisa, ki se priporoča od 20. leta dalje, omogočajo pravočasno odkrivanje in zdravljenje večine nevarnih sprememb na materničnem vratu.
Kaj v svoji ambulanti največkrat opazite kot težavo starejših žensk? Na kaj pozabljajo, na kaj jih je potrebno pogosteje opozoriti?
Pri starejših ženskah pogosto opažam, da se izogibajo ginekološkim pregledom, zlasti tiste, ki niso več spolno aktivne. Pregled jim je lahko neprijeten ali boleč, zato pridejo v ambulanto šele takrat, ko se pojavijo resnejše težave.
Čeprav se veliko govori in piše o težavah, kot so uhajanje urina in urogenitalna atrofija (suha, pekoča vaginalna sluznica in atrofija kože spolovila) v obdobju perimenopavze in menopavze, se pacientke pogosto nerade pogovarjajo o svojih težavah s spolnostjo in simptomi. Pogosto pozabljajo, da danes obstaja veliko rešitev za njihove težave, zato jih je treba pogosteje opozarjati, da se o njih pogovorijo s svojim zdravnikom.ž
Poleg zgoraj omenjenih aktivnosti, kaj še predlagate ženskam po menopavzi?
Poleg omenjenih aktivnosti priporočam ženskam po menopavzi tudi sodelovanje v državnem presejalnem programu DORA, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju raka na dojki. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je pomembno, da se ženske redno udeležujejo presejalnih pregledov.
V program DORA so vključene ženske, stare od 50 do 69 let, ki so vsaki dve leti povabljene na mamografijo – rentgensko slikanje dojk. Namen programa je odkriti raka na dojki v zgodnji fazi, kar poveča možnosti za ozdravitev, omogoči manj obsežno zdravljenje in hitrejše okrevanje.
Ženske se v času menopavze (in tudi v predmenopavznem času) velikokrat soočajo z vaginalno suhostjo. Pa vendarle, kako lahko vemo, ali je vaginalna suhost ženske znak večje težave ali samo posledica menopavze?
Vaginalna suhost je kompleksen problem. Če je stalno prisotna, pogosto povzroča pekoč občutek med gibanjem, spolnimi odnosi ali celo v mirovanju, je običajno posledica menopavze. Če pa se suhost pojavlja le med spolnimi odnosi, je lahko znak težav v spolnosti, ki imajo lahko različne vzroke.
Zdravnik, ki se ukvarja s spolnimi motnjami, bo v takem primeru opravil biopsihosocialno anamnezo – celosten pristop, ki vključuje fizične, psihološke in socialne dejavnike – da bi našel izvor težave in pacientki pomagal z različnimi terapevtskimi pristopi olajšati simptome.
V primeru vaginalne suhosti med spolnimi odnosi je prvi korak pogosto uporaba lubrikantov. Kakšne vrste lubrikantov pa so najbolj primerni za ženske po menopavzi, ki občutijo suhost ali bolečino med spolnim odnosom?
Poleg posveta z zdravnikom, ki se ukvarja s težavami v spolnosti, priporočamo negovanje kože spolovila in sluznice nožnice s preparati, ki vsebujejo hialuronsko kislino. Prav tako je lahko zelo koristen silikonski lubrikant, kot je Uberlube, ki ne le olajša spolne odnose, temveč omogoča tudi brezskrbno športno aktivnost.
Spodbujamo tudi pare, da podaljšajo predigro. Študije so namreč pokazale, da ženska v menopavzi potrebuje v povprečju pet minut daljšo predigro za enako vaginalno navlaženost kot ženska v rodnem obdobju.
Kaj lahko ženska naredi, da ne živi v strahu, ali ima raka na materničnem vratu ali na katerem drugem ginekološkem področju?
Da bi se ženska izognila strahu pred rakom na materničnem vratu ali drugih ginekoloških področjih, je ključno, da skrbi za redne zdravstvene preglede in samopregledovanje.
Ženske naj redno obiskujejo osebnega ginekologa, ki bo opravil ginekološki pregled, PAP bris (vsaj na tri leta) in, če je potrebno, preventivni ginekološki ultrazvok. Čeprav ZZZS krije le kurativni ultrazvok v primeru težav, je redni pregled rodil zelo pomemben. Prav tako je za zgodnje odkrivanje raka dojk ključno redno mesečno samopregledovanje.
Ženska naj začne s samopregledovanjem dojk že v mladosti, da dobro spozna svoje dojke. Do menopavze je priporočljivo, da se samopregled opravi vsak deseti dan po začetku menstruacije, kasneje pa na izbrani dan v mesecu. Pri samopregledovanju je treba skrbno pregledati in pretipati obe dojki ter biti pozoren na zatrdline, spremembe v velikosti, obliki ali barvi kože dojk, uvlečenost bradavice, izcedek iz nje ali zatrdline pod pazduho. Ob zaznavi sprememb je pomembno, da se ženska čim prej posvetuje z izbranim zdravnikom.
Ali obstajajo vaje, ki jih lahko ženske izvajajo za izboljšanje zdravja medeničnega dna in preprečevanje inkontinence?
Ginekolog Arnold Kegel je leta 1948 prvič predstavil Keglove vaje kot alternativo invazivnim posegom za zdravljenje inkontinence (uhajanje urina, zlasti pri stresni urinski inkontinenci, kjer urin uhaja ob kihanju, kašljanju ali med telesno aktivnostjo, pa tudi pri uhajanju blata) in prolapsa (spusta) medeničnih organov. Keglove vaje temeljijo na ponavljajočem krčenju mišic medeničnega dna skozi dan.
Čeprav se Keglove vaje prenašajo iz roda v rod in ostajajo del učnih programov fizioterapevtov, je čas pokazal, da morda niso vedno enoznačna rešitev za težave, ki jih naslavljajo. Vaje so pogosto predpisane “na slepo” – kot univerzalen recept za vse s podobnimi simptomi.
Na trgu je veliko pripomočkov, ki lahko pomagajo pri natančnejšem izvajanju vaj za mišice medeničnega dna. Kar 40 % žensk ima težave pri izvajanju teh vaj iz več razlogov: vaje ne izvajajo redno, ne vedo, ali stiskajo prave mišice, uporabljajo napačne mišice ali pa izvajajo vedno enake vaje. Naprednejši pripomočki z biofeedbackom pomagajo pri pravilnem in rednem izvajanju vaj ter motivirajo k dosledni vadbi.
Krepitev mišic medeničnega dna je temeljna preventiva pred uhajanjem urina, zlasti pri stresni urinski inkontinenci, preprečuje spust medeničnih organov (maternice in sten nožnice) ter izboljšuje občutke med spolnimi odnosi.
Kako lahko ženska po 50. letu zmanjša tveganje za pogoste okužbe sečil in vaginalne okužbe?
V menopavzi so ponavljajoče se okužbe sečil pogoste, kljub zadostnemu pitju tekočin. To je posledica stanjšane sluznice v sečnici, ki ne nudi več dobre zaščite pred vdorom bakterij iz zunanjosti. V takih primerih so lahko v pomoč lokalni pripravki s hormonom estrogenom, ki se uporabljajo v obliki vaginalet ali krem.
Tudi vaginalna vnetja so v menopavzi pogosta, saj je ravnovesje vaginalne flore povezano s hormonskim ravnovesjem, stanjem imunskega sistema in stanjšano sluznico. Za zmanjšanje tveganja okužb se priporoča uporaba ustreznih lokalnih pripravkov in skrb za splošno zdravje imunskega sistema.
Ali obstajajo znaki ali simptomi, ki bi jih morala ženska takoj sporočiti zdravniku, tudi če se zdijo manj pomembni?
Ženske v menopavzi naj se čim prej obrnejo na izbranega ginekologa ob pojavu uhajanja urina (po izključitvi uroinfekta pri osebnem zdravniku) ali ob pekočem občutku v predelu spolovila, saj za te težave obstajajo rešitve. Nujno je obiskati zdravnika tudi v primeru krvavitve ali rjavega izcedka, ki se pojavi več kot eno leto po zadnji menstruaciji, ali ob prisotnosti rane na spolovilu, ki se ne zaceli v enem mesecu.
Če zatipajo ali opazijo spremembo na dojkah, naj se ženske takoj obrnejo na izbranega osebnega zdravnika ali ginekologa.
Kako pomembna je spolna aktivnost za ohranjanje zdravja nožnice in splošnega zdravja?
Rezultati več študij so pokazali, da ohranjanje spolne aktivnosti pozitivno vpliva na zdravje v starosti – zmanjšuje tveganje za kardiovaskularna obolenja in demenco, izboljšuje počutje ter krepi imunski sistem. Redna spolna aktivnost pomaga ohranjati nožnico vlažno in ohranja njeno normalno funkcijo, hkrati pa prispeva h krepitvi mišic medeničnega dna, kar je pomembno za splošno zdravje žensk.
Kateri so najboljši načini za ohranjanje zdrave ravni libida po menopavzi?
Libido, ali želja po spolnosti, je odvisen od številnih dejavnikov. Ko par ohranja zdravo in zadovoljivo spolno življenje, običajno tudi želja po spolnosti ostaja stabilna. Vendar pa sodobni življenjski slog, vključno s stresom na delovnem mestu in slabo psihično počutje, lahko močno vpliva na spolno željo. Stalen stres in utrujenost lahko znižata libido, kar vodi v začaran krog.
V naši ambulanti za težave v spolnosti pogosto obravnavamo pare, ki se soočajo s temi težavami. Pomembno je sodelovanje obeh partnerjev pri iskanju rešitev. Današnji čas postavlja visoke zahteve in pogosto pričakuje, da bomo ohranili enako vzdržljivost in koncentracijo, kar fiziološko ni vedno mogoče. Prehod v menopavzo je obdobje sprememb, ki lahko povzročijo psihološke težave, izgorelost in zmanjšano željo po spolnosti. Tako lahko ženske izkusijo tudi druge težave med spolnimi odnosi, kot so bolečina in suhost.
Pomembno je, da se ženske v tem obdobju osredotočijo na iskanje podpore, obvladovanje stresa in odpravljanje težav, ki vplivajo na libido. S pravim pristopom in podporo je mogoče ohraniti zdrav libido in zadovoljstvo v spolnem življenju..
Kako lahko ženska prepozna znake vaginalne atrofije in kako se lahko to stanje zdravi?
Znaki vaginalne atrofije pogosto spominjajo na simptome glivičnega vnetja, kar lahko povzroči zmedo in napačno zdravljenje. Ženske lahko zamenjajo te težave in se v lekarni odločijo za pripravke proti glivičnemu vnetju, kar lahko stanje atrofije še poslabša.
Glavni znaki vaginalne atrofije vključujejo suho in pekočo sluznico. Da bi natančno ocenili stanje, je potreben ginekološki pregled. Zdravljenje vaginalne atrofije je simptomatsko in vključuje redno nego s hialuronskimi kremami ter uporabo silikonskega lubrikanta, kot je Uberlube, ki je priporočljiv ob športni aktivnosti in spolnih odnosih.
Pomembna je tudi izbira primernega intimnega mila, zlasti takšnega, ki je specifično oblikovano za uporabo v menopavzi, saj ne izsušuje sluznice in kože spolovila.
Ali obstajajo kakšne posebne prehranske smernice, ki bi jih ženska morala upoštevati za ohranjanje ginekološkega zdravja po 50. letu?
Po 50. letu je pomembno, da ženska poskrbi za ustrezno prehrano in življenjski slog, da bi ohranila svoje ginekološko zdravje. Pri menopavznih simptomih lahko pomagajo prehranski dodatki, kot so fitoestrogeni ali mioinozitol, ki so na voljo na trgu in lahko omilijo težave.
Poleg tega priporočamo uravnoteženo prehrano, ki temelji na vlakninah, sadju in zelenjavi, ter zmanjšanju vnosa nasičenih maščob, sladkorja in soli. Redna fizična aktivnost, dosleden ritem spanja in obvladovanje stresa so prav tako ključni za ohranjanje dobrega zdravja po 50. letu. S skrbjo za te vidike lahko ženske pripomorejo k izboljšanju svojega splošnega počutja in ginekološkega zdravja.
Kako pomemben je vnos kalcija in vitamina D za zdravje kosti in ginekološko zdravje po menopavzi?
Uživanje prehrane, ki vključuje kalcij in vitamin D omogoča, da v menopavzi ohranimo moč in gostoto kosti ter preprečimo osteoporozo. Kalcij upočasni proces izgubljanja kostnine, do katerega pride v meni zaradi zmanjšanja količine estrogenov in staranja.
Vitamin D je potreben za absorpcijo in izkoriščanje kalcija v telesu ter za vgrajevanje kalcija v kosti. Skupaj s kalcijem ohranja zdrave kosti. Na območju Slovenije lahko dnevne potrebe po vitaminu D med pomladjo in jesenjo pokrijemo že s 15-minutnim zmernim izpostavljanjem soncu. Med jesenjo in pomladjo pa sončna svetloba ni dovolj močna za proizvodnjo vitamina D, zato je ustrezno količino tega vitamina treba zaužiti s hrano. Ker pa je vitamin D je prisoten le v redkih živilih, ga zato težko dovolj zaužijemo s hrano. Za ženske v meni, ki se zadržujejo v pretežno zaprtih prostorih, se skozi celo leto priporoča dopolnjevanje prehrane s prehranskimi dopolnili, ki vsebujejo 10 mikrogramov vitamina D.
Kako pogosto naj ženska izvaja samo pregled dojk in na kaj naj bo pozorna?
Redno mesečno samopregledovanje dojk je ključno za zgodnje odkrivanje raka dojk. Ženske naj začnejo s tem že v mladosti, da se naučijo prepoznavati svoje dojke. Do menopavze naj bi samopregledovanje izvajale vsak deseti dan po začetku menstruacije, kasneje pa na izbran dan v mesecu.
Pri samopregledovanju je pomembno skrbno pregledati in pretipati obe dojki ter biti pozoren na morebitne zatrdline, spremembe v velikosti in obliki dojk, spremembe barve kože, uvlečenost bradavice ali izcedek iz nje. V primeru kakršnihkoli sprememb ali nenavadnih znakov se je nujno posvetovati z izbranim zdravnikom.
Kako lahko izboljšam komunikacijo s partnerjem o spremembah v mojem spolnem zdravju in potrebah?
Komunikacija je v partnerstvu ključna za preživetje in rast zveze. Pogosto ljudje napačno menijo, da je komunikacija uspešna le, če so konflikti odsotni, medtem ko se zdi neuspešna, kadar so prisotni. V resnici pa nesporazumi, konflikti in frustracije pogosto izhajajo iz pomanjkanja veščin v partnerski komunikaciji in so neizbežni. Zato je pogovor še toliko bolj pomemben.
Pomembno je razumeti, da lahko pomen pogovora za posamezne partnerje pomeni različne stvari. Za nekatere ima en pomen, za druge pa drugačnega. Kljub temu pa je pogovor ena izmed ključnih veščin v partnerstvu, ki lahko zvezo ohranja in krepi. Ko gre za pogovor o spolnosti, se mnogim parom zdi še težje. Če imate težave pri komunikaciji o spolnosti in ne morete doseči kompromisa ali sporazuma, vam svetujemo, da se obrnete na ambulanto za težave v spolnosti. Tam vam lahko pomagamo, bodisi individualno bodisi kot par.
Zdrava in zadovoljiva spolnost je pomemben del partnerstva. Če težave pri enem ali obeh partnerjih zanemarimo in “pometemo pod preprogo”, lahko dolgoročno škoduje zvezi.
Kaj bi morale ženske vedeti o tveganjih za spolno prenosljive bolezni (SPB) po 50. letu?
Napačno je razmišljanje, da so spolno prenosljive bolezni le med mladimi. Veliko je ločitev, s tem menjava partnerja. V Evropi je v primerjavi z lanskim letom porast števila primerov okužbe z gonorejo za 48 % in števila okuženih s sifilisom za 34 % ter s klamidijo za 16 %.Podatki so zaskrbljujoči. Zato svetujemo uporabo kondoma , v primeru suma na rizičen odnos pa tudi testiranje, da lahko čim bolj omejimo širjenje SPB.
Kakšne so možnosti zdravljenja za urinsko inkontinenco, povezano z menopavzo in ali / kako jo lahko ženska prepreči?
Inkontinenca je težava, ki prizadene mnoge ženske, vendar je pogosto težko priznati in se o njej pogovarjati. Pogosto vlada napačno prepričanje, da je urinska inkontinenca naraven del staranja, kar pa ni nujno res.
Obstajata dve glavni vrsti urinske inkontinence:
- stresna urinska inkontinenca (SUI), pri kateri pride do uhajanja urina ob povečanem intraabdominalnem tlaku, na primer pri kašljanju, kihanju, teku, smejanju ali skakanju
- urgentna urinska inkontinenca (UUI) pa se pojavi, ko je uhajanje urina povezano z nenadnim občutkom nuje, ki lahko nastane ob začetku slačenja hlač, vstavljanju ključa v vrata ali zvoku tekoče vode.
SUI in UUI se lahko pojavljata skupaj, kar imenujemo mešana urinska inkontinenca.
Preventiva za SUI in UUI vključuje redno izvajanje vaj za mišice medeničnega dna in vzdrževanje uriniranja na približno 3-4 ure, že pred porodom in še posebej po njem. Uporabite lahko pripomočke, kot je Perifit, ki je vrhunski pripomoček za Keglove vaje, zasnovan z razlogom, da pomaga okrepiti mišice medeničnega dna. Z zabavno interaktivno aplikacijo si lahko kadarkoli pogledate svoje rezultate, tudi med samo uporabo. Z rednim treningom lahko razrešite neprijetne posledice šibkejših mišic medeničnega dna, kot so uhajanje urina, prolaps materničnega vratu in povešena stena nožnice.
Terapija za UUI pogosto vključuje trening mehurja ali medikamentozno zdravljenje.
Povezave med menopavzo in inkontinenco niso popolnoma raziskane, vendar nedavna longitudinalna študija kaže, da so povečanje telesne teže, anksioznost, diabetes in zniževanje ravni estradiola povezani s pogostejšim uhajanjem urina. Pomembno je upoštevati tudi življenjski slog, saj je povezan s temi težavami. Povečan indeks telesne mase, stres in anksioznost sta povezana z razvojem inkontinence, vendar je potrebno vsak primer obravnavati individualno.