Naravni načini za zniževanje povišane telesne temperature

Doctor holding on thermometer for checking sick patient Health care hospital and medicine concept
Foto: SARINYAPINNGAM iz iStock

Povišana telesna temperatura, ki presega 37 stopinj Celzija, je naravni obrambni mehanizem telesa proti okužbam. Čeprav vročina sama po sebi ni bolezen in ni nevarna, jo lahko spremljajo simptomi, kot so mrzlica, potenje, glavobol, splošno slabo počutje, utrujenost, oslabljenost in izguba apetita. Namesto običajnih zdravil, ki lahko obremenjujejo telo in imajo stranske učinke, je dobro najprej poseči po naravnih pripravkih za zniževanje temperature. Ti so prijaznejši do telesa in nimajo negativnih stranskih učinkov.

Naravne metode za zniževanje vročine so bile poznane že pred odkritjem sodobnih zdravil, kar dokazuje njihovo učinkovitost. Med njimi so:

  1. Uživanje tekočine: Pijte zadostne količine tekočine, da preprečite dehidracijo.
  2. Vrbova skorja: Vrbova skorja vsebuje salicin, naravni aspirin, ki ga najdemo tudi v listih breze in vrbe. Za pripravo napitka 1-3 g vrbove skorje dodajte v mrzlo vodo, zavrite in kuhajte 10 minut. Precedite in pijte pred obroki.
  3. Granatno jabolko: Granatno jabolko je bogat vir vitamina C. Olupek granatnega jabolka lahko uporabite za zniževanje vročine.
  4. Obkladki s kisom ali krompirjem: Za obkladke s kisom zmešajte mrzlo vodo in sadni kis v razmerju 1:1. V mešanico namočite krpe ali brisače in jih ovijte okoli meč. Obkladke menjajte, ko se ohladijo. Pri obkladkih s krompirjem mehko skuhajte krompir, narežite ga na rezine in položite v kuhinjsko krpo. Položite na stopala in odstranite, ko se krompir ohladi. Pazite, da krompir preden ga položite na stopala, ni vroč.
  5. Drenovo lubje: Drenovo lubje namočite v vročo vodo. Zelo učinkovito je pri zniževanju vročine in vnetju sluznic.
  6. Lipov in bezgov čaj: Dve čajni žlički lipovih ali bezgovih cvetov prelijte z vrelo vodo in pustite stati 10 minut. Čaj bo pomagal pri premagovanju okužbe čez noč.
  7. Žajbelj: Žajbljev čaj deluje antibakterijsko in znižuje vročino. Čaj pripravite, ohladite in mu dodajte med. Potrebujete 1 žlico (15 g) svežega ali 1 čajna žlička (4 g) sušenega žajblja, 1 skodelic0 (240 ml) vode in pa (po želji) še sveži limonin sok. Preprosto zavrite vodo, nato dodajte žajbelj in kuhajte približno 4-5 minut. Čaj pustite v pokriti posodi še 10 minut, nato pa precedite, odstranite liste in dodajte želeno sladilo in limonin sok po okusu.
  8. Ingverjev čaj: Ingverjev čaj povzroča potenje, kar pomaga telesu, da se ohladi. Učinkovit je tudi pri bakterijskih okužbah grla. Pripravite ga povsem enostavno. Potrebujete nekaj koščkov (4-6) olupljenega ingverja (ni pa nujno), večjo skodelico tople vode, sok limone ali limete in pa med ali drugo sladilo po izbiri. V kolikor imate možnost, ingverjeve kocke naribajte, drugače lahko pustite tudi koščke, prelijte s toplo vodo, počakajte 5 minut, odstranite ingver (precedite) in dodate še želeno sladilo in med.
  9. Hudičev krempelj: Čaj iz hudičevega kremplja znižuje vročino in ima protivnetne lastnosti. Učinkovit je pri bakterijskih okužbah.

Kdaj poiskati zdravniško pomoč?

Čeprav so naravni načini učinkoviti, je v določenih primerih potrebno poiskati zdravniško pomoč, :če

  • vročina presega 39 stopinj Celzija in traja več kot tri dni;
  • vročino spremljajo kašelj, krči, težko dihanje in bolečine v predelu pljuč;
  • vročino spremljata bruhanje in slabost;
  • občutite močan glavobol ob sklanjanju in / ali bolečino v ušesih;
  • občutite bolečino v ledvicah ali med uriniranjem.

 

Uporabljamo Akismet za manjšanje neželenih oglasnih komentarjev (spam). Politika zasebnosti.