Skrivate stopala zaradi trde, rumenkaste kože ali neprijetnih razpok? Vas skrbi obisk pri pedikerju zaradi bolečih mest na petah? Morda pa so težave postale tako hude, da vam vsak korak povzroča nelagodje? Razpokane pete so pogosto posledica pomanjkljive nege, ki vodi do izsušene in otrdele kože. S pravočasno in redno nego lahko to povsem preprečite ter si zagotovite zdrava, gladka in lepa stopala.
Poleg tega, da so boleče, so razpoke na petah lahko tudi nevarne, saj lahko povzročijo okužbe. Če razpoke niso posledica bolezni ali pomanjkanja hranil, je vzdrževanje lepih stopal preprosto in zahteva le nekaj minut vsakih štirinajst dni.
Pa začnimo z osnovami.
Zakaj nastane trda koža na petah?
Trda koža na petah se pojavi kot zaščitni mehanizem stopal. V preteklosti, ko smo večinoma hodili bosi, so debelejše plasti kože ščitile stopala pred poškodbami. Danes, ko večinoma hodimo v mehkih čevljih, debela koža na petah ni več potrebna. A vendarle lahko trda koža nastane zaradi številnih razlogov: staranja, pomanjkanja vlage, dehidracije, pomanjkanja vitaminov ali celo stranskih učinkov določenih zdravil.
Ko stopala redno obremenjujemo s hojo, predvsem po trdih tleh, se povrhnjica kože na petah debeli, kar lahko povzroči njeno izsušitev in na koncu celo razpoke.
Kaj povzroči razpoke na petah?
Razpoke na petah nastanejo, ko koža postane preveč suha in toga, zato ne prenese vsakodnevnih obremenitev. Poleg omenjenih dejavnikov lahko razpoke povzročijo tudi hormonske spremembe, prevelika telesna teža, neprimerna obutev ali dolgotrajno stanje na nogah.
Razpoke nastanejo predvsem zaradi prekomerne obremenitve – teža telesa pritiska na podplat, hkrati pa dehidrirana koža izgubi prožnost, zato se začnejo pojavljati razpoke. Ko koža enkrat poči, se lahko okuži, še posebej, če v rano prodre umazanija. Okužbe povzročajo otekanje, bolečino in zmanjšajo gibljivost. Če okužba napreduje, se lahko pojavi tudi gnoj, kar zahteva strokovno medicinsko pomoč.
Pri diabetikih je tveganje za okužbe razpok še večje, saj imajo pogosto oslabljen imunski sistem in slabšo cirkulacijo. Nezdravljene razpoke lahko privedejo do resnejših zapletov, kot je gangrena, zato je redna nega ključna.
Kako pravilno odstranjevati trdo kožo na petah?
Prvi korak do gladkih stopal je redno odstranjevanje odmrle kože. Pri tem je pomembno, da uporabljate primerno orodje, ki bo učinkovito odstranilo trdo kožo brez poškodb zdrave kože. Na voljo so različne pile, ki omogočajo “suho piljenje”, kar pomeni, da nog pred tem ni potrebno namakati. To je praktično, saj ne zahteva priprav in prihrani čas.
Pri negi pet je pomembno, da odstranjujete zgolj površinsko, trdo plast kože in ne poškodujete globlje, zdrave kože. Priporočljivo je, da piljenje opravite vsakih nekaj dni, saj s tem preprečite nastanek debelejše plasti trde kože in hkrati poskrbite, da ostane stopalo gladko.
Najpogostejši vzroki razpokanih pet
- Dehidracija kože – Premalo vlage v telesu lahko povzroči izsušitev in izgubo elastičnosti kože, kar vodi v nastanek razpok. Redna hidracija je tako ključna – tako znotraj kot zunaj.
- Neprimerna obutev – Premajhni, ozki in trdi čevlji lahko dodatno obremenjujejo stopala ter povzročijo nastanek trde kože in razpok. Izberite čevlje, ki nudijo dobro oporo in udobje.
- Hormonske spremembe in starost – Staranje ter hormonske spremembe vplivajo na elastičnost kože in njeno sposobnost regeneracije, kar lahko pospeši nastanek razpok.
- Dolgotrajno stanje na nogah in povečana telesna teža – Večja obremenitev stopal lahko povzroči zgoščevanje kože in sčasoma nastanek bolečih razpok.
Kako preprečiti razpokane pete?
Preprečevanje razpokanih pet zahteva doslednost in ustrezno nego. Tu je nekaj enostavnih korakov:
- Redno odstranjujte trdo kožo – Piljenje stopal naj postane rutina. Da ne bi poškodovali zdrave kože, pilite vsakih nekaj dni po nekaj minut.
- Poskrbite za redno vlaženje – Uporaba hranilnih in vlažilnih krem pomaga ohranjati prožnost kože, kar zmanjša tveganje za razpoke. Po piljenju vedno nanesite kremo za dodatno hidracijo.
- Nočna nega – Tik pred spanjem nanesite na stopala bogato kremo, obujte bombažne nogavice in pustite, da učinkuje čez noč. Tako bo koža absorbirala hranila, vaša stopala pa bodo naslednje jutro mehka in gladka.
- Izbira ustrezne obutve – Nosite udobne čevlje, ki dihajo in sledijo naravni obliki stopala. Priporočljiva je obutev z mehkimi podplati, ki zmanjšuje obremenitev na petah.
- Pijte dovolj vode – Hidracija iz notranjosti telesa vpliva na vlažnost kože. Zadosten vnos vode je pomemben dejavnik pri preprečevanju razpokanih pet.
- Uravnotežena prehrana – Zdrava prehrana, bogata z vitamini in minerali, krepi zdravje kože in prispeva k njeni odpornosti.
Če kljub redni negi in primernemu življenjskemu slogu trpite za trdo kožo ali razpokami na petah, je priporočljiv posvet s strokovnjakom, saj so lahko razlogi tudi zdravstvene narave.
Kaj storiti, če že imate razpokane pete?
Razpoke je treba redno čistiti, saj umazanija v ranah poslabša stanje in lahko vodi v okužbo. Po čiščenju poskrbite za zaščito kože – lahko uporabite barierne kreme ali filme, ki preprečijo vstop bakterij in hkrati omogočajo, da se koža celi.
Še posebej pomembno je, da diabetiki poskrbijo za dodatno zaščito razpok. Če so razpoke večje in globoke, je priporočljiv posvet s pedikerjem ali zdravnikom, ki lahko strokovno oceni stanje in svetuje ustrezno nego.
Zdrave in gladke pete skozi vse leto
Vzdrževanje lepih in zdravih stopal ni zahtevno – potrebuje le doslednost in nekaj minut časa vsake dva tedna. Z upoštevanjem teh korakov in redno nego boste imeli gladka, negovana stopala, ki bodo brez težav kljubovala vsem obremenitvam.
Poskrbite za redno piljenje, ustrezno hidracijo in pravilno nego, in vaša stopala bodo postala vaš ponos, ne glede na letni čas.