Novo leto je priložnost za nove želje in cilje zato vanj vstopite aktivno in preženite posledice staranja kot so manjša gibljivost hrbtenice in sklepov, zmanjšanje mišične moči ter manjša vzdržljivost in utrujenost. Redna vadba je zato osrednjega pomena, saj ohranja močne kosti in mišice, ki vas držijo pokonci brez bolečin in ohranjajo telesne sposobnosti, ki jih potrebujete pri vsakdanjih opravilih, poleg tega pa izboljšuje splošno počutje in zadovoljstvo.
Vadite redno
Nezmožnost opravljanja vsakdanjih opravil in utrujenost največkrat ni posledica staranja vendar posledica pomanjkanja gibanja. Zato je vaditi priporočljivo vsak dan, vsaj pol ure na dan. Za starejše je priporočljiva predvsem mešanica hoje in vodene vadbe, ki se osredotoča na nadzorovano gibanje za okrepitev mišic trupa in ne ponavljanje napornih vaj in oblikovanje telesa. Najpomembnejši del vadbe za starejše je, da se ta izvaja pod nadzorom, saj je tako vadba izvedena pravilno, učinkovito in varno.
Ne pozabite, da se je pred vadbo potrebno ogreti, same vadbe pa lotiti počasi in pod strokovnim vodstvom vaditeljice, ki zagotovi pravilno razgibavanje za krepitev hrbta. Zahtevnost vadbe naj bo zmerna do meje, ko je med vadbo še vedno možen pogovor. Za močno telo jo je priporočljivo izvajati redno, vsaj dvakrat tedensko.
Izberite primerno vadbo
Primerna vadba je predvsem vadba pilatesa. Pilates je celosten sistem vadbe, ki se osredotoča na raztezanje in krepitev mišic celotnega telesa vendar nosi poudarek na krepitvi težje dostopnih mišicah telesnega centra, ki podpirajo pravilno telesno držo in razbremenjujejo. Izboljšuje moč trupa in hrbtenice, gibljivost sklepov in tako zmanjšuje znake staranja kot so utrujenost in bolečine. Poleg tega velik del pilatesa predstavljajo vaje za ravnotežje, ki zmanjšujejo možnost neprijetnih poškodb. Zlom kolka, ki je največkrat posledica padca zaradi izgube ravnotežja, je eden najpogostejših poškodb zaradi katere starejše osebe ne morejo več same skrbeti zase.
Prav tako primerna vadba za starejše je vadba za zdravo hrbtenico. Vadba za zdravo hrbtenico je nežna vadba, ki ponuja preprečevanje in zdravljenje vzrokov bolečin v hrbtu, ne glede na to ali imate težave z bolečinami v spodnjem, srednjem ali zgornjem delu hrbta. Pri izvajanju vaj je vaše telo vedno v naravnem položaju, kjer je vaša hrbtenica sproščena in posledično manj obremenjena.
Primerno vadbeno okolje predstavlja tudi voda zato je primerna tudi vadba za zdravo hrbtenico v vodi. Voda predstavlja popolno vadbeno okolje za starejše, saj voda olajša gibanje in omogoča krepitev in raztezanje mišic brez dodatne obremenitve na sklepe in mišice poleg tega pa predstavlja varno vadbo, kjer je verjetnost poškodbe skoraj neznatna. Vadba v vodi zato predstavlja dobro priložnost za izboljšanje mišične moči in obsega gibanja kot tudi izboljšanje ravnotežja.
Zdravo srce
Poleg moči in vzdržljivosti pravilna vadba pospešuje krvni obtok, uravnava krvni pritisk in izboljšuje delovanje srca in ožilja. Srce je moto našega telesa, na kar predvsem v današnjem hitrem tempu življenja radi pozabljamo zato so bolezni srca in ožilja vedno bolj pogoste bolezni modernega časa. Še bolj je to opazno pri starejših, ko se pojavlja naravno pešanje srca zato ukrepajte pravočasno in se odločite za redno vadbo in srce vam bo hvaležno.
Cilj je z vadbo doseči dobro vzdržljivost in predvsem izboljšati splošno kvaliteto življenja. Poleg vadbenih koristi pa vsaka skupinska vadba prinaša tudi družabne koristi, saj pomeni tudi prijetno druženje.
Oglasno sporočilo