Staranje je del življenja. Vpliva tako na naše telo, kjer se pojavlja zmanjšana mišična moč in manjša vzdržljivost, poleg tega pa staranja vpliva tudi na um in naš spomin. Prej ko slej se pojavljajo težave z utrujenostjo, zbranostjo in pozabljivostjo, ki se lahko stopnjujejo do zaskrbljujoče točke zato moramo stalno skrbeti zase, da se temu izognemo.
Demenca je napredujoča možganska bolezen, ki se nanaša na splošni upad miselnih in učnih sposobnosti ter spomina. Pogosto se pojavlja pri starejših in močno vpliva na kvaliteto življenja tako prizadetega kot bližnjih zato moramo iskati načine varovanja pred njenim nastankom ali načine lajšanja, če se je ta že pojavila.
Redna telesna vadba
Prvi korak do boljšega spomina je zmanjšanje stresa na telo, saj stresni hormoni upočasnjujejo delovanje možganom. To lahko dosežete s spremembo življenjskega stila, kjer mora poleg zdrave prehrane velik del predstavljati redna vadba, ki možgane ohranja na višku moči in varuje pred pojavom starostne demence.
Redna vadba pospešuje krvni pretok v telesu, še posebej v možgane, s čimer spodbuja celjenje in nastajanje novih možganskih celic, predvsem v delih možganov namenjenih učenju, mišljenju in pomnjenju, kjer se z leti število možganskih celic zmanjšuje. Za starejše je priporočljiva predvsem vadba joge, ki s svojo kombinacijo telesnih in dihalnih vaj zmanjšuje fizično in mentalno utrujenost, vliva energijo ter hkrati spodbuja delovanje spomina.
Joga
Ko razgibavate telo, razgibavate tudi možgane, ki so odgovorni za vaš spomin. Joga je nežna vadba, ki združuje krepitev s tehnikami dihanja, ki so predvsem v starosti pomembne. Kvaliteta delovanja dihal se s starostjo namreč zmanjšuje in posledično v telo sprejemamo manj kisika, kot ga potrebujemo. Tehnike jogijskega dihanja nas učijo pravilnega dihanja in povišujejo vsebnost kisika v krvi, pospešujejo krvni pretok in tako spodbujajo delovanje možganov.
Poleg tega joga s tehnikami dihanja izboljšuje vašo koncentracijo in osredotočenost, ki je za spomin osrednjega pomena – če se ne moremo zbrati in osredotočiti, si je namreč nove informacije nemogoče zapolniti ter stare informacije nemogoče priklicati v spomin. Joga nam torej skozi tehnike sproščanja pomaga, da se lažje osredotočimo, kar spodbuja sposobnost razmišljanja, pomnjenje in izboljšuje spomin.
Nikoli ni prepozno za začetek vadbe zato ukrepajte še pred demenco, se odločite za vadbo in življenje polno spominov.
Savna klub Breza se nahaja na naslovu Lepodvorska 13 v Ljubljani (zemljevid).
Več informacij:
- Splet: www.savnabreza.com
- E-pošta: info@savnabreza.com
- Telefon: 01 231 97 13
- Mobi: 041 675 075
Oglasno sporočilo