
Brezšivna skrb je nov pristop v farmacevtski praksi, ki zagotavlja boljšo povezanost in varnost pri uporabi zdravil. Gre za celovito skrb za pravilno in varno uporabo zdravil, njeno bistvo je torej celostno spremljanje zdravljenja, ki omogoča pacientom lažji dostop do ključnih informacij o njihovih terapijah, hkrati pa zdravstvenim strokovnjakom omogoča boljše sodelovanje pri zagotavljanju kakovostne oskrbe.
Kaj je brezšivna skrb?
Brezšivna skrb se osredotoča na učinkovito spremljanje zdravljenja z zdravili, s poudarkom na varnosti in optimizaciji terapije. Cilj je preprečevanje morebitnih napak pri uporabi zdravil, zagotavljanje boljše adherence ter izboljšanje terapevtskih izidov. V sklopu te storitve farmacevti izvajajo pregled uporabe zdravil, svetujejo o pravilnem jemanju in opozarjajo na morebitne interakcije med zdravili.
Kako deluje brezšivna skrb in kje je na voljo?
Storitev brezšivna skrb je na voljo v določenih lekarnah, kjer farmacevti opravijo temeljit pregled pacientove terapije. Po posvetu pacient prejme osebno kartico zdravil, ki vsebuje podroben seznam predpisanih in prostovoljno izbranih zdravil, skupaj z dodatnimi opozorili in priporočili. Ta kartica je naložena v sistem zVEM, kar omogoča dostop vsem zdravstvenim delavcem, s čimer se olajša sodelovanje med različnimi ravnmi zdravstvene oskrbe.
V primeru sprememb terapije lahko pacient kartico posodobi v kateri koli lekarni, ki izvaja brezšivno skrb. Posodobitev je mogoča ob uvedbi novega zdravila, ukinitvi zdravila, spremembi odmerjanja ali zamenjavi medsebojno zamenljivega zdravila. Farmacevti pri tem poskrbijo, da so pacienti ustrezno obveščeni o pomenu teh sprememb.
Osebna kartica zdravil ima predvsem informativno vrednost in ne nadomešča zdravniškega recepta. Pacientom omogoča boljši vpogled v njihovo zdravljenje ter zmanjšuje možnost napak pri jemanju zdravil. Izdelava osebne kartice zdravil za upravičene paciente poteka v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, sicer pa je na voljo tudi kot samoplačniška storitev.
Pacienti so upravičeni do pregleda uporabe zdravil v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja enkrat na leto. V določenih primerih, na primer ob uvedbi novega zdravila, ki zahteva celosten pregled zdravljenja, ali pri pacientih, ki imajo težave s pravilnim jemanjem zdravil, pa je možen tudi kontrolni pregled pred pretekom enega leta. Kadar pacient potrebuje zgolj posodobitev osebne kartice zdravil, se ta lahko opravi ob vsaki spremembi terapije, ne glede na čas prejšnje izdelave.
Za paciente, ki so že imeli osebno kartico zdravil izdelano pred letom 2023, je treba ob morebitni potrebi po posodobitvi opraviti nov pregled uporabe zdravil. Če posameznik želi termin za pregled uporabe zdravil ali izdelavo osebne kartice, se lahko obrne na izbrano lekarno, kjer bo dogovorjen primeren termin. Zahtevek lahko odda tudi po telefonu ali elektronski pošti, pri čemer mora navesti svojo številko kartice zdravstvenega zavarovanja in kontaktne podatke, da se lahko dogovori za nadaljnje korake.
Brezšivna skrb tako pacientom omogoča večjo varnost in preglednost pri jemanju zdravil, hkrati pa krepi sodelovanje med farmacevti in drugimi zdravstvenimi delavci, kar prispeva k boljši zdravstveni oskrbi in kakovosti življenja.
Za več informacij o storitvah brezšivne skrbi povprašajte magistra farmacije v svoji lekarni.