10 pravil za zdrav spanec

Senior woman sitting on her bed in morning, stretching with arms raised, back view, free space
Foto: Prostock-Studio iz iStock

Zdrav spanec je ključen za naše telesno in duševno zdravje. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je kakovostno spanje eden od temeljnih gradnikov za dobro počutje, več energije in izboljšano sposobnost obvladovanja vsakodnevnih izzivov. Pomembno je, da poleg dolžine spanja skrbimo tudi za njegovo kakovost. V tem članku bomo predstavili deset ključnih priporočil za boljši spanec, ki vam bodo pomagala izboljšati zdravje in počutje.

  1. Vzpostavite reden urnik spanja

Eden od ključnih dejavnikov za kakovosten spanec je reden urnik. Poskusite hoditi v posteljo in vstajati ob isti uri vsak dan, tudi ob koncih tedna. To pomaga telesnemu cirkadianemu ritmu, da se prilagodi, kar pripomore k lažjemu in globljemu spancu. Telo se navadi na ritem, kar olajša hitrejše uspavanje in prebujanje.

  1. Optimalna dolžina spanja

Za odrasle osebe je priporočena dolžina spanja med 7 in 9 urami na noč. Preveč ali premalo spanja lahko negativno vpliva na zdravje. Če spite manj kot 6 ur na noč, to lahko vodi v težave s koncentracijo, povečano dovzetnostjo za bolezni ter težave s telesno težo. Na drugi strani pa preveč spanja lahko povzroči podobne težave. Pomembno je, da najdete ravnovesje, ki vam omogoča, da se zbudite spočiti in pripravljeni na nov dan.

  1. Izogibajte se kofeinu in alkoholnim pijačam

Kofein je stimulans, ki lahko moti vaš spanec, saj povečuje aktivnost živčnega sistema. Izogibajte se kofeinskim napitkom, kot so kava, čaj, energijske pijače in nekatere osvežilne pijače, vsaj 6 ur pred spanjem. Prav tako se izogibajte pitju alkohola tik pred spanjem, saj lahko zmanjša kakovost spanja, kljub temu da boste morda zaspanost občutili že kmalu po pitju.

  1. Ustvarite pomirjujoče večerne rituale

Za boljši spanec je priporočljivo, da pred spanjem sprostite telo in um. Na primer, lahko si privoščite lahkoten večerni sprehod, izvedete nekaj preprostih vaj za sprostitev ali preberete knjigo. Povečajte stopnjo temnosti v prostoru, da spodbudite izločanje melatonina – hormona, ki je odgovoren za uravnavanje spanja.

  1. Prehrana pred spanjem

Pozorni bodite na vrsto hrane, ki jo zaužijete tik pred spanjem. Mastna, pekoča ali preveč sladka hrana lahko povzroči nelagodje in upočasni prebavo. Priporočljivo je, da si pred spanjem privoščite lahek obrok, ki je enostaven za prebavo. Na primer, nekaj oreščkov, banano ali jogurt. Izogibajte se težkim obrokom, ki lahko povzročijo prebavne motnje.

  1. Telesna aktivnost

Redna telesna aktivnost pripomore k boljšemu spancu, saj pomaga sprostiti napetosti v telesu. Vendar pa je pomembno, da telesne dejavnosti ne izvajate tik pred spanjem, saj lahko povečana telesna temperatura in adrenalinski udar zmanjšata kakovost spanca. Poskusite vso fizično aktivnost opraviti vsaj 3 do 4 ure pred spanjem.

  1. Pravilno ležišče in udobna posteljnina

Za zdrav spanec je pomembno, da je vaše ležišče udobno in podpirajoče. Preverite, ali je vzmetnica primerna za vaš telesni tip, vzglavnik pa ustreza vašim potrebam glede podpiranja vratu. Prav tako bodite pozorni na kakovost posteljnine – uporabljajte materiale, ki omogočajo dobro zračenje in ne povzročajo potenja. Kakovostna posteljnina pripomore k boljšemu počitku.

  1. Temperatura in prezračevanje sobe

Ustvarite ugodne temperaturne pogoje za spanje. Idealna temperatura za spanje je okoli 18 do 21°C. Pomembno je tudi, da pred spanjem dobro prezračite spalnico, da se znebite morebitnih preveč vlage ali onesnaževalcev v zraku, ki lahko vplivajo na kakovost spanja.

  1. Zmanjšajte moteče zvoke in svetlobo

Pogosto ne opazimo, a tudi najmanjši zvoki ali svetloba lahko vplivajo na naš spanec. Prepričajte se, da je v sobi čim temneje – tako boste spodbujali naravno izločanje melatonina. Uporabite zatemnitvene zavese ali očala za spanje, če so v vaši spalnici moteči svetlobni viri. Tudi zvočna izolacija sobe je lahko zelo koristna, saj preprečuje motnje, kot so prometni hrup ali zvoki iz drugih prostorov.

  1. Postelja – kraj za spanec in sprostitev

Postelja naj bo namenjena izključno spanju in intimnosti. Ne uporabljajte je za delo, branje ali gledanje televizije, saj lahko to moti vaš notranji ritem in vas poveže s stresom ali aktivnostmi, ki niso povezane s počitkom. Ko se enkrat uležete v posteljo, naj bo to signal za vaše telo, da je čas za počitek.

Z upoštevanjem teh preprostih priporočil boste lahko izboljšali kakovost svojega spanca, kar bo pozitivno vplivalo na vaše zdravje in dobro počutje. Ne pozabite, da je kakovosten spanec temelj za produktiven in zdrav dan. Če imate težave s spanjem ali menite, da lahko gre za resnejši problem, kot je spalna apneja, se posvetujte z zdravnikom. Več o spanju najdete na spletni strani NIJZ.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.